כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

אילת - שמורת חי-בר יטבתה


ב"חי בר יטבתה" ניתן לפגוש בעלי חיים נדירים, ובו שוקדים באהבה ובמסירות  על השבת בעלי החיים הללו לסביבתם הטבעית- המדבר 

כתב: גיא אילון – מנהל מחוז אילת

 

השמש טרם הפציעה ובחוץ קור מדברי עז ואסף, מנהל שמורת טבע חי-בר יטבתה, סיים זה עתה את משמרת הלילה במהלכה צפה בעדר הראמים הלבנים שליחכו בשקט צמחים נמוכים בחורש השיטים בשמורה.  השקט הזה מטעה מעט: עונת הסתיו היא  עונת ההמלטות של הראמים. ועל מנת  להגדיל את העדר בשמורה יש להשגיח בשבע עיניים על הראמים הצעירים שנולדו זה עתה.


ממש באותה שעה מתעוררת בפעם הרביעית הלילה ליאת כדי להניק את עטלף הפירות הצעיר שאימו נפטרה. העטלף הקטן שכל משקלו לא עולה על עשרים גרם, נתלה בציפורניים חדות על חולצתה והוא מלקק בשקיקה את טיפות החלב הקטנות שמותזות מבקבוקון הפלסטיק הקטן שבידה.  במהלך היום העטלף ילווה את ליאת במעין ערסל הצמוד לגופה ומחמם אותו.


ד"ר בני שלמון ביולוג השמורה פוקח לראשונה את עיניו. עוד לפני הקפה הראשון של היום,  הוא יוצא לצפות בעדר צבי השיטים.  זהו תת מין נדיר  אשר ניתן למצוא אותו  רק בשמורת יטבתה שם נותרו עשרים מצבאים כאלה בלבד. לזכותו של בני ייאמר כי הוא יודע לזהות כל אחד מהם ובימים אלו מתבצע פרויקט בניהולו,  במטרה לנסות ולהציל את אוכלוסייתו.

נמרה בחי-בר בחורף - צלם - דר בני שלמון
נמרה בחי-בר בחורף - צלם - דר' בני שלמון


הפעילות התוססת הזו בשטח הפתוח מלווה גם את הכלובים, בהם נמצאים הטורפים. נהמות הייחום של נקבת הנמר מרעידות את תעלת הצפייה והנמר הזכר, בעצלות מופגנת, ממלא את חובתו מספר פעמים ביום.  הצבועים מותחים רגליים, שועלי הצוקים מרחרחים זה את זה ונקבת הקרקל מטפלת בגוריה שנולדו זה מכבר. במרכז הטורפים ניתן לצפות גם בזאבים, תנים, דורסים, מכרסמים וזוחלים.
בחדר הלילה – בו הפכנו את שעות היום והלילה – יכול המבקר לפגוש בעטלפי פירות, עקרבים ותנשמת בשיא פעילותם שכן כשבחוץ אור יום – בחדר הלילה חושך מוחלט.


המבקרים הראשונים יוצאים לסיור בוקר ראשון אשר בו ניתן לצפות בכל המתרחש בשטח הפתוח. ראמים, ערודים, יענים, פראים, כולם תושבי המקום עוד מתקופת אברהם אבינו ולמענם הוקמה שמורת טבע חי-בר יטבתה בשנת 1968 ע"י אברהם יפה ז"ל במטרה להשיב למדבר את חיות התנ"ך. עד היום הושבו לטבע ראמים, פראים, ובשנה שעברה נערך פרויקט השבה ניסיוני של היענים אשר נמשך גם בשנה זו.


ערב יורד על המדבר. צבעי ההרים המדהימים מלווים את סיור השקיעה. בתום הסיור יגיעו המבקרים למרכז הטורפים ויזכו בהזדמנות נדירה לצפות בטורפי המדבר בעת אכילתם.


עטלף פירות צעיר יתום - צלם - גיא אילון
עטלף פירות צעיר יתום - צלם - גיא אילון


כדאי לדעת

• שמורת טבע חי-בר יטבתה ממוקמת בערבה הדרומית כ – 35 ק"מ צפונית לאילת על כביש הערבה (90), מול קיבוץ סמר.
• לרשות הקהל: חניה, שירותים, סככות צל, אזור פעילות לילדים, חנות מזכרות, שתייה וחטיפים, חניון ללינת שטח ומגוון הדרכות והפעלות.
• שעות פתיחה: ימי חול ושבת: 18:00 – 09:00 שישי וערבי חג: 16:00 – 09:00
• פרטים נוספים בטלפון: 08-6373057.

 

צבי שיטים - צלם דויד בלנק
צבי שיטים - צלם דויד בלנק