כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

בולגריה - מדריך


בולגריה שוכנת לחופיו המערביים של הים השחור, במזרחה של יבשת אירופה. בעוד אזור החוף המרכזי של הים השחור בבולגריה גבעי וסלעי, באזורים צפוניים ודרומיים של החוף יש שטחי חוף חוליים רחבים, חופים שבאזור הצפוני זכו לכינוי "חופי חולות הזהב"

בולגריה -  תעודת זהות

בצפונה של בולגריה זורם נהר הדנובה ומישוריו מהווים את גבולה עם רומניה. במרכז  בולגריה משתרע רכס הררי הקרוי Stara Planina - "ההר הקשיש". זהו חלק מהרכס המרכזי של הרי הבלקן המתחיל בסרביה במערב וממשיך דרך בולגריה מזרחה. בגבולה הדרומי של בולגריה משתרע רכס הרים גבוה יותר והוא רכס הרודופי עליו עובר הגבול בין בולגריה ליוון. בין שני רכסי ההרים יש גוש הררי נוסף הקרוי רכס רילה ובו נמצא את מנזר רילה.

 


ההיסטוריה של בולגריה

מצפון להרי רודופי התיישבו הטרקים, שבטים הינדו-אירופאים, שהגיעו לאזור כבר לפני חמשת אלפים שנה. הם התארגנו למסגרת של מדינה והיו בקשר טוב עם היוונים ולכן סיפחו אליהם אלים בעלי משמעות, כמו דיוניסוס, אל היין. טרקיה נכבשה על ידי הרומאים בשנת 46 לספירה והפכה לפרובינציה חשובה ובה ייסדו הרומאים ערים גדולות כמו סרדיצה, היום סופיה, בירת בולגריה, ופיליפול – פלובדיב של היום. הרומאים גם סללו דרכים ומעברים שאפשרו את תנועת כוחותיהם באזור ועל אף שבימי הביניים חלק מהדרכים נהרס, תוואי הדרכים הראשיות בבולגריה היום, חופף את התוואי אותו פיתחו הרומאים.
הבולגרים הגיעו לאזור החל מהמאה ה-2 לספירה. מקורם של הבולגרים בחל בולגאר שבאסיה, והם הביאו עמם לוח שנה מפותח המבוסס על מחזור של תריסר שנים, לוח שאונסקו הכיר בו כבר שימור במסגרת המורשת התרבותית העולמית.
בבולגריה הוקמו שלוש ממלכות כאשר הראשונה שבהם  הייתה בראשות החאן (מלך) קוּברט במאה ה- 7  לספירה. הממלכה הראשונה פרחה והייתה לישות חזקה הן פיסית, בכך שעסקה בכיבוש חלקים נרחבים בצפון הבלקן והן רוחנית ותרבותית כאשר  מנהיגיה עסקו בטיפוח האומנות, קיבלו עליהם את הנצרות כדת שלטת וכן החליטו על הכתב. כיבושיהם של מלכי בולגריה היו כה בולטים שחאן אספרוך שנהרג בקרבות עם שבט Hazar בשנת 700 לספירה, נקבר באוקראינה של היום. בירת הממלכה הבולגרית הראשונה הייתה פליסקה.  עם התגברות המאבקים עם הביזנטים מדרום, בולגריה נחלשה , אך התחזקה בשנית בסוף המאה ה- 9, בתקופה המכונה "תור הזהב של בולגריה", אז נבנו בה בתי ספר רבים והתרבות פותחה. הביזנטים חזרו וחבטו בבולגריה ובשנת 1014 הממלכה הראשונה קרסה.
מאה ושבעים שנה של שלטון ביזנטי בבולגריה לא עברו בשקט, בעקבות התארגנות וניסיונות מרד חוזרים ונשנים קמה הממלכה הבולגרית השנייה, שבירתה נקבע בגבעת צ'רבץ הסמוכה לעיר וליקו טרנובו היום. ממלכה זו לא האריכה ימים. אמנם עמדו בראשה צארים שהרחיבו את תחומי שליטתם לחלקים גדולים של מזרח הבלקן אבל מדרום השתלטו העותומאנים על חלקים בבלקן והחלו במסעות כיבוש שבעקבותיהם הגיעו עד מרכזה של אירופה.
כחמש מאות שנה שלטו העותומאנים בבולגריה. חמש מאות שנה בהם נאסר על פולחן נוצרי בפומבי ועל תושבי בולגריה הוטלו מס "מעשר" – כל ילד עשירי שנולד נלקח על ידי השלטונות וגדל כלוחם ומגן על שליטי קונסטנטינופול, בירת האימפריה העותומאנית. רק חלק קטן מהאוכלוסייה הבולגרית הנוצרית התאסלם במהלך הכיבוש העותומאני.
בסוף המאה ה-19 עזרו הרוסים לעם הבולגרי ושלחו חיילים לתמיכה במורדים בשלטון העותומאני. הקרב הקשה האחרון היה בסביבות מעבר ההרים שיפקה ובעקבות הצלחת הרוסים בהדיפת העותומנים הוקמה בשנת 1878 הממלכה הבולגרית השלישית.
הממלכה השלישית שרדה עד 1943, באשר המלך, בוריס השני, מת (כנראה עקב הרעלתו על ידי הגרמנים עקב אי שיתוף הפעולה שלו בתכנית הנאצים להשמיד את יהדות בולגריה). 
לאחר מלחמת העולם השנייה הפכה בולגריה גרורה קומוניסטית של ברית המועצות ורק עם קריסתה של המעצמה הקומוניסטית קבלה בולגריה את עצמאותה בשנת 1989 ומאז היא רפובליקה דמוקרטית.

 

הכנסייה הרוסית שנבנתה בסמוך למעבר ההרים שיפקה, לזכר אלפי החללים הרוסים שנפלו במלחמה לשחרור בולגריה מחיק העותומאנים
הכנסייה הרוסית שנבנתה בסמוך למעבר ההרים שיפקה, לזכר אלפי החללים הרוסים שנפלו במלחמה לשחרור בולגריה מחיק העותומאנים


אקלים

בקיץ חם מאד בבולגריה והטמפרטורות יכולות לעלות מדי יום אל מעל ל- C350 בגלל היותה של בולגריה מדינה בעלת אופי יבשתי. בחורף הטמפרטורות באזורים מישוריים נמוכות, עם מעט שלגים וכפור. לעומת זאת באזורים ההררים הטמפרטורות יורדות לעיתים מתחת למינוס 10 מעלות צלסיוס, אז הופכים האזורים למושלגים. לא פלא שמדרונות הרים רבים, המכוסים מדי חורף בשלג עבה, טופחו והפכו לאתרי סקי מבוקשים.
האזור המזרחי של בולגריה, אזור הגובל בים השחור, נהנה מהשפעה ימית הממזגת וממתנת את טווח הטמפרטורות היומי, לכן בעונות החורף והקיץ הטמפרטורות אינן מקצינות כמו במרכזה של בולגריה. המאפיין הנוסף לאזור הוא רוחות מזרחיות וצפוניות. רוחות המכונות בריזה חופית המעניקות לאדם, גם בקיץ, הרגשה טובה. זאת הסיבה שקו החוף החולי הפך לאזור קיט ונופש מוצלח.

 

איך מגיעים

לבולגריה ניתן לטוס בחברות ישראליות ובולגריות, כאשר חלק מהטיסות, בעיקר טיסות השכר, נוחתות בנמל התעופה של ורנה לחוף הים השחור ואילו רב הטיסות הסדירות (בעיקר של אל על) נוחתות בשדה התעופה של סופיה במערב המדינה.

 

תחבורה

התחבורה הפרטית בבולגריה אינה מפותחת כמו בחלקים אחרים של אירופה וזאת עקב מצבם הכלכלי הקשה של רבים מתושביה. התחבורה הציבורית יעילה בתוך הערים, אך תקשה על התייר לנוע בין ערים מרוחקות. בסופיה מפותחת מאד התחבורה הציבורית ועקב קשיי חניה מומלץ להשתמש בה בלבד. 
לשוכרי רכב בבולגריה מומלץ לשים לב לשני היבטים חשובים: ראשית השילוט בחלק מהכבישים הוא באותיות קיריליות בלבד ואין בהם כיתוב נוסף בלטינית. ההיבט השני הוא רמת הכבישים. רוב הכבישים בבולגריה הם בני שני נתיבים בלבד, חלקם מאד מפותלים ולכן יש לנהוג בהם בזהירות מרבית. למעוניינים לבקר רק בחופי הים השחור ובסופיה מומלץ לעשות את המעבר ביניהם בטיסה.

 

אשרות ושגרירות

ישראלים אינם חייבים באשרת כניסה לבולגריה. משך השהייה ללא צורך באשרה הוא שלושה חודשים כברוב מדינות אירופה.
שגרירות בולגריה בישראל:
רחוב לאונרדו דה וינצ'י 21 תל אביב
טל. 03-6961361
פקס. 03-6961430
שגרירות ישראל בסופיה:
1 BULGARIA SQ, N D K ADMINISTRATI 
BUILDING - 7TH FLOOR 
SOFIA 
 טל.  02-9515044 וגם  02-9861235  
פקס. 02-9521101
אתר האינטרנט של השגרירות: SOFIA.MFA.GOV.IL
כתובת הדואר האלקטרוני:  INFO@SOFIA.MFA.GOV.IL  

שפה

השפה השלטת היא הבולגרית. בשפה האנגלית שולטים חלק ניכר מהעובדים בבתי מלון. באזור חוף הים השחור, דוברים גם הרבה מעובדי תעשיית התיירות את השפה הרוסית. שפות זרות אינן שגורות בפי רוב האוכלוסייה וגם במסעדות עממיות קשה למצוא תפריט באנגלית או גרמנית או שפה לטינית אחרת. בנוסף, לתייר הדובר שפות ממשפחת השפות הלטיניות יקשה להבין את הכתוב באותיות קיריליות. מצד שני כתב זה מהווה יתרון לדוברי רוסית.

 

כסף

המטבע הבולגרי קרוי לב (Lev) ובפי העם לֶבַה (ב רפויה). נכון לסוף יוני 2008, ערך הלב הוא כ- 80 סנט של דולר אמריקאי או 51 סנט של אירו או 2.7 שקלים. 
מחירה של ארוחה טובה במסעדה סבירה היא 8 - 20 לבה. במסעדה יוקרתית תעלה ארוחה טובה אפילו יותר מ- 40 לב לסועד.
בתי המלון בבולגריה זולים יחסית לאירופה המערבית וחדרים במלון יעלו החל מ- 35 אירו ללילה, תלוי במיקום המלון וברמתו.
בבתי מלון ניתן לשלם במטבעות זרים כאשר המטבע המועדף עליהם הוא האירו. בחנויות ובמסעדות עממיות ניתן לשלם רק במטבע מקומי.
המרת מטבע ישראלי או זר ללב בארץ אינה מקובלת אצל חלפנים או בבנקים, אבל בשדה התעופה בן גוריון היא אפשרית.

תקשורת

הקידומת הבינלאומית של בולגריה היא 359. השימוש בטלפונים סלולאריים ברשת GSM בבולגריה נוח והקליטה טובה.

אוכל

האוכל בבולגריה הוא טוב וטעים. מי מהישראלים אינו מכיר את הגבינה הבולגרית המלוחה. בבולגריה זו גבינה סטנדרטית המעטרת את שולחנות ההגשה בארוחת הבוקר יחד עם ירקות רבים הגדלים בבולגריה ואשר היו גורם יצוא מספר אחד בחקלאות הבולגרית בעבר.
בבולגריה מקובל להגיש מֶקֵיצֶה, בצק שמרים אפוי וטעים רק בשעות הבוקר ועד 12 בצהריים.
בארוחות חמות מקובל לקדם במנה ראשונה של סלט צ'ופקה, שהוא סלט ירקות, דמוי סלט יווני, עם גבינת פטה מגורדת, שמן זית וגם פטרוזיליה. למנה העיקרית ניתן להזמין קבֵפצ'ה - בשר טחון בצורה עגולה צלויה, או קוִיפטה - קציצת בשר טחון צלויה שניהם בתוספת ירקות ותבלינים. את השישקבאק – שיפודי בשר - ניתן לקבל בבולגריה, כמו בכל הבלקן. בבולגריה מקובלים ממולאים כמו בֶרֶק שהוא פלפל ממולא בגבינה או באניצה שהיא דלעת אפויה ממולאת בבשר ובגבינה.
בולגריה גם עשירה בפירות עסיסיים ומתוקים. למי שמנת סוכר הפירות אינן מספקת מוצע מעדן בשם קרם קרמל המורכב מחלב, מסוכר שהפך לקרמל ומביצים והוא דומה לקרם ברוּלה הצרפתי.
לתייר שאינו מתמצא בשמות הצלחות השונות מוצע להיכנס לאחת מהמסעדות ברשתHeppy , רשת מסעדות שבה מוצגות צלחות המזון בתמונות ולפיהן ניתן להזמין.

יהדות

קהילת יהודי בולגריה היא מהיחידות שניצלו מהשמדה בשואה. אמנם בולגריה שיתפה פעולה עם הגרמנים אבל את היהודים הם סרבו להסגיר ובמקום זאת הבריחו את היהודים שחיו בערים אל ההרים שם הם נשארו עד תום המלחמה. בתום מלחמת העולם השנייה ועם קום מדינת ישראל עלו רבים מיהודי בולגריה ארצה. קהילות יהודיות מאורגנות נותרו בסופיה בפלובדיב, והן עדיין פעילות, כאשר בתי הכנסת משמשים להן כמרכזים קהילתיים.

 

ארון הקודש בבית הכנסת שבפלובדיב
ארון הקודש בבית הכנסת שבפלובדיב

 

אתרים נוספים שמומלץ לא להחמיץ

המוזיאון הפתוח בכפר אטרה.
הכנסייה המוקפת חומה ובה פרסקות מדהימות בכפר ארבאנאסי.
מעבר ההרים שיפקה ולידו הכנסייה הרוסית - שהוקמה לזכר החללים במלחמת השחרור הבולגרית.
עמק הורדים – אזור ממזרח לסופיה בו מגדלים ורדים מהם מפיקים שמן שהוא הבסיס לתעשיית הבשמים.
מנזר בצ'קובו- בו קבור הפאטריארך מקסים, שארגן את העם הבולגרי להגנה על יהדות המדינה.
העיר פלבן בצפון המדינה - בה נבנתה על ידי הרוסים פנורמה לאיזכור מלחמת העצמאות הבולגרית בעזרת הרוסים.

 


מקורות מידע נוספים

 

 


מפות אינטראקטיביות של בולגריה

 


אתר הקהילה היהודית הפעילה ואוכל כשר בבולגריה

 

אתרים בעברית המכילים כתבות ורעיונות לטיולים בבולגריה

 


מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש באירופה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.