טוסקנה עם ילדים

בעיירה קולודי שמצפון-מערב לפירנצה תוכלו לבקר עם הילדים בפארק מקסים ובו פסלים ויצירות הקשורים לפינוקיו, הילד השובב שנולד בטוסקנה כבובה קטנה על חוט


מאת: יאיר חסון


 

אחד מבניה המפורסמים ביותר של טוסקנה הוא לאו דווקא פילוסוף או צייר, אלא ילד קטן ושובב ששמו פינוקיו. היצור הקטן שהתחיל את חייו כבובת עץ שקרנית והצליח לבסוף להיות ילד אמיתי, כמו כל הילדים, זכה ברבות השנים לתהילה בינלאומית והפך לחביבם של ילדי העולם. הספר נכתב בידי העיתונאי והסופר קרלו לורנציני והפך לאחר הספרים הפופולאריים ביותר בתבל. הרפתקאותיו של פינוקיו תורגמו לשפות רבות ואף עובדו לגרסאות קולנועיות - המפורסמת שבהן היא הגרסה שיצר וולט סידני בשנת 1940.

 

לורנציני, תושב פירנצה, השתמש בשם העט קרלו קולודי, על שם עיירת הולדתו של אמו קולודי (Collodi ), השוכנת בצפון טוסקנה בין לוקה לבין פיסטויה. תושבי העיירה שמתגאים עד היום ב"בן העיירה" פינוקיו שעלה לגדולה, הקימו לכבודו פארק מקסים שמתאים לילדים ולמבוגרים כאחד (www.pinocchio.it).

הפארק כולל עשרות פסלים, פסיפסים, ויצירות נוספות המתארות דמויות וסצנות מהספר, ביניהן סבא ג'פטו, שמשון ויובב, פינוקיו שהפך לחמור ועוד. בנוסף מוצגים בו מופעי תיאטרון בובות באיטלקית. בסוף כל חודש מאי נחגג בגן יום הולדתו של פינוקיו. כמו כן מוצעים למכירה במקום גרסאות שונות של ספר הרפתקאותיו של פינוקיו.

אם כבר הגעתם לקולודי, תוכלו לטייל ברחובותיה הצרים של העיירה הטוסקנית הציורית, ולשיר: "כמה טוב לחיות (בטוסקנה), ולהיות (בטוסקנה), ילד שאוהב את העולם, והעולם אותו אוהב, מכל הלב".


הפסל של פינוקיו בגן הנושא את שמו
הפסל של פינוקיו בגן הנושא את שמו
 
 

 

גן קלפי הטארוט

 

בשנת 1955 ביקרה האמנית הצרפתייה ניקי דה סיינט פאל (Niki De Saint Phalle ) בברצלונה, ונשבתה בקסמו של Parc Guell , פארק הפסלים הקסום שהקים אנטוניו גאודי. בעקבות הביקור החליטה האמנית שיום אחד גם היא תקים גן תענוגות משלה, שישלב את רוח האדם עם הטבע. כעבור 24 שנים היא מימשה את חלומה, כשהקימה בטוסקנה את גן קלפי הטארוט (Il Giardino Dei Taocchi).

הפארק, שנפתח רשמית בשנת 1998, כעשרים לאחר שהחלה הקמתו, שוכן בחוף הדרומי של טוסקנה, סמוך לעיירה Capabalio . הגן מכיל פסלי ענק צבעוניים העשויים מקרמיקה ומזכוכית, ומייצגים דמויות שונות מקלפי הטארוט. טל: 39-564-89-51-22, אתר האינטרנט: www.nikidesaintphalle.com. מי שעדיין לא התחיל לארוז את המזוודות לכיוון חופי טוסקנה, יוכל לעלות בינתיים לירושלים וליהנות מיצירתה של סיינט פאל, "הגולם", הידועה יותר בשם "המפלצת" המוצבת בשכונת קריית היובל.

בעיירה Peccioli , הסמוכה לפיזה, שוכן הפארק הפרה היסטורי (Parco Preistorico ), המהווה אף הוא אטרקציה מעניינת לילדים. הפארק כולל דגמים גדולים של דינוזאורים, וכן ממותות, דובים ואנשי מערות.  טלפון: 0587-636030 אתר האינטרנט: www.parcopreistorico.it

 

וילה עם בריכה

 

למרות כל האטרקציות שמסביב, ילדים נוטים ליהנות דווקא מדברים פשוטים, כמו שחייה בבריכה שבחצר הווילה הכפרית שתשכרו, או סתם השתוללות במרחבים הכפריים שמסביב. יתרון נוסף של השכרת ווילה או דירה בכפר, הוא תחושת הביטחון של הילדים שישמחו לשוב כל ערב לאותו חדר ולישון באותה מיטה. ובכלל, האיטלקים ידועים כאוהבי ילדים, כך שהצאצאים צפויים לקבל יחס ידידותי וחביב בכל מסעדה ומקום ציבורי בו תבקרו.