כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

דיסקברי טיול עולמי | מידע לחופשה במדריד - ספרד

 

כרטיסי טיסה למדריד, אמצעי תחבורה בעיר ושלל טיפים שימושיים שכדאי לדעתת לפני היציאה לחופשה במדריד


 

מדריד צופנת בחובה הפתעות מכל הסוגים ולכל הגילאים. אך מתי כדאי להגיע, מה חשוב לראות ומה כדאי לדעת לפני שעולים על המטוס ונוחתים בבירה הספרדית? התשובות לשאלות - בכתבה שלפניכם.

סניף הדואר בפלאזה סיבלאס. צילם: חואן נבאדר-מסיאס, באדיבות המכון לתרבות ספרד, תא
סניף הדואר בפלאזה סיבלאס. צילם: חואן נבאדר-מסיאס, באדיבות המכון לתרבות ספרד, ת"א

 

איך מגיעים?

אל שדה התעופה של מדריד "באראחאס" (Barajas), מגיעות טיסות "אלעל" ו"איבריה" (חברת התעופה הספרדית). בקיץ מופעלות טיסות צ'רטר. אוטובוס מ"באראחאס" ייקח אתכם לכיכר קולון, הנמצאת במרכז העיר. אם אתם מגיעים לעיר ממקום אחר בספרד או אירופה, מומלץ להשתמש ברכבת. שתי תחנות רכבת פעילות בעיר הגדולה: Atocha ו Chamartin. ה-Atocha היא התחנה הגדולה והחשובה, והיא טרמינל לכל דבר. ב-Atocha גם גן טרופי, שישכיח מכם לרגע שאתם נמצאים בתחנת רכבת. התחנה היא אטרקציה תיירותית, ומומלץ גם למי שלא צריך לנסוע לשום מקום לבקר בה. מי שמגיע למדריד ברכב, יוכל להיכנס אליה בקלות, דרך רשת הכבישים המקיפה אותה. רשת כבישים זו, בין האיכותיות באירופה, מאפשרת יציאה נוחה לכל אזורי ספרד. 

לזוז בתוך העיר

ניתן לשכור רכב במדריד, אך עדיף להימנע מכך. התחבורה הציבורית נוחה ויעילה, והיא עונה על כל צרכיו של התייר. כמו כן, מרבית האתרים החשובים במדריד נמצאים במרכז, ולפיכך שכירת רכב תהיה מיותרת. במדריד יש רכבת תחתית, שנקראת ממש כמו בפריס "מטרו", והיא הדרך הנוחה והיעילה ביותר לתזוזה ממקום למקום. הקווים של הרכבת התחתית פועלים מהשעה 6:00 בבוקר עד השעה 1:30 בלילה. ניתן לרכוש כרטיסיה עם עשר נסיעות בהנחה. 

דרך נוספת, אם כי פחות מומלצת בשל הפקקים בעיר, היא האוטובוסים שפועלים מ-6:00 עד חצות. גם לאוטובוסים ניתן לרכוש כרטיסיה עם עשר נסיעות בהנחה. אפשר גם לקנות כרטיס ליום או יומיים באוטובוס התיירים "Madrid Vision". כרטיסים מוזלים מוצעים באתר האינטרנט.
ה"מדריד ויז'ן" עובר בשלושה מסלולים שונים, ורוכשי הכרטיס יכולים להשתמש בו ללא כל הגבלה. ה"מדריד קארד" (Madrid Card), הוא גם כרטיס משתלם לתיירים כיוון שהוא מקנה נסיעה חופשית בתחבורה הציבורית, כניסה לאתרים השונים ולמוזיאונים והטבות נוספות. 
לעצלנים שביניכם, או לאלו שיוצאים לבלות בלילה, ממומלץ להרים את היד ולעצור מונית, או להזמין אחת בטלפונים: 4475180; 3712131; 4459008; 5478200. מחירי הנסיעות במוניות גבוהים מאוד.

 

רחובותיה ובנייניה המרהיבים של מדריד. צילם: חואן נבאדר - מסיאס
רחובותיה ובנייניה המרהיבים של מדריד. צילם: חואן נבאדר - מסיאס
 
החזרי מס

המע"מ בספרד נע בין 7% ל-16%. תיירים שאינם מהשוק האירופי המשותף, זכאים להחזר מס אם סכום קנייתם עולה על 110 יורו. התהליך כרוך במילוי טופס בחנות, והצגתו בצרוף הקבלות בפני פקיד המכס, עם העזיבה את ספרד.

מזג אוויר

מדריד שוכנת בגובה של למעלה מ- 700 מטר מפני הים, ומתאפיינת במזג אוויר יבשתי: חום בקיץ וקור בחורף. בסוף דצמבר הטמפרטורה יורדת מתחת ל-10 מעלות. בשל מזג האוויר הקיצוני מומלץ לבקר במדריד באביב ובסתיו.