כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

דיסקברי טיול עולמי | חופשה בבצלונה - ספרד

חופשה בברצלונה Barcelona תעזור לכם לעמוד על ייחודם של מבניה הארכיטקטוניים המרשימים ופניני האומנות של האומנים שפעלו בה


מאת: ד"ר רמי דברת


ברצלונה היוותה מאז ומעולם כר נרחב לאמנים, ציירים ופסלים. יופיה של העיר, הנגיעות הים תיכוניות שלה, המסלולים, השדרות הרחבות והבניינים הבנויים בסגנון ספרדי מסולסל השרו על אמנים רבים חדוות יצירה. בין האמנים הבולטים שחיו בעיר ניתן למצוא אמנים בעלי שם בינלאומי כפיקאסו, דאלי וגאודי שהטביע את חותמו על ברצלונה Barcelona בשלל מבנים מפוארים.

 

בברצלונה תוכלו למצוא מבנים ארכיטקטוניים מרשימים. צילם: דר רמי דברת
בברצלונה תוכלו למצוא מבנים ארכיטקטוניים מרשימים. צילם: ד"ר רמי דברת


חסד נעוריו של פיקאסו 

פאבלו פיקאסו, הצייר הספרדי הנודע, בחר לחיות ולעבוד בשתי ערים: פריז שבצרפת וברצלונה שבספרד. פיקאסו, יליד מלגה שבדרום ספרד Spain, אהב מאוד את ברצלונה ובמהלך השנים שמר לה מקום חם בליבו. פיקאסו חי בברצלונה במשך תשע שנים וגם לאחר שהעתיק את מגוריו לפריז, נהג לשוב ולבקר בעיר.

אופייה של ברצלונה Barcelona התוססת התאים לרוחו הסוערת של פיקאסו וכאמן בראשית דרכו הוא השתלב היטב בחיי הבוהמה של העיר. בתים רבים בהם התגורר ועבד פיקאסו עוד עומדים על תילם וניתן לערוך בהם טיולים. עוד בחייו, בשנות ה-60 של המאה ה-20, תרם פיקאסו עבודות רבות לעיר ברצלונה והן מוצגות כיום במוזיאון הקרוי על שמו, מוזיאון פיקאסו. במוזיאון מושם דגש על עבודותיו המוקדמות.

 

הגג של קאסה מילה בעיצובו של גאודי.  צילם:  דר רמי דברת
הגג של 'קאסה מילה' בעיצובו של גאודי.  צילם:  ד"ר רמי דברת


סוריאליזם בקרבת מקום

האמן הסוריאליסטי, סלבאדור דאלי, אמנם לא התגורר בברצלונה, אך בסביבותיה נוכל למצוא שני אתרים המבטאים משהו מרוחו ומאומנותו של האמן האקסטרווגנטי. בעיר הולדתו, פיגרס (Figueres), מרחק של כשעה נסיעה מברצלונה Barcelona, נמצא תיאטרון מוזיאון ובו רבות מעבודותיו של דאלי. המקום נחשב לאחד מאתרי התיירות הבולטים בברצלונה.

דאלי הוא זה שהחליט להפוך את המקום לאכסנייה הגדולה ביותר ליצירותיו ואכן הבליל אשר מוצג במקום, מייצג בצורה נאמנה את האיש עצמו, את גחמותיו הרבות ואת היותו רב אמן כה ייחודי ופורה. הדבר הראשון שיבלוט למטייל שיתקרב למבנה הוא אבנים עגולות דמויות ביצי ענק כאילו צפות להן מעל הבתים ברחוב. כל הבניין צבוע באדום-בורדו בוהק ועליו מונחות להן באופן סימטרי שורות-שורות של צדפי ענק. בפאטיו המרכזי של מסלול המבנה נוכל לראות מיצג שהוא ספינת ענק הנראית כצפה באוויר ועליה דמויות משונות. דאלי התעניין בתחומים רבים, אך אולי יותר מכל הושפע מפרויד ומהעיסוק האינטנסיבי של אירופה בתחילת המאה ה-20 בתת מודע, בחלומות ובנושאים הקשורים לכך. תוך כדי טיול במקום עולה ההרגשה שעברנו לעולם בו הכול אפשרי ומותר.

 

היצירה המיוחדת ביותר של גאודי היא כנסיית המשפחה הקדושה. צילם:  דר רמי דברת
היצירה המיוחדת ביותר של גאודי היא כנסיית המשפחה הקדושה. צילם:  ד"ר רמי דברת


על חלונות, מסדרונות ומעברים

האתר המרכזי השני הקשור לדאלי פותח צוהר לחייו הפרטיים. ביתו בכפר הדייגים פורט ליגט, הוא מעין מוזיאון ססגוני וייחודי כיאה לרוחו של האמן. הכפר שוכן על המפה ברצועת החוף קוסטה בראבה, מרחק נסיעה קצר מברצלונה Barcelona. דאלי ואשתו, גאלה, הגיעו למקום בשנות ה-30, התאהבו בנוף הכפרי והחליטו לבנות כאן את ביתם. המקום סיפק לדאלי ולאומנים ידועים רבים אחרים (כמו פיקאסו) את השקט וההשראה הנדרשים בכדי ליצור.הבית הוא למעשה מסלול ענק של מסדרונות ומעברים ובמיוחד בולטים החלונות הרבים שהתקין דאלי, על מנת שיוכל לצפות ללא הפרעה בנוף המפרץ אותו אהב.

שוברים את שגרת הארכיטקטורה

ברחובות הארוכים של רובע האיקסאמפלה בולטים במראם מספר בתים אשר נבנו בצורה מיוחדת ושוברים את שגרת הקווים הישרים והסימטריים המאפיינת את בנייני האזור והם פרי יצירתו של אנטוניו גאודי. גאודי, שנולד ב-1852, פיתח כבר בילדותו יכולת התבוננות מיוחדת בטבע ובסביבה. כבר בראשית דרכו המקצועית ניסה לשלב קווים מעוקלים, מפותלים ומעוגלים בתבניות הישרות והמרובעות הנהוגות בבנייה. הבית המפורסם ביותר אשר תכנן ובנה גאודי היא 'קאסה מילה' השוכן על המפות ברובע האיקסאמפלה. לפנינו 7 קומות אשר מבחוץ מכוסות בתצורות אבן גליות וביניהן נטועות מרפסות. מעקי המרפסות מורכבים מדמויות בעלי החיים. פתחי הבית והכניסות נראות למטייל כפתחי מערות. 

היצירה המיוחדת ביותר של גאודי היא כנסיית המשפחה הקדושה (לה סגרדה פמיליה). הבניין כולו מכוסה במעין נטיפי חמרה ומתוכם מבצבצים, לסירוגין, מגדלים העשויים צורות גיאומטריות בצבעים עזים- שלא אופייניים לכנסייה קתולית חמורת סבר.

 

 

מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בבצלונה, ספרד ואירופה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.