אירועים ופסטיבלים בבייג'ינג

 

אירועים ופסטיבלים בבייג'ינג ממלאים את העיר באורות צבעוניים ותחושה של חופש מתפשטת בכל רחבי העיר, מראש השנה הסיני, הקרנבל בבייג'ינג ויום ניקוי המצבות

מאת: אלמה נאמן


 

לוח השנה של סין מושפע מהירח ומהשמש. החגים המסורתיים של סין נחגגים על-פי לוח השנה הירחי, ולכן בכל שנה החגים מתקיימים בימים שונים במהלך החודש.

ירידים רבים נפתחים בפסטיבל האביב. צילום: אלמה נאמן
ירידים רבים נפתחים בפסטיבל האביב. צילום: אלמה נאמן

פסטיבל האביב

פסטיבל זה מסמן את ראש השנה הסיני, והוא חל ביום הראשון של החודש הירחי הראשון, בדרך כלל בסוף חודש ינואר או בתחילת חודש פברואר. בשבועות הקודמים לפסטיבל כל תושבי בייג'ינג מתכוננים אליו, והרחובות מתמלאים בצבע, על דלתות הבתים נתלות מנורות זוהרות והחנויות מתקשטות בצבעים אדומים וזהובים.

חברים שולחים זה לזה מעטפות אדומות ובהן כסף ותושבי העיר מתהדרים במיטב מחלצותיהם. מקדש הענן הלבן, מקדש למה ומקדשים נוספים עורכים ירידים. הפסטיבל נחגג גם בפארקים הגדולים, כמו פארק דיטאן. זוהי חוויה נעימה לתיירים ולנופשים בעיר.

החופשה של הפסטיבל נמשכת שלושה ימים אך רוב התושבים לוקחים שבוע חופש או יותר מהעבודה. רבים מתושבי העיר נוסעים לבקר את משפחותיהם הגרות רחוק, והעיר "מתרוקנת" מיושביה, אך מומלץ לבקר בבייג'ינג בתקופה הצבעונית הזו, ויש להזמין מקומות מראש: הטיסות מלאות, בתי המלון נמצאים בתפוסה מלאה ובתי עסק רבים סגורים במהלך השבוע.

פסטיבל הפנסים

שבועיים לאחר יומו הראשון של פסטיבל האביב נחגג פסטיבל זה. מומלץ לבקר בתקופה זו בבייג'ינג – בלילה הרחובות מתמלאים באנשים המטיילים עם פנסי נייר צבעוניים. הסינים מתאספים בערבים לצפות במופעי פנסים מרהיבים ובמהלכו הם אוכלים כופתאה המורכבת מאורז מתוק ודביק.

חג לכל עונה. צילום: אלמה נאמן
חג לכל עונה. צילום: אלמה נאמן


פסטיבל קרח ושלג

הסינים יודעים לחגוג בכל עונה בהתאם למגבלותיה, ולכן הם המציאו את פסטיבל הקרח והשלג. באמצע חודש ינואר עד סוף פברואר נערך הפסטיבל ואומנים רבים יוצרים פסלי קרח המוארים בעזרת נורות צבעוניות, התושבים דגים בקרח ויש מופעי זיקוקים בלילות הקרים.

יום ניקוי המצבות

יום המוקדש כולו לאבות, וחל בדרך-כלל ב-4 או ה-5 באפריל. אנשים מבקרים בקברי משפחותיהם ומנקים את מצבותיהם. הסינים נוהגים להניח פרחים על המצבות ולשרוף "כסף רוחות" עבור המת שישמש אותו בעולם הבא.

קרנבל בבייג'ינג

בחודשים יוני-יולי בייג'ינג מתעוררת לחיים בקרנבל ססגוני. הקרנבל לא נערך רק בבייג'ינג, אלא גם במרכזי הערים הגדולות בסין. הקרנבל כולל בימות בידור ברחבי העיר, מופעי מחול, אקרובאטיקה ואופרה. במהלך הקרנבל נערך פסטיבל אבטיחים הכולל טעימות מתוקות וביקורים בבתי החקלאים.

פסטיבל אמצע הסתיו

הפסטיבל ידוע גם בשמו "פסטיבל הירח", וחל ביום ה-15 של החודש הירחי השמיני בחודשים ספטמבר-אוקטובר. המשפחות נוהגות לאכול "עוגות ירח" טעימות, לבהות בירח המלא ולהתאסף יחד למפגשים משפחתיים. ביום הזה הזוגות האוהבים נוהגים לחגוג גם את יום האהבה הסיני.

פסטיבל הקרח. צילום: אלמה נאמן
פסטיבל הקרח. צילום: אלמה נאמן


חג המולד

חג זה הוא רק סיבה נוספת לסינים לחגוג, כמעט בלי סיבה, מכיוון שרוב הסינים אינם נוצרים ורק אחוז אחד מהאוכלוסייה כולה מאמין בנצרות. למרות הכול, אווירת החג מורגשת בצורה הממוסחרת והטובה יותר: קישוטים נוצצים וצבעוניים נתלים בכל החנויות, תושבי העיר קונים מתנות לקרוביהם, עצים מוצעים למכירה והגרסה הסינית לסנטה קלאוס מתהלכת ברחובות ומשעשעת את ההמון.

 

מידע על נופש ואתרי תיירות וטיולים בסין ובבייג'ינג ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.