מוזיאונים בטוסקנה

לצד נופים טבעיים ויופי ארכיטקטוני שאין שני לו בעולם כולו,  יש בטוסקנה שפע של מוזיאונים בהם באה לידי ביטוי אמנות הרנסנס המאופיינת בציורי קיר צבעוניים, פרסקאות ופסלים מכל גודל, סוג וצבע

מן המפורסמות הוא שחבל טוסקנה שבאיטליה התברך בנופים יפים, כרמים, עצי זית ושלווה כפרית שאין שנייה לה.  אבל לבד מנוף מרשים, אוכל משובח ותושבים מכניסי אורחים, מצטיינות הערים המרכזיות בטוסקנה בעושר אמנותי וויזואלי שקשה עד בלתי אפשרי להתחרות בו: הפיאצות המעוטרות בפסלי ענק, הכיכרות הקסומות והארמונות שנראים כמו יצירת אומנות בפני עצמה, גורמים למטייל לחוש שהוא מהלך במוזיאון גדול פתוח לכל. בין המוזיאונים המעניינים בטוסקנה נמצא מוזיאון אופיצ'י שבפירנצה שנחשב ליהלום שכתר, ומוזיאון ליאונרדו דה וינצ'י, השוכן בעיירת הולדתו.

 

גלריית האופיצ'י

הגלריה הידועה בשמה GALLERIA DELGI UFFIZi, נחשבת לאחד המוזיאונים החשובים בעולם, וללא ספק בין היפים שבהם. מידי שנה פוקדים את המקום מיליוני מבקרים והוא נחשב למוזיאון הפופולארי ביותר באיטליה. ייחודו של האופיצ'י אינו מתמצה בגודלו -  ישנם מוזיאונים גדולים ממנו – אלא ביצירות המופת המוצגות בו: כל יצירה היא שיר הלל ליופי ולאמנות. בין כתלי הגלריה שוכנות יצירות אלמותיות של טובי הציירים והפסלים ביניהם: בוטיצ'ילי, רפאל, מיכאלאנג'לו, ליאונרדו דה וינצ'י ואמנים נוספים שיצירותיהם נלמדות בכל פקולטה לאמנות המכבדת את עצמה. סוד קסמן של היצירות טמון בצבעוניות העזה והחיות מדהימה הנשקפות מהן. המתבונן בציורים ובפסלים יכול לחוש את "הלך הרוח" של הדמויות המופיעות בהם, בעיקר הודות להבעות פניהם.

הגלריה עוצבה במקור עבור קוזימו ה-1 שליט פירנצה, שביקש מהאדריכל ווזארי לתכנן עבורו בניין משרדים המורכב משני אגפים ארוכים ומקבילים היוצרים כיכר תחומה בצורת חצר פנימית, המשתרעת מפיאצה דלה סיניורינה ועד נהר הארנו. המבנה נבנה בשנת 1560 ובשנת 1581 שופץ על מנת לשכן בו את יצירות האמנות הרבות שנאספו על ידי בני משפחת מדיצ'י – המשפחה החזקה בעיר. עשר שנים לאחר השיפוץ הוסב האופיצ'י למוזיאון.

גלריית האופיצי: המוזיאון הפופולארי בטוסקנה צלמה: סיגל לוי
גלריית האופיצי: המוזיאון הפופולארי בטוסקנה צלמה: סיגל לוי


בין היצירות המפורסמות בגלריה נמצא אחד הציורים המפורסמים בעולם: לידתה של ונוס. הציור מבטא את אהבתו ומשיכתו של בוטיצ'ילי למיתולוגיה קלאסית, דבר שהיה משותף לאמנים רבים בתקופתו. ציור מפורסם נוסף הוא הציור שקרוי "המשפחה הקדושה" אותו צייר מיכאלאנג'לו, והוא נחשב לציורו הראשון. הדמויות בו מאופיינות בצבעוניות עזה תוך שימת דגש על הפירוט האנטומי של גוף האדם – אחד הקווים המאפיינים ביצירותיו של מיכאלאנג'לו, פסל ביסודו, שהצטיין בהקפדה על הפרטים הקטנים וקווי המתאר של הגוף.  

לבד מאמנים איטלקיים משופע המוזיאון גם בציורים קלאסיים אחרים מבית היוצר של אמנים מוכרים כמו רובנס, טיציאן, רמברנדט ועוד. בנוסף לציורים ולפסלים המקוריים מכיל המוזיאון חדר נוסף המוקדש כולו לאוסף התכשיטים המרשים שהיה בבעלות משפחת מדיצ'י. בין השאר כולל האוסף תכשיטים בצורת מדליונים ודיוקנאות מיניאטוריים. מהפרוזדור המקשר בין שני האגפים נשקף נוף יפה של פונטה (גשר) וקיו ושל נהר הארנו.

למי שמתכנן ביקור במוזיאון מומלץ להזמין כרטיסים מראש על מנת לחסוך את זמן ההמתנה הארוך. טלפון לבירורים:  +39 0552388651  

אתר אינטרנט: www.polomuseale.firenze.it/english/musei/uffizi

 

מוזיאון ליאונרדו דה וינצ'י

בכפר וינצ'י (vinci), בנוף טוסקני טיפוסי בין כרמים ועצי זית, ממוקם מוזיאון קטן וסימפטי על שם האמן והמדען ליאונרדו דה וינצ'י (1452-1519). במוזיאון אוסף מקורי של כמאה מכשירים שנבנו על פי שרטוטים ותוכניות מקוריות של האמן. במקום השתמרו כמה כתבי יד מקוריים המעידים על היצירתיות השופעת של אחד האמנים הגדולים שידעה האנושות.

מומלץ להסתובב בכפר הפסטורלי ולהתרשם מקרוב מהנופים שהיו תבנית נוף מולדתו של דה וינצ'י. בקאזה נאטאלה, שהיה ככל הנראה בית הולדתו של דה וינצ'י, השתמרו כמה חפצים שסגנונם מאפיין את התקופה, כמו כיור אבן, אח וסמל המשפחה המוטבע ברצפת החדר שבקומה התחתונה. דה וינצ'י, שהיה בן בלתי חוקי ואימץ את שם הכפר בו נולד כשם משפחה, היה אדם ברוך כישרונות ועבודותיו בתחומי המדע והאמנות, נחשבות עד היום לפסגת היצירה.

לפרטים נוספים: 39057156055 +