כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

אופניים באמסטרדם - הולנד

טיולים באמסטרדם ניתן לעשות גם על גלגלים: אופניים גדולים, אופניים קטנים, אופניים פשוטים או מתוחכמים – לאן שלא תלכו במהלך חופשה באמסטרדם Amsterdam תתקלו בתושבים מדוושים ונהנים


מאת: צוות דיסקברי


 

עד לפני שנים ספורות היו האופניים בארץ נחלתם הבלעדית של הילדים. מרבית הזוגות הביתיים שכנו במרפסת או במקלט ואם כבר דיוושנו פה ושם לאיזה טיול קטן, היה זה לרוב במכוני הכושר. בשנים האחרונות במסגרת החזרה לטבע, שיגעון הבריאות והטיולים והמודעות לזיהום אוויר, הפכו האופניים לטרנד לוהט ורבים מעדיפים לדווש בנונשלנטיות במסלולים ודרכים, במקום להידחף בפקקים ולחפש חנייה ברחובות הצפופים. את היתרונות הכרוכים בשימוש באופניים גילו בהולנד Holland מזמן: ראשית מדובר בספורט לכל דבר, שנית האופניים זולים וזמינים, אין צורך לערוך להם טסט, לבטח אותם ובוודאי שלא למלא בהם דלק (מקסימום צריך למלא אוויר בגלגלים). לא פלא איפה שלצד הרוכבים הצעירים ניתן לראות ברחובות אמסטרדם Amsterdam ומחוצה לה, גם רוכבים קשישים שמדוושים בקלות ובלי מאמץ – תוצאה של אימון ממושך לאורך שנים רבות. 

 

עיר של אופניים. צילם: גיא נוימן
עיר של אופניים. צילם: גיא נוימן


אופניים לכל תושב באמסטרדם


בבירת האופניים העולמית כמעט לכל תושב יש זוג אופניים: באמסטרדם חיים למעלה מ-700,000 בני אדם ויש בה לא פחות מ- 600 אלף זוגות אופניים. הממשלה בהולנד עושה כל שביכולתה לעודד את התושבים לדווש במקום לנהוג ברכב, והתוצאה: באמסטרדם בלבד יש כ-400 קילומטרים של שבילים ומסלולים הפזורים על מפות העיר ומיועדים למטיילים על אופניים.

שיגעון האופניים כל כך תפס עד כי ניתן למצוא באמסטרדם בית ספר מיוחד המלמד את רזי הרכיבה שבו – לא תאמינו – יש אפילו מגמה של לימודי תעודה במקצוע ההזוי משהו שעיקרו תיקון אופניים. כן, כן שמעתם נכון. משחקי הונטילים והכידון שמוכרים לנו ממחוזות ילדותנו לובשים כאן אופי רציני למדי ובכיתות הלימוד אפשר לראות גם נערות ענוגות שממירות את הלבוש המשרדי בסרבל התיקונים, מפשילות שרוולים ולומדות מקצוע פרקטי ומשתלם.

הסיבה בגינה מדוושים תושבי אמסטרדם Amsterdam בלי הפסקה, נעוצה במבנה המיוחד של עיר התעלות: הרחובות הצרים, התעלות והצפיפות הגבוהה אינם מומלצים לנהיגה. העובדה שהעיר קומפקטית למדי מהווה כר נוח לרוכבים למיניהם, ובעזרת האופניים הם מגיעים לכל מקום על המפה בנוחות ובמהירות. ליד כל גדר, מעקה, פארק, בית ספר ובכל מקום בעיר, יש לפחות זוג אופניים אחד. ואם כבר בחניות עסקינן כדאי שתדעו כי יש בעיר כ-25 חניוני אופניים. באמסטרדם Amsterdam קיימים 400 קילומטרים של מסלולי רכיבה המיועדים לרוכבי אופנים בלבד, והם כוללים רמזורים ותמרורים מיוחדים. יש להיזהר ולא ללכת במסלול המיועד לרוכבי האופניים. הדבר עלול להיות מסוכן.

כדאי להצטרף לסיורים על אופניים שמארגנת חברת Mike's Bike. הסיורים הינם מודרכים ומועברים בשפה האנגלית, מתחילים ברחובות הצדדיים של אמסטרדם וממשיכים לעבר האזור הכפרי הסמוך לכרך. בדרך תוכלו לעצור ליד טחנת רוח שהפכה לבית מגורים, ולטעום מגבינת הגאודה שמיוצרת בחווה.

מומלץ להצטייד בסל פיקניק קטן ושמיכה. צילם: גיא נוימן
מומלץ להצטייד בסל פיקניק קטן ושמיכה. צילם: גיא נוימן


על יופי ואופי


מרבית זוגות האופניים שניתן לרכוש או לשכור באמסטרדם, הינם פשוטי מראה ונטולי תחכום. האמסטרדמים אוהבים את האופניים שלהם חזקים ופונקציונאליים, ולפיכך אף אמסטרדמי שורשי לא יתן לחידושי הטכנולוגיה כמו מהלכים וכדו' לבלבל אותו. יחד עם זאת, לצד האופניים הפשוטים נולדו גם כאלה שהם מעוצבים עד לפרט האחרון. בהתאם לכך יש באמסטרדם בעלי מקצוע ומשוגעים לדבר ששוקדים הן על פטנטנים נוחים כמו כידון מתפרק ואופניים מתקפלים, והן על עיצוב צבעוני ומשוגע. וכך בין ים האופניים בעלי המראה השגרתי והאפרורי משהו, אפשר לראות ברחובות העיר אופניים בצבעים זרחניים של כתום וצהוב, אופניים שחורים לאוהבי המראה הגברי – קשוח ועוד מיני עיצובים וצבעים.

מומלץ להצטייד בסל פיקניק קטן ושמיכה. © צילום באדיבות
מומלץ להצטייד בסל פיקניק קטן ושמיכה. © צילום באדיבות

 

קיצור תולדות האופניים

זוג האופניים הראשון יוצר ככל הנראה בשנת 1817, על ידי הגרמני קרל פון דרייז. זה האחרון ייצר כלי תחבורה עם כידון, שני גלגלים ומושב. אולם כלי התחבורה הזה נוצר מעץ ולפיכך סבל מסרבול וחוסר נוחות. השיפור הגיע עם התווספות הדוושות – המצאה של הסקוטי קירקפטריק מקמילן ב-1839 ובשלם מאוחר יותר התווסף גם בלם היד (1894). אחר כך נוספו במהלך המאה ה-20 שיפורים נוספים כמו מנוע, הילוכים ועוד. 

טיפים לרוכבים:

טיול והנאה – למי שבוחר לגלות את אמסטרדם באמצעות טיול אופניים, מומלץ להצטייד בסל פיקניק קטן ושמיכה, לעצור מעת לעת וליהנות מיופי העיר וחמודותיה בצורה שלווה ונינוחה ולהרגיש נופש עד הסוף.

זהירות: גנבים - כשם שאנחנו סובלים מגנבי רכב, כך סובלים תושבי הולנד Holland מגניבות של אופניים – מעשה שהפך לספורט לאומי. מומלץ להצטייד עם שכירת האופניים גם במנעול חזק ולהקפיד לנעול את האופניים בכל פעם ש"חונים" במקום כלשהו. 

כללי בטיחות - במידה ואתם רוכבים בכבישים ולא במסלולי הרכיבה על אופניים, מומלץ להיזהר מכלי הרכב ולרכב בהתאם לכללי הבטיחות. 

השכרת אופניים - למי שעושה טיול קצר באמסטרדם מומלץ לשכור זוג אופניים. ואלה שמתכננים שהות ממושכת באמסטרדם מומלץ לרכוש זוג אופניים. דילים לסוג כזה של אופניים נעים ב"שוק השחור" (ברחובות העיר) בין 10 יורו ל- 25 יורו. אולם קנייה זו אינה חוקית. מומלץ איפה לרכוש זוג בחנויות לממכר אופניים. ישנן חברות רבות דרכן ניתן לשכור אופניים. דילים שם נעים בין 7 יורו ליום ל-30 לחמישה ימים. מרבית החברות נותנת הנחה לקבוצות.
 

אתרי אינטרנט של חברות המשכירות אופניים באמסטרדם:


מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש באמסטרדם, הולנד ואירופה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.