כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

דיסקברי טיול עולמי | טיול לקרואטיה ומונטנגרו - מדריך

 

קרואטיה היא רפובליקה המשתרעת על פני למעלה מ-56 אלף קילומטרים רבועים. רפובליקת מונטנגרו היא מדינה קטנה והררית, השוכנת בדרום אירופה, בחלקו המערבי של הבלקן


כתב וצילם: גיא נוימן


 

קרואטיה

 גיאוגרפיה, היסטוריה ואוכלוסייה

אוכלוסיית קרואטיה מונה למעלה מ-5 מיליון נפש, מרביתם קרואטים המשתייכים לכנסייה הקתולית. הסרבים, המשתייכים לכנסיה הנוצרית-אורתודוקסית, היוו לפני המלחמה 12 אחוזים מסך האוכלוסייה, והיום הם מהווים כארבעה אחוזים בלבד. בנוסף, יש בקרואטיה אוכלוסיות קטנות של מוסלמים, הונגרים, סלובנים ואיטלקים. השפה הרשמית היא קרואטית, והבירה היא זאגרב. כאשר התפרקה יוגוסלביה בשנת 1991, התברר כי קרוב ל-80 אחוז מאתרי התיירות שלה נמצאים בקרואטיה. אמנם זאגרב היא הבירה ומרכז חיי התרבות של המדינה, אך עיירות החוף הרבות, הכפרים הנהדרים באזורי ההרים, שמורות הטבע הנפלאות ומרכזים עתיקים נוספים מספקים לכל תייר את התמורה הטובה ביותר. דוברובניק היא עיר התיירות המפורסמת במדינה, וחיים בה כ 60,000 איש.

 

פארק פליטביצה (Plitvice)
פארק פליטביצה (Plitvice)

 איך מגיעים

טיסות "אל על" ו-"איר קרואטיה" ממריאות לכל אורך השנה אל דוברובניק ואל זאגרב. בתקופות הקיץ והחגים ישנם בדרך כלל צ'ארטרים הממריאים אל דוברובניק והם מאפשרים שהות של סוף שבוע, 5 ימים באמצע השבוע, או שבוע שלם. 
נכון להיום הדרך הקלה ביותר להגיע אל מונטנגרו היא בטיסה אל דוברובניק, ומשם כשעה נסיעה דרומה אל המעבר היבשתי למדינה.

 

כסף וקניות
קרואטיה על סף כניסה לאיחוד האירופאי, יחד עם סלובניה, אחותה מצפון. 
המטבע הרשמי במדינה הוא קונה (Kuna) , אך עם זאת, מציינים רוב בעלי העסקים, ובעיקר אלו המתעסקים בתיירות, את עלות שירותיהם ביורו. רמת החיים בקרואטיה עדיין נמוכה יחסית לרוב ארצות מערב אירופה, אך הביקושים הגבוהים לשירותי התיירות העלו מאד את המחירים בשנים האחרונות.  
תיירים שאינם שייכים לשוק האירופאי המשותף (כן, יש לכך גם יתרונות) זכאים להחזר מס על קניותיהם. ברוב החנויות המסודרות ניתן לקבל טפסי החזרי מס, ותמורתם לקבל החזרים כספיים בשדה התעופה בדרך חזרה. התהליך כרוך במילוי הטופס ובקניות מעבר לסכום מסוים.

 

 מתי לנסוע

מאי עד אוקטובר הם חודשי השיא מבחינה תיירותית בקרואטיה, הן מבחינת מזג האוויר והן מבחינת אתרי התיירות, לאורך החוף ובפנים היבשת. אם אתם יכולים סעו במאי, יוני או יולי, ואחר כך בספטמבר או אוקטובר. את חודש אוגוסט תשאירו לאירופאים.

 

מזג האוויר

לאורך רצועת החוף של הריביירה האדריאטית (הן בקרואטיה והן במונטנגרו) זהה מזג האוויר לארצנו. עם זאת, הכניסה אל תוך המדינה, באזור פליטביצה, מושפעת מאזור אקלימי קריר יותר, המשפיע מאד גם על האוכלוסייה ובעלי החיים באזור. 
אוויר קריר ותנאי מזג אוויר אחרים ניתן למצוא עם עם העלייה בגובה במונטנגרו, לכוון העיירה נייגושי ושמורות הטבע האחרות, המצויות באזורי ההרים הפנימיים.

 

 ספרים ומדריכי טיולים

ללא ספק מדריך הטיולים המומלץ ביותר הוא המדריך המעודכן שכתב בעברית ליאור בר לסלובניה, קרואטיה ומונטנגרו (הוצאה שלישית, הוצאת רותם, שנת 2008), המכיל אינפורמציה מועילה, מעודכנת, וקריאה.     
מדריך לונלי פלאנט (באנגלית) טוב גם הוא, אם כי מעודכן פחות. 

 

 המלצה למסלול – 4 ימים באזור דוברובניק 

רוב המטיילים יגיעו לאזור בטיסת צ'ארטר לדוברובניק. 
יום 1: העיר העתיקה כולל טיול על החומות, ובחציו השני של היום שיט קצר מהמעגן שבעיר העתיקה אל האי לוקרום (Lokrum), הממוקם מול העיר, ובו חופי רחצה נחבאים, גן בוטאני, ושמורת טבע.
יום 2: עמק קונבלה (kunavle) שמדרום לעיר, עיירות חוף, בתי בד, יקבים פרטיים ומסעדות.
בימי א' בבוקר מתקיים שוק קטן ומופע פולקלור בכיכר הראשית של הכפר צ'יליפי (Chilipi) שמדרום לדוברובניק.  
יום 3: יום טיול אל אחד האיים הממוקמים לאורך הריביירה. בתי המלון בעיר מציעים מגוון הצעות לשיט, הכולל גם ארוחה או פיקניק באיים. השיט לקורצ'ולה (korchula) הוא מעט רחוק יותר, אך מאפשר גם ביקור בסמטאות העיירה הוונציאנית. במקרה כזה מומלץ לשוט בכוון אחר, ולחזור בכוון שני ברכב, דרך העיירה סטון (Ston), בה ממוקמת "חומת סין של קרואטיה". 
יום 4: יום טיול למונטנגרו הכולל טיול לאורך מפרץ קוטור וסיור בעיר היפה, ביקור בכפר נייגושי, וסיום בעיירה ובחוף הציורי של בודווה. יום ארוך, אך יפה ובלתי נשכח. 
חלק מחברות הנסיעות החלו בזמן האחרון לקיים טיולים מקיפים יותר, של 6-7 ימים במונטנגרו המתחילים בטיסה לדוברובניק ומשם מעבר אל המדינה היבשתית.

 

 

דיסקברי טיול עולמי | טיול לקרואטיה ומונטנגרו - מדריך

 

מונטנגרו

 גיאוגרפיה, היסטוריה ואוכלוסייה

מונטנגרו גובלת בקרואטיה במערב, בבוסניה והרצגובינה בצפון-מערב, בסרביה בצפון-מזרח, בקוסובו במזרח, באלבניה בדרום ובים האדריאטי בדרום-מערב. בעברה, השתייכה מונטנגרו ליוגוסלביה, ולאחר שזו התפרקה, הקימה, יחד עם סרביה, את האיחוד "סרביה ומונטנגרו". בשנת 2006 פרשה מונטנגרו מהאיחוד והכריזה על עצמאותה.

השפה הרשמית במדינה סרבו-קרואטית (בדיאלקט שטוקאויאן). שטחה - 13,812 קמ"ר, ואוכלוסייתה מונה 678,000 בני אדם.

מונטנגרו ידועה בעיקר בנופיה ההרריים, מאחר ורוב שטחה מכוסה בהרים החל בהרים לאורך הגבולות עם אלבניה וקוסובו, דרך הרי קרסט של החלק המערבי של חבל הבלקן אשר גובהם נע בין 1,000 מטר עד 2,000 מטר מעל פני הים. האזור הנמוך ביותר נמצא בעמק נהר זטה אשר מגיע ל-500 מטר מעל פני הים, והאזור הגבוהה ביותר הוא פסגת בובוטוב של הרי דורמיטור המגיעה ל-2,522 מטר מעל פני הים. הרי מונטנגרו היו ההרים המושלגים ביותר מבין הרי הבלקן לאורך תקופת הקרח האחרונה.למדינה רצועת חוף צרה באזור המערבי של המדינה לאורך הים האדריאטי ואורכו הכולל קו החוף הוא 283 ק"מ אשר נמתח מאלבניה בדרום ועד בוסניה והרצגובינה שבצפון. בצפון רצועת החוף נמצא מפרץ קוטור שהוא הפיורד הגדול ביותר בדרום אירופה.