נופש בבייג'ינג - אולימפיאדה

בשנת 2008, נופש בבייג'ינג אומר כמעט רק דבר אחד: המשחקים האולימפיים. אם אין לכם תוכניות מיוחדות עלו על המסלול לבייג'ינג Beijing, כי המשחקים האולימפיים בסין מתחילים או-טו-טו


מאת: יהונתן חיים


ביולי 2001 הוחלט במוסקבה כי בירת סין בייג'ינג Beijing תארח את המשחקים האולימפיים ב-2008. אושרם של תושבי סין היה עצום, ומרביתם מחשיבים את התאריך הזה כתאריך היסטורי.

  

לוגו האולימפיאדה. צילום מהאתר הרשמי
לוגו האולימפיאדה. צילום מהאתר הרשמי


חשיבותה של החלטה זו מצביעה על הרצון של העם הסיני להתעלות מעל לכל אולימפיאדה אחרת שנעשתה בעולם, ולכן ניטעו למעלה מ-33 מיליון עצים לאורך חמישה נהרות ידועים בסין, שטח שיהווה ריאה ירוקה עצומה למשחקים האולימפיים והנאה לתיירים.

בנוסף, השמועות אומרות, כי הלפיד האולימפי, אשר פותח את המשחקים, יודלק על פסגת הר האוורסט בגובה של 8850 מטרים. הבעיה היחידה הניצבת מול הוועדה המארגנת של משחקי בייג'ינג היא, כיצד יועבר השידור מההר הגבוה בעולם.

בשנת 1999 נעשה הניסיון הראשון להעלות אש להר האוורסט, כאשר התנהלו תחרויות ספורטיביות בסין. הלהבה צוידה במיכל חמצן קטן, כדי שתמשיך לבעור גם כאשר תגיע לפסגה הדלילה בחמצן. משימה זו התגלתה כמוצלחת גם לאירוע מרשים כגון האולימפיאדה, אך שוב יש בעיה לוגיסטית, הפעם כיצד לצלם באיכות טובה את טקס הפתיחה ממרומי ההר.

אחד הפרויקטים היפים שנעשו לקראת האולימפיאדה הוא פרויקט "ילדים מציירים", שנערך במסגרת פסטיבל תרבות למשחקים האולימפיים. 2008 ילדים ידביקו את יצירות האומנות שלהם ואת צעיפיהם האדומים ויבנו את הלוגו של אולימפיאדת בייג'ינג. יוצרי הרעיון מעוניינים להדגיש את השילוב בין תרבות לחינוך ולהפיץ את החשיבות הזו במהלך האולימפיאדה.

שם הפרויקט "ילדים מציירים לקראת המשחקים האולימפיים" הוא בעל משמעות גדולה בקרב העם הסיני. כידוע, המילים בשפת המנדרין מתפרשות בהתאם לטקסט בו הן נמצאות, ולכן המילה "ילדים" בהקשר הנוכחי משמעותה "בלב אחד", דבר המראה על הרצון של העם הסיני לעבוד בשיתוף פעולה מלא ובמאמצים גדולים כדי להביא להצלחתה של אולימפיאדת בייג'ינג 2008.


הדמיה של אחד המבנים המרכזיים באולימפיאדה. צילום מהאתר הרשמי
הדמיה של אחד המבנים המרכזיים באולימפיאדה. צילום מהאתר הרשמי

אך לא כל תושבי סין מרוצים מן הפרסום שניתן למדינתם. רבים מתושבי בייג'ינג מתנגדים לאירוע העולמי שגורר בעקבותיו תגובות נזעמות. העיר הגדולה נמצאת בתהליכי בנייה עצומים שמשפרים את פני העיר ומשנים את קו הרקיע שלה. למעלה ממיליון תושבים פונו מבתיהם מבלי שנשאלו לדעתם ויושבו באזורי מגורים שונים, רק מפני שהם "הפריעו" לבניית הכפר האולימפי המפואר.

בנוסף לפינוי הכפוי, הגברים נשכרו בעל כורחם לבניית הכפר האולימפי, וכך, ללא קורת גג ראויה והרחק ממשפחותיהם, הגברים בונים את האצטדיונים והבריכות לתפארתם של מדינתם

 

בייגינג מתקשטת לקראת האולימפיאדה. צילום מהאתר הרשמי
בייג'ינג מתקשטת לקראת האולימפיאדה. צילום מהאתר הרשמי
 


הגלובליזציה של האולימפיאדה שינתה את ייחודה של סין. המדינה בכלל ובייג'ינג בפרט התמלאו בגורדי שחקים, במרכזי קניות ענקיים ובחנויות מערביות שהיה ניתן לראות אותן רק באמריקה, ארץ התיירות. מרבית מהסממנים המזוהים כל כך עם המדינה הקסומה נמחקו, וההשפעה המערבית השתלטה גם עליה.

יתרונותיה של האולימפיאדה בבייג'ינג היא רק בעיני המתבונן. מאוחר יותר השנה, כשהעולם כולו יתפעל מהפאר וההדר שנוצר על ידי ממשלת סין ויחזה באצטדיון הלאומי שמכיל 80,000 מקומות, אף אחד לא יטרח לבדוק מה עלה בגורלם של המפונים, שהקריבו את ביתם למען מסורת אולימפית רבת שנים. כולם יתרכזו בתחרויות, ברצון לנצח וישכחו את הרצון של הסינים והעולם כולו: לבנות עולם אחד עם חלום אחד.


מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בבייג'ינג וסין ניתן למצוא בכתבות נוספות סאתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.