טוסקנה: אירועים ופסטיבלים

 ממרוץ הסוסים בסיינה ועד פסטיבל השמש שבאוגוסט – דומה שלא עובר שבוע בלי איזו חגיגה בערי טוסקנה,  כפריה או עיירותיה. לפניכם רשימה חלקית של כמה מהאירועים המומלצים לאורך השנה

מאת: סיגל בת משה

 

יין טוב, שמן זית איכותי, ערים שוקקות ודרכי עפר שכרמים ועצי זית בצידם, מאפיינים את טוסקנה, אותו חבל ארץ קסום ששמו יצא למרחוק בזכות העיירות הציוריות, הנופים הקסומים והתושבים מסבירי הפנים. אבל טוסקנה מצטיינת לא רק בגבעות שטוחות ונופים שובי לב ועין. האזור כולו משופע בערים, עיירות וכפרים שהבידור העיקרי של תושביהם נסוב סביב האירועים והפסטיבלים במקום. כמעט לכל כפר או עיר יש פסטיבל, מאחוריו מסתתר סיפור היסטורי כזה או אחר, מסורת ארוכת שנים ובעיקר שמחת חיים של התושבים.


פאליו בסיינה

מידי שנה ב-2 ביולי וב-16 באוגוסט נערך בסיינה, שבדרום חבל הקיאנטי, מרוץ סוסים מסורתי. המרוץ נערך בפיאצה דל קאמפו (PIAZZA DEL CAMPO SIENA) והוא מצליח למשוך אליו אלפי צופים נלהבים שבאים לצפות במה שעתיד להיות שיחת השנה או לפחות שיחת היום, עד המרוץ הבא. הרוכבים, המייצגים שכונות שונות בסיינה, מתבקשים לסובב את הכיכר שלוש פעמים, כשהם רוכבים על הסוס ללא אוכף – רכיבה הדורשת מיומנות רבה. הרוכב שצולח את המשימה בשלום ומסיים אותה ראשון זוכה בפאליו (PALIO - סמרטוט) נכסף ובגאווה לכל החיים. 
מסורת מרוצי הסוסים בסיינה החלה אי שם בסוף המאה ה-13. בשנת 1310 הוחלט שמרוץ הסוסים הוותיק ישולב במסגרת חגיגות יום ההולדת של המדונה - אמו של ישו - שנקבע ל-16 באוגוסט. ב-1656 הוכרז על קיומו של מרוץ נוסף שנערך מידי שנה ב-2 ביולי לזכרה של המדונה מפרובנצנו, שנקרא הפאליו דלה קונטראדה, שפירושו הפאליו של השכונות.
בסיינה 17 שכונות ומידי שנה משתתפות במרוץ רק עשר מהן. השכונות המשתתפות במרוץ נקבעות על פי הגרלה מקרית ובכל שנה 3 מהן מגרילות את הזכות להשתתף במרוץ גם בשנה הבאה. כל שכונה זוכה לשם משלה, ותושביה עוטים על גופם תלבושת ייחודית המייצגת את השכונה "שלהם". ההכנות למרוץ מזכירות הכנות למסדר צבאי קפדני והן כוללות קישוט העיר בדגלי השכונות ואפילו ארוחת ערב טוסקנית הנערכת ערב המרוץ תחת כיפת השמיים. היין, או שמא הקיאנטי, זורם כמים ובבוקר המרוץ נוהרים תושבי סיינה להתפלל לניצחונם של נציגיהם.
אגב, מרבית המשתתפים במרוץ אינם בהכרח בני המקום: רוב הרוכבים הינם רוכבים מקצועיים שמגיעים מכל רחבי איטליה. עבור ייצוגן של השכונות מקבלים הרוכבים שכר נאה והם עושים הכל על מנת לנצח ולהביא כבוד לשכונה ששלחה אותם. לאחר הכנות קפדניות, מצעד דגלנים ותרועות ההמונים, מתחיל המרוץ המהיר שמסתיים כעבור מספר דקות.בסיום האירוע מוכרז הרוכב המנצח שהופך לגיבור מקומי מורם מעם.  
לפרטים נוספים: 390577280551+

פסטיבל השמש 

מידי שנה בין ה-5 באוגוסט ועד ה-20 בחודש מארחת העיר קורטונה את פסטיבל השמש של טוסקנה שנחשב לאחד מאירועי התרבות היוקרתיים באירופה. הפסטיבל נערך בתיאטרון SIGNORELLI והוא מתמקד במגוון תחומים: מוזיקה קלאסית, אמנות חזותית, תיאטרון ועוד. במהלך ימי הפסטיבל חוגגים התיירים והמקומיים במסעדות של קורטונה, בבתי הקפה ובמוקדי הבילוי של העיר, ונדמה כי התושבים כולם יוצאים מהבתים לחגוג את הקיץ בחגיגה בלתי פוסקת. הפסטיבל היוקרתי מושך אליו סלבריטאים רבים ביניהם מוזיקאים, סופרים, אמנים ושחקנים שבאים לבלות אבל גם לראות ולהיראות. בחגיגה התרבותית משתתפות גם תזמורות ממקומות שונים, זמרי אופרה, מנצחים בעלי שם וציירים שבאים להציג את ציוריהם למשתתפים והצופים. רחובות העיר מתמלאים בדוכנים שונים ומשונים, מדוכני אוכל ומשקה ועד ציירי פורטרטים שמציירים את דיוקני החוגגים 
לפרטים נוספים: 390575601882+

פסטיבל המוסיקה של פירנצה

מידי שנה במהלך החודשים אפריל, מאי ויוני נערך בפירנצה הפסטיבל המוסיקלי הגדול מכולם: "מאג'יו מוסיקלה פירונטינו" (MAGGIO MUSICALE FIORENTINO) הנחשב לאחד מפסטיבלי המוסיקה הנחשבים בעולם. הפסטיבל החל את דרכו ב-1933, ובשנה הבאה יחגוג 70 להיווסדו. במהלך הפסטיבל נערכות בפירנצה, הבירה הבלתי מעורערת של טוסקנה, מופעים במגוון תחומים: אופרה, מוסיקה קלאסית, באלט ועוד. בין המנצחים הידועים שיופיעו בפסטיבל יהיה גם המנצח האגדי זובין מהטה. אירוע נוסף בפסטיבל שיערך בשנה הבא (אפריל-יוני 2007) יהיה גם מופע בלט, המתבסס על חייה הסוערים של זמרת האופרה הנודעת מריה קאלאס. במהלך חודשי הפסטיבל לובשת פירנצה חג ותיירים רבים פוקדים את אחת הערים היפות באיטליה בכלל, ובטוסקנה בפרט.
לפרטים נוספים: 39055213535 +

מרוץ הברווזים

בשבת השנייה של חודש אוקטובר, בכל שנה, נערך אחד המרוצים העתיקים ביותר באיטליה ובטוסקנה: מרוץ הברווזים. כן, כן, שמעתם נכון. מסורת הפסטיבל המשעשע הזה החלה אי שם בימי הביניים ונמשכת עד היום. במהלך הפסטיבל שנערך בעיר סאן מיניאטו (SAN MINIATO) מהלכים הברווזים לקול מצהלות החוגגים. המפסידים מוצאים את דרכם היישר לצלחות הסועדים במסעדות... המרוץ ההזוי משהו נערך לזכרה של המדונה מרוסאריו, שנולדה על פי המסורת ב-7 באוקטובר.
לפרטים: 39057142745 +

פסטיבל הפנסים

מידי שנה בשביעי בספטמבר נערך בפירנצה אחד הפסטיבלים הססגוניים שיש: פסטיבל הפנסים הקרוי פסטיבל הרפיקולונה, על שמו של הפנס אותו נושאים הילדים הצועדים בפסטיבל. זהו פנס העשוי מנייר ונר בתוכו. במהלך החגיגה המסורתית נערכות בעיר מסיבות והופעות כשמצעד הפנסים מהווה את גולת הכותרת של הפסטיבל.  מקור הפסטיבל שנוי במחלוקת: יש הטוענים כי הפנסים נישאים לזכרם של איכרי הכפרים שנהגו להאיר באמצעות פנסים את דרכם לפירנצה, אליה הם הגיעו לכבוד מריה הקדושה שדיוקנה מעטר את כנסיית הבשורה הקדושה (Santissima Annunziata). מנגד טוענים אחרים כי הסיבה שתושבי הכפר הגיעו לפירנצה דווקא ב-7 בספטמבר נעוצה בעובדה שלמחרת, ב-8 בחודש, נערך בעיר שוק איכרים בו יכלו הכפריים לפרוש את מרכולתם ולמכור אותה לעוברים ושבים. הגעתם של הכפריים לעיר הגדולה נחשבה לאטרקציה עבור תושביה, שבאו לראות מקרוב את האורחים וללעוג ללבושם הפשוט והלא מתוחכם. הכפריות אף זכו לכינוי הלא מחמיא "נשות השוק" (פירוקולונה - fierucolone), ועד היום נחשב הביטוי הזה כאמרה לעגנית שמצביעה על אישה הלבושה בצורה מגוחכת או מוגזמת. כך או כך, אין ספק שמצעד הפנסים נחשב לאחד הפסטיבלים הססגוניים ביותר ורבים באים לחזות בו. 
לפרטים נוספים: 390552491723 +