כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

דיסקברי טיול עולמי | מוזיאונים ברומא - איטליה

מוזיאונים ברומא יש הרבה מאוד מאחר והעיר חיה ונושמת אמנות. הנה מספר מוזיאונים שאסור לפספס במהלך נופש באיטליה


מאת: צוות דיסקברי
 

רומא נדמית לעתים כמוזיאון אחד גדול. מבנים בארוקיים מפוארים, כיכרות ומזרקות שהינן יצירות אמנות בפני עצמן, וכמובן – מבנים ומונומנטים על כל צעד ושעל. למרות שפע האמנות ברחובות, היכנסו גם למוזיאונים ולגלריות.


ארון קודש בבבית הכנסת הגדול בו נמצא המוזיאון היהודי
ארון קודש בבבית הכנסת הגדול בו נמצא המוזיאון היהודי

 

הקאפלה הסיסטינית

 

במוזיאונים של הותיקן תגלו שפע עצום של אוצרות אמנות. אי אפשר לראות הכל. בקומפלקס המוזיאונים 1,400 אולמות תצוגה, ולכן כדאי להחליט מראש אילו אוספים רוצים לראות או לפסוע בנתיב הימני המיועד לתיירים.
המיצגים חושפים מגוון עצום של תרבויות. כך למשל, אמנות מצרית ואשורית, אוספים אנתרופולוגיים, שטיחי קיר, שרידים מיוון ורומא העתיקות, ציורי רנסאנס ועוד. אל תוותרו כמובן על הקאפלה הסיסטינית, אחת מיצירות האמנות המוכרות והחשובות בעולם, שנבנתה בתקופת האפיפיור סיקסטוס הרביעי בין השנים 1475 ל-1480. בקאפלה תצפו בציורי הקיר של מיכאלאנג'לו, מהיפים והמפורסמים בעולם
כתובת: Mussei vaticani, vaticano
טלפון: 39-6-6988-4466+


מוזיאון הפסטה

בבירת איטליה שוכן ברוב הדר מוזיאון ייחודי שלא תמצאו כמותו בשום מדינה אחרת. במוזיאון 15 חדרים המוקדשים כולם למאכל האיטלקי הלאומי: הפסטה. בחדרים השונים מתוארת ההיסטוריה של הפסטה, טכניקות בישול ואוסף כלים שימושיים. מחיר הכניסה יקר למדי.

כתובת: Piazza Scanderbeg 117
טלפון: 39-6-6991-120+
שעות פתיחה: מדי יום, כולל ימי ראשון, מ-9 וחצי בבוקר ועד 5 וחצי בערב.

 

פאלוצו נואבו ופאלוצו דיי קונסרבאטורי – המוזיאונים הקפיטוליניים

 מדובר בשני ארמונות עתיקים הניצבים משני צידיה של הפיאצה. ארמון נואבו תוכנן על-ידי מיכאלאנג'לו ובו נמצא אוסף חפצי אמנות מרשים הכולל העתקי שיש רומיים לפסלים יווניים. אחד הפסלים המפורסמים הוא פסל פרש הברונזה מהמאה השנייה, המציג את הנציב הרומי מרקוס אוליוס. שימו לב כי הפסל המקורי נמצא בתוך המוזיאון, ואילו הפסל הניצב מחוצה לו הוא העתק.


בארמון קונסרבטורי, אשר שימש כמושבם של שופטי השלום בימי הביניים, תמצאו את הפסל האטרוסקי המפורסם מן המאה החמישית לפני הספירה ופסלה של הזאבה המיניקה את רמוס ורומולוס. בקומה השניה גלריה לאמנות, בה יצירות מפורסמות שונות, יוחנן המטביל לקאראוואג'ו, ציורים של ורונזה ולסקז ועוד.
כתובת: Mussei capitolini, piazza del capidoglio 1
טלפון: 39-66-7102071+


מוזיאון קיטס - שלי

זהו מוזיאון לחובבי ספרות ולחובבי התנועה הרומנטית, אשר המשוררים קיטס ושלי נמנו על חבריה. המוזיאון הוא ביתו לשעבר של המשורר האנגלי קיטס שהספיק לגור בבית 6 חדושים בלבד טרם נפתח ממחלת השחפת.. חברו, המשורר הרומנטיקן פרסי ביש שלי, מת אף הוא באיטליה, לאחר שטבע בחוף טוסקנה.

במוזיאון מונצחת ההיסטוריה שלהם, וכן פועלת במקום ספריה ובה כתביהם ומחקרים שנעשו עליהם.
כתובת: Museokeats-shelley, piazza di spagna 26
טלפון: 39-6-678-4235+הגלריה לאמנות מודרנית

לצד הקלאסיקות הגדולות ניתן לגוון ולבקר בגלריה לאמנות מודרנית. בגלריה תמצאו אוסף יצירות פיסול וציור של אמנים איטלקיים מהמאות ה-19 וה-20, וגם יצירות של אמנים זרים. המוזיאון מציג זרמים שונים מאומנות המאה ה-20.
כתובת: Vialle delle belle arti
טלפון: 39-6-131-322-98

 

המוזיאון היהודי

 המוזיאון היהודי בבית הכנסת הגדול, "איזראליטיקו", הוא מבנה מהודר המשלב בין סגנונות רומיים, יווניים ואשורים -בבלים. זהו מונומנט אדיר שעוצב על-ידי האדריכלים ארמני וקוסטה ונחנך בשנת 1904.

את בית הכנסת מקשטים פריטי אמנות יהודית כמו לוחות הברית, מנורת קנים וארון קודש. אולם התפילה מתנשא עד לגובה של 46 מטר עד לכיפת אלומיניום מרובעת. בתוך המבנה המרשים והמהודר נמצא המוזיאון היהודי ובו פריטים שונים וסקירה היסטורית המציגה את חיי היהודים בעיר לאורך השנים. בעזרת הנשים קבועים על הקירות לוחות ועליהם שמות הקורבנות היהודיים שנרצחו בשתי מלחמות העולם. בית הכנסת ממוקם ליד הגטו היהודי העתיק הסמוך ל-Piazza mattei.
שעות ביקור: בחורף - ראשון עד חמישי מ-10 בבוקר עד 17:00. בקיץ – יוני עד ספטמבר, עד 19:00.
בשבתות וחגים יהודיים סגור, בחגים קתוליים סגור אחר הצהריים.
כתובת: Lungotevere Cenci
טלפון: 39-6-68400661+


וילה אדריאנה - Via di Villa Adriana Tivoli

 כדאי לצאת מרומא ולבקר בעיירה העתיקה טיבולי, הנמצאת במרחק של כשלושים ק"מ ממרכז העיר. אומנם לא מדובר במוזיאון "רשמי" אבל המקום כולו נראה כמוזיאון מעשה ידי אדם. בטיבולי שתי וילות מפורסמות בהן כדאי לבקר, וילה ד'אסטה ווילה אדריאנו. בוילה אדריאנה נמצאים העתקים של מבנים מפורסמים מכל העולם. הקיסר אדריאנוס הוא שהורה על שחזור המבנים המפוארים בהם חזה בעת מסעותיו בעולם.


הוילה העצומה חולשת על שטח השווה לשטחה של רומא העתיקה והיא נבנתה במשך עשר שנים החל משנת 125 לספירה. בוילה נמצא מוזיאון ובו סך הממצאים שנתגלו במקום, אך גם סיור בשאר חלקי הוילה הוא חוויה אסתטית מרהיבה. במעבר האבן השקוע, "קריפטופורטיקוס" צרבו אמנים איטלקים רבים את שמותיהם על התקרה בעשן נרות.
וילה ד'אסטה הנמצאת אף היא בטיבולי נחשבת אף היא ליצירת אמנות מרהיבה. הוילה בצירוף הגן הפורח מסביבה, בו נמצאים פסלים וניכר תכנון סביבתי מוקפד, היא שכיית חמדה לכל דבר והיא נחשבת לאתר חובה לכל מי שמבקר ברומא.