כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

אמסטרדם על אופניים


אופניים גדולים, אופניים קטנים, אופניים פשוטים או מתוחכמים – לאן שלא תלכו באמסטרדם תתקלו בתושבים מדוושים ונהנים


מאת: צוות דיסקברי

 

עד לפני שנים ספורות היו האופניים בארץ נחלתם הבלעדית של הילדים. מרבית הזוגות הביתיים שכנו במרפסת או במקלט ואם כבר דיוושנו פה ושם, היה זה לרוב במכוני הכושר. בשנים האחרונות במסגרת החזרה לטבע, שיגעון הבריאות והמודעות לזיהום אוויר, הפכו האופניים לטרנד לוהט ורבים מעדיפים לדווש בנונשאלנטיות בדרכים, במקום להידחף בפקקים ולחפש חנייה ברחובות הצפופים.

 את היתרונות הכרוכים בשימוש באופניים גילו ההולנדים מזמן:  ראשית מדובר בספורט לכל דבר, שנית האופניים זולים וזמינים, אין צורך לערוך להם טסט, לבטח אותם ובוודאי שלא למלא בהם דלק (מקסימום צריך למלא אוויר בגלגלים). לא פלא איפה שלצד הרוכבים הצעירים ניתן לראות ברחובות אמסטרדם ומחוצה לה, גם רוכבים קשישים שמדוושים בקלות ובלי מאמץ – תוצאה של אימון ממושך לאורך שנים רבות. 

אמסטרדם על אופניים
 

אמסטרדם עם אופניים

בבירת האופניים העולמית כמעט לכל תושב יש זוג אופניים: באמסטרדם חיים למעלה מ-700,000 בני אדם ויש בה לא פחות מ- 600 אלף זוגות אופניים. הממשלה הולנדית עושה כל שביכולתה לעודד את התושבים לדווש במקום לנהוג ברכב, והתוצאה: באמסטרדם בלבד יש כ-400 קילומטרים של שבילים ומסלולים המיועדים לרוכבי אופניים. 

שיגעון האופניים כל כך תפס עד כי ניתן למצוא בעיר בית ספר מיוחד המלמד את רזי הרכיבה שבו – לא תאמינו – יש אפילו מגמה של לימודי תעודה במקצוע ההזוי משהו שעיקרו תיקון אופניים. כן, כן שמעתם נכון. משחקי הונטילים והכידון שמוכרים לנו ממחוזות ילדותנו לובשים כאן אופי רציני למדי ובכיתות הלימוד אפשר לראות גם נערות ענוגות שממירות את הלבוש המשרדי בסרבל התיקונים, מפשילות שרוולים ולומדות מקצוע פרקטי ומשתלם. 

הסיבה בגינה מדוושים תושבי העיר בלי הפסקה, נעוצה במבנה המיוחד של עיר התעלות: הרחובות הצרים, התעלות והצפיפות הגבוהה אינם מומלצים לנהיגה. העובדה שהעיר קומפקטית למדי מהווה כר נוח לרוכבים למיניהם, ובעזרת האופניים הם מגיעים לכל מקום בנוחות ובמהירות. ליד כל גדר, מעקה, פארק, בית ספר ובכל מקום בעיר, יש לפחות זוג אופניים אחד. ואם כבר בחניות עסקינן כדאי שתדעו כי יש בעיר כ-25 חניוני אופניים.

אמסטרדם על אופניים

על יופי ואופי

מרבית זוגות האופניים שניתן לרכוש או לשכור באמסטרדם, הינם פשוטי מראה ונטולי תחכום. האמסטרדמים אוהבים את האופניים שלהם חזקים ופונקציונאליים, ולפיכך אף אמסטרדמי שורשי לא יתן לחידושי הטכנולוגיה כמו מהלכים ושות', לבלבל אותו  יחד עם זאת לצד האופניים הפשוטים נולדו גם כאלה שהם מעוצבים עד לפרט האחרון. בהתאם לכך יש באמסטרדם בעלי מקצוע ומשוגעים לדבר ששוקדים הן על פטנטנים נוחים כמו כידון מתפרק ואופניים מתקפלים, והן על עיצוב צבעוני ומשוגע. וכך בין ים האופניים בעלי המראה השגרתי והאפרורי משהו, אפשר לראות ברחובות העיר אופניים בצבעים זרחניים של כתום וצהוב, אופניים שחורים לאוהבי המראה הגברי – קשוח ועוד מיני עיצובים וצבעים. 

קיצור תולדות האופניים

זוג האופניים הראשון יוצר ככל הנראה בשנת 1817, על ידי הגרמני קרל פון דרייז. זה האחרון ייצר כלי תחבורה עם כידון, שני גלגלים ומושב. אולם כלי התחבורה הזה נוצר מעץ ולפיכך סבל מסרבול וחוסר נוחות. השיפור הגיע עם התווספות הדוושות – המצאה של הסקוטי קירקפטריק מקמילן ב-1839 ובשלם מאוחר יותר התווסף גם בלם היד (1894). אחר כך נוספו במהלך המאה ה-20 שיפורים נוספים כמו מנוע, הילוכים ועוד. 

אמסטרדם על אופניים

טיפים לרוכבים

טיול והנאה – למי שבוחר לגלות את העיר באמצעות אופניים, מומלץ להצטייד בסל פיקניק קטן ושמיכה, לעצור מעת לעת וליהנות מיופי העיר וחמודותיה בצורה שלווה ונינוחה. 

זהירות גנבים - כשם שאנחנו סובלים מגנבי רכב, כך סובלים ההולנדים מגניבות של אופניים – מעשה שהפך לספורט לאומי. מומלץ להצטייד עם שכירת האופניים גם במנעול חזק ולהקפיד לנעול את האופניים בכל פעם ש"חונים" במקום כלשהו. 

כללי בטיחות - במידה ואתם רוכבים בכבישים ולא במסלולי הרכיבה על אופניים, מומלץ להיזהר מכלי הרכב ולרכב בהתאם לכללי הבטיחות. 

השכרת אופניים - למי שמגיע לביקור קצר בעיר מומלץ לשכור זוג אופניים. ואלה שמתכננים שהות ממושכת באמסטרדם מומלץ לרכוש זוג אופניים. מחירו של זוג אופניים כזה נע ב"שוק השחור" (ברחובות העיר) בין 10 יורו ל- 25 יורו. אולם קנייה זו אינה חוקית. מומלץ איפה לרכוש זוג בחנויות לממכר אופניים. 
ישנן חברות רבות דרכן ניתן לשכור אופניים. המחירים נעים בין 7 יורו ליום ל-30 לחמישה ימים. מרבית החברות נותנת הנחה לקבוצות (כ-10%).