מידע לחופשה בבייג'ינג - סין

 

מידע שימושי שכדאי לדעת לפני היציאה לחופשה בבייג'ינג: כרטיסי טיסה לבייג'ינג, אמצעי תחבורה ושלל טיפים מועילים


מאת: צוות דיסקברי
צילמו: הדס ניב, אלי גרוס - דיזנהויז סיטונאות 


 

היסטוריה

ההיסטוריה העשירה של בייג'ינג החלה כבר בשנת 1000 לפני הספירה: המקום שימש מרכז מסחרי לסוחרים ממונגוליה, ממרכז סין וממקומות נוספים. המסחר המשגשג באזור הפך את בייג'ינג לאחת הערים החשובות בסין, אולם בשנת 1215 לספירה נשרפה העיר כליל על-ידי ג'ינג'יס חאן ונבנתה מחדש מאוחר יותר על ידי נכדו, קובלאי חאן.

בשנת 1368 נכבשה העיר על ידי שכיר החרב ג'ו יאן ג'אנג מייסד שושלת מינג, ו-35 שנה מאוחר יותר הפכה לבירה הצפונית.

תהפוכות פוליטיות רבות. צילמו: הדס ניב, אלי גרוס - דיזנהויז סיטונאות
תהפוכות פוליטיות רבות. צילמו: הדס ניב, אלי גרוס - דיזנהויז סיטונאות

העיר ידעה במהלך ההיסטוריה תהפוכות פוליטיות רבות שהשפיעו על אופייה וצביונה, אבל המהפכה המשמעותית ביותר הייתה תפיסת השלטון על ידי מאו צה טונג וחבריו למפלגה הקומוניסטית. בפקודתו של השליט החדש הוחרבו חומות העיר העצומות, ובניינים רבים בעלי צביון סיני מובהק הפכו לגלי אבנים.

הריסת המבנים המסורתיים התרחשה בד בבד עם המהפכה התרבותית, שלאחריה הפכה בייג'ינג לעיר מבודדת, שאיש לא נכנס בשעריה. רק בשנת 1979 נפתחה בייג'ינג למערב ותיירים רבים החלו להגיע אליה לראות את העיר האסורה.

טראומה נוספת התרחשה בשנת 1989, כאשר דיכאה הממשלה בברוטאליות את הפגנת הסטודנטים למען הדמוקרטיה, שנערכה בכיכר טייאנאמאן. הריגת הסטודנטים המוחים, הפכה לסמל לאכזריותו של השלטון הסיני, שנפתח אולי למערב, אך לא לשלטון הדמוקרטי הרווח בו.

בשנים האחרונות מנסה בייג'ינג לשנות את תדמיתה וכיום הפכה הבירה הצפונית לעיר המודרנית המושכת אליה אלפי תיירים שבאים לראות את אחת הערים המרתקות בעולם.

איך מגיעים

קיימות טיסות ישירות מסלול מישראל לבייג'ינג או דרך אירופה בחברות התעופה הזרות. שדה התעופה "קפיטול" נמצא מרחק 27 קילומטר ממרכז העיר. יש שירות אוטובוסים משדה התעופה אל העיר וכמובן שירות מסודר של מוניות (מחיר לפי מונה + תשלום נוסף לכביש האגרה).

תחבורה בבייג'ינג

הדרך הנוחה ביותר היא לנסוע במוניות בעיר, ורצוי להכין מראש פתק ובו כתוב (בסינית) היעד המבוקש. אפשר כמובן להתנסות ברכבות תחתית וכן בנסיעה באוטובוס למען החוויה, אך בדרך כלל הכרטיסן או הנהג אינם דוברי אנגלית ויקשה עליהם להסביר איזה קו לקחת, היכן לרדת ועוד.

בייג'ינג היא עיר ענקית, אך לאתרי התיירות הקרובים ניתן לנסוע באופניים (מקומות רבים משכירים אופניים) ולחוש חלק מהחוויה הסינית. ריקשות הן גם אמצעי תחבורה זמין והוא מתאים יותר לרבעים הישנים המכילים סמטאות צרות.

מתי לנסוע

מומלץ לשהות בעיר ארבעה ימים לפחות כדי ליהנות ממגוון האתרים שבייג'ינג מציעה. ניתן לבקר בעיר בכל עונות השנה. בקיץ חם ולח, ובחורף המטייל נהנה מאווירה שקטה ורגועה ללא לחץ באתרי התיירות הגדולים (כמובן שהביגוד צריך להיות תואם למזג האוויר החורפי).

אקלים

בייג'ינג חווה ארבע עונות. החורף קר בהרבה מזה המוכר לנו והאביב מגיע מאוחר יחסית. עונות המעבר הן האופטימאליות: סתיו ואביב ספטמבר-אוקטובר (סוף אוקטובר כבר יכול להיות קר והרוחות היבשתיות הקרות כבר מורגשות) ומאי-יוני, העונות הנעימות והנוחות לטיולים.

הקיץ חם ולח, בחורף קר מאוד (לעיתים כ-15 מעלות מתחת לאפס ואף יותר), אם כי יש קסם מסוים במראה של העיר בחורף.

ביטחון

סין נחשבת מדינה בטוחה. אחוז הפשיעה בה נמוך יחסית, אך טוב תמיד לשמור על חגורת הכסף, כרטיסי האשראי והטיסה, הדרכון וכל דבר יקר ערך צמוד לגוף.

בריאות

המרפאה הטובה ביותר לתיירים בסין היא: "אינטרנשיונל מדיקל סנטר". המרפאה פועלת 24 שעות ביממה ועובדים בה רופאים מערביים. במידת הצורך ובשעות חירום, המרפאה שולחת סיוע אל מחוץ לבייג'ינג. כתובת: לופטהאנזה סנטר, לנדמרק ברידג' 50.

מגוון אתרים. צילמו: הדס ניב, אלי גרוס - דיזנהויז סיטונאות
מגוון אתרים. צילמו: הדס ניב, אלי גרוס - דיזנהויז סיטונאות

 


שעון

 כל סין כפופה לשעון בייג'ינג. הפרש השעות בין סין לישראל הוא 5 שעות קדימה.

 

תקשורת

הקידומת של סין היא 86. הקידומת של בייג'ינג היא 10. בעשור האחרון נפתחו בעיר עשרות אינטרנט קפה המציעים שירות אינטרנט מהיר במחיר זול.

 

שגרירות

שגרירות ישראל בבייג'ינג נמצאת ברחוב YANG TAIN ZE LUCHAO 17

טלפון: 86-10-65327788

 

פקס: 86-10-65327781 

דוא"ל: Beijing@israel.org

פארקים

 

בבייג'ינג אמנם הרחובות שוקקים וסואנים, אך ניתן למצוא פינות מרגוע בפארקים הירוקים. הכניסה לפארקים היא בתשלום.

אחד הפארקים הפופולאריים הוא ביי חאי, בו יש אגם גדול ומקדשים. TAI TAN הוא פארק נחמד נוסף הנמצא ליד מקדש השמיים. פארק אחר הוא SHAN JING, שנמצא ליד העיר האסורה. זהו פארק נחמד עם אווירה מוסיקלית, ומתקיימות בו הופעות מוסיקה מסורתיות – סינים שרים ומנגנים בכלי נגינה מסורתיים.

 

לינה

 

כל אחד יחליט, כמובן, על רמת בית המלון שבו הוא ירצה ללון. לא כדאי לחפש מלון בדרגה פחותה משלושה כוכבים. בכל מקרה, יש לוודא שהמיקום לא יהיה ברובע המודרני החדש, אשר מרוחק מהמרכז, אלא בסמוך לאחד האתרים המעניינים. 

עקב שטחה העצום של העיר, ככל שנמעיט לנסוע בה כך ננצל את הזמן טוב יותר. אפשר ללון בסמוך למקדש השמיים ולראות בבוקר את פעילויות הבוקר המעניינות (אומנויות לחימה כגון טאי צ'י) או בסמוך לאחד הרבעים הישנים ובבוקר לטיל בשכונות ולראות את אחד הצדדים של החיים המסורתיים.

 

מדינה בטוחה. <BR> צילמו: הדס ניב, אלי גרוס - דיזנהויז סיטונאות
מדינה בטוחה.
צילמו: הדס ניב, אלי גרוס - דיזנהויז סיטונאות


יהדות וכשרות

בבייג'ינג תוכלו למצוא מכולות עם מוצרים כשרים. צריך להתייעץ עם בית חב"ד בעיר היכן בדיוק נמצאים הסופרמרקטים הללו.

כתובת בית חב"ד בבייגינג:

טלפון: 86-10-64681321

פקס: 86-10-64681322

דוא"ל: chabadbeijing@hotmail.com 

חיי לילה

"אופרת בייג'ינג", כמו כל האופרות הסיניות, היא מיומנות שדורשת מיומנויות רבות: משחק, אקרובאטיקה, שליטה בדיאלקטים שונים, מסכות ביגוד ואיפור. זו הצגה דינאמית ביותר, ולא דומה כלל לאופרה הישראלית. חוויה שמומלץ להתנסות בה.

קרקס סיני הוא מופע מרהיב. לסינים יש ללא ספק מגוון כישרונות והם יודעים לנצלם היטב ולהגיע לביצועים מופלאים.

דיסקוטקים: זו חוויה לראות את הסינים בריקודים שמסמלים עבורם את המערב, ואולי דווקא בגלל זה קיימים דיסקוטקים רבים בעיר, והם מתמלאים בכל ערב עד אפס מקום. דיסקוטקים רבים משמיעים מוסיקה סינית מודרנית. במקומות אלו תמצאו את עצמכם באולמות ענקיים, מרשימים בעיצובם, מוקפים במאות סינים.