אירועים ופסטיבלים בטוסקנה - איטליה

אירועים ופסטיבלים בטוסקנה יש בשפע: מרוצי סוסים, פסטיבלים וחגיגות שמשלבות בין תרבות, פולקלור ומסורת נערכות בטוסקנה לאורך כל השנה


מאת: צוות דיסקברי

 

לא מעט פעמים לשים המטיילים בטוסקנה כי הם עורכים מסע בזמן. השלווה, העיירות העתיקות והפסטיבלים המסורתיים שנערכים כאן, שם ובכל מקום תורמים לכך לא מעט. על כמה מהאירועים הבולטים בטוסקנה בכתבה שלפניכם.

מבלים בטוסקנה, איטליה
מבלים בטוסקנה, איטליה

פאליו בסיינה - מידי שנה ב-2 ביולי וב-16 באוגוסט נערך בסיינה, שבדרום חבל הקיאנטי, מרוץ סוסים מסורתי. המרוץ נערך בפיאצה דל קאמפו (PIAZZA DEL CAMPO SIENA), והוא מצליח למשוך אליו אלפי צופים נלהבים. הרוכבים, המייצגים שכונות שונות בסיינה, מתבקשים לסובב את הכיכר שלוש פעמים, כשהם רוכבים על הסוס ללא אוכף – רכיבה הדורשת מיומנות רבה. הרוכב שצולח את המשימה בשלום ומסיים אותה ראשון זוכה בפאליו (palio - סמרטוט) נכסף ובגאווה לכל החיים.

מסורת מרוצי הסוסים בסיינה החלה אי שם בסוף המאה ה-13. בשנת 1310 הוחלט שמרוץ הסוסים הוותיק ישולב במסגרת חגיגות יום ההולדת של המדונה - אמו של ישו - שנקבע ל-16 באוגוסט. ב-1656 הוכרז על קיומו של מרוץ נוסף שנערך מידי שנה ב-2 ביולי לזכרה של המדונה מפרובנצנו, שנקרא הפאליו דלה קונטראדה, שפירושו הפאליו של השכונות.
טלפון: 39-0577280551+


פסטיבל השמש -
מידי שנה בין ה-5 באוגוסט ועד ה-20 בחודש מארחת העיר קורטונה את פסטיבל השמש של טוסקנה שנחשב לאחד מאירועי התרבות היוקרתיים באירופה. הפסטיבל נערך בתיאטרון signorelli והוא מתמקד במגוון תחומים: מוזיקה קלאסית, אמנות חזותית, תיאטרון ועוד. במהלך ימי הפסטיבל חוגגים התיירים והמקומיים במסעדות של קורטונה, בבתי הקפה ובמוקדי הבילוי של העיר, ונדמה כי התושבים כולם יוצאים מהבתים לחגוג את הקיץ בחגיגה בלתי פוסקת. הפסטיבל היוקרתי מושך אליו סלבריטאים רבים ביניהם מוזיקאים, סופרים, אמנים ושחקנים שבאים לבלות אבל גם לראות ולהיראות. בחגיגה התרבותית משתתפות גם תזמורות ממקומות שונים, זמרי אופרה, מנצחים בעלי שם וציירים שבאים להציג את ציוריהם למשתתפים והצופים. רחובות העיר מתמלאים בדוכנים שונים ומשונים, מדוכני אוכל ומשקה ועד ציירי פורטרטים שמציירים את דיוקני החוגגים.
טלפון: 39-0575601882+


פסטיבל המוסיקה של פירנצה -
מידי שנה במהלך החודשים אפריל, מאי ויוני נערך בפירנצה הפסטיבל המוסיקלי הגדול מכולם: "מאג'יו מוסיקלה פירונטינו" ((mAGGIO MUSICALE FIORENTINO הנחשב לאחד מפסטיבלי המוסיקה הנחשבים בעולם. הפסטיבל החל את דרכו ב-1933, ובשנה הבאה יחגוג 70 להיווסדו. במהלך הפסטיבל נערכות בפירנצה, הבירה הבלתי מעורערת של טוסקנה, מופעים במגוון תחומים: אופרה, מוסיקה קלאסית, באלט ועוד. בין המנצחים הידועים שיופיעו בפסטיבל יהיה גם המנצח האגדי זובין מהטה. אירוע נוסף בפסטיבל שיערך בשנה הבא (אפריל-יוני 2007) יהיה גם מופע בלט, המתבסס על חייה הסוערים של זמרת האופרה הנודעת מריה קאלאס. במהלך חודשי הפסטיבל לובשת פירנצה חג ותיירים רבים פוקדים את אחת הערים היפות באיטליה בכלל, ובטוסקנה בפרט.
טלפון: 39-055213535 +


מרוץ הברווזים -
בשבת השנייה של חודש אוקטובר, בכל שנה, נערך אחד המרוצים העתיקים ביותר באיטליה ובטוסקנה: מרוץ הברווזים. כן, כן, שמעתם נכון. מסורת הפסטיבל המשעשע הזה החלה אי שם בימי הביניים ונמשכת עד היום. במהלך הפסטיבל שנערך בעיר סאן מיניאטו (san miniato) מהלכים הברווזים לקול מצהלות החוגגים. המפסידים מוצאים את דרכם היישר לצלחות הסועדים במסעדות... המרוץ ההזוי משהו נערך לזכרה של המדונה מרוסאריו, שנולדה על פי המסורת ב-7 באוקטובר.
טלפון:
39-057142745 +


פסטיבל הפנסים -
מידי שנה בשביעי בספטמבר נערך בפירנצה אחד הפסטיבלים הססגוניים שיש: פסטיבל הפנסים הקרוי פסטיבל הרפיקולונה, על שמו של הפנס אותו נושאים הילדים הצועדים בפסטיבל. זהו פנס העשוי מנייר ונר בתוכו. במהלך החגיגה המסורתית נערכות בעיר מסיבות והופעות כשמצעד הפנסים מהווה את גולת הכותרת של הפסטיבל. מקור הפסטיבל שנוי במחלוקת: יש הטוענים כי הפנסים נישאים לזכרם של איכרי הכפרים שנהגו להאיר באמצעות פנסים את דרכם לפירנצה, אליה הם הגיעו לכבוד מריה הקדושה שדיוקנה מעטר את כנסיית הבשורה הקדושה (Santissima Annunziata).

מנגד טוענים אחרים כי הסיבה שתושבי הכפר הגיעו לפירנצה דווקא ב-7 בספטמבר נעוצה בעובדה שלמחרת, ב-8 בחודש, נערך בעיר שוק איכרים בו יכלו הכפריים לפרוש את מרכולתם ולמכור אותה לעוברים ושבים. הגעתם של הכפריים לעיר הגדולה נחשבה לאטרקציה עבור תושביה, שבאו לראות מקרוב את האורחים וללעוג ללבושם הפשוט והלא מתוחכם. הכפריות אף זכו לכינוי הלא מחמיא "נשות השוק" (פירוקולונה - fierucolone), ועד היום נחשב הביטוי הזה כאמרה לעגנית שמצביעה על אישה הלבושה בצורה מגוחכת או מוגזמת. כך או כך, אין ספק שמצעד הפנסים נחשב לאחד הפסטיבלים הססגוניים ביותר ורבים באים לחזות בו.
טלפון: 39-0552491723 +