כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

דיסקברי טיול עולמי | בילויים ברומא - איטליה

כשמדברים על בילויים ברומא, מדברים בעיקר על רובע טסטצ'יו, שהוא כנראה הרובע המלהיב והמעניין ביותר בבירה האיטלקית

מאת: רז מור
צילומים: גיא נוימן, רונית דותן


חם ברומא. סליחה. חם מאוד ברומא. הקיץ עושה רושם שגם רומא העצלה והבטוחה בעצמה יצאה לחופשה מיוחדת מפאת החום. "עיר הנצח", על כמעט שלושת מיליון תושביה, יושבת על שבע גבעותיה, סופרת את ימי הקיץ החמים וממתינה לסתיו. בוקר, זמן מועט נותר עד שמחלקי העיתונים, עטויים שכמיות כתומות או צהובות, יסיימו לשלשל את העיתונים דרך החלונות הפתוחים של המכוניות. למרבית המכוניות פה אין עדיין מזגן. מה שמקל על הדוורים, זה והעובדה שהעיתונים בקיץ דקים יותר, שהרי רוב אזרחי העיר יצאו לחופשה או מבלים שעות רבות בחופיו של הים הטרני הסמוך לרומא. למי שחום הקיץ לא מספיק לו, מוזמן להגיע לרובע טסטצ'ו המורכב מערב רב של סמטאות. בשוליו גבעה מוזנחת המתנשאת לגובה 50 מטר. מצדו המערבי נמצאת גבעת אבנטינו, את צדו המזרחי תוחם אחד מפיתולי הטיבר, מצפונו שוב הטיבר ובדרומו בית הקברות הפרוטסטנטי.


מראה כללי של הרובע
מראה כללי של הרובע

גבעת האמפורות 

 

כדי השמן הצרים והארוכים העניקו לרובע את שמו (Test בלטינית – כלי אכסון עשוי חרס). כלים אלו נקראו גם אמפורות אותן נשאו על גבי דוברות רחבות בעזרת שוורים חסונים. את תכולות האמפורות מכרו סוחרי השמן והיין, ואת האמפורות הריקות ניפצו והוטלו לערימה שהלכה וגבהה עם השנים עד שקיבלה צורה כשל גבעה. בחישוב שעשו החוקרים הם מצאו כי "ההר" הזה מכיל כ- 740 אלף טונות של חרסים ושלושה מליון קילוגרמים של שמן זית טהור שמקורו דווקא בספרד, הטוענת לבכורה בכל מה שקשור לייצור נוזל הזהב הירקרק, הוא השמן זית. מערות היין 

לאחר נפילת האימפריה ועם העתקת רציפי השמן לאזורים אחרים, החל הרובע לאבד את יוקרתו, שהוענקה לו על ידי סוחרי השמן העשירים. אבל מיקומו המבודד של הרובע, בשל פיתולו של הטיבר, והיין הזול שהיה בו בשפע לאחר שבמאה ה-16 חפרו במורדות ההר מערות וטמנו בהן יין, הפכו אותו לתוסס ונחשק, בעיקר על ידי אנשי שוליים הרפתקנים, שהוציאו לרובע שם מפוקפק בכל הקשור למוסר. המצב השתנה רק במאה ה-19, בעקבות רפורמות שהחלו להיעשות באיטליה. אוכלוסייה גדולה של מהגרים הגיעה מהכפר לרומא וחלקם יושבו בטסטצ'יו. כיום מיושב הרובע על ידי ערב רב של אנשים, חלקם הגיעו בשל הפיכתו לאיזור טרנדי, חלקם שרידים למהגרים ותיקים. שכר הדירה ברובע זול והמסעדות הולכות והופכות יקרות. פאבים מיוחדים ומועדוני לילה מציעים מפלט של מוזיקה ואלכוהול.השוק
לטסטצ'יו של שעות הבוקר יש שוק חמוד, הממוקם בפיאצה סאנטה מריה ליבראטריצ'ה (Piazza santa maria liberatrice). השוק נמצא בלב השכונה ורבים מהרחובות מובילים אליו. מומלץ להגיע בשעה מוקדמת, מאחר שבקיץ ממהרים הרוכלים לקפל את דוכניהם כבר בשעות הצהריים המוקדמות. בשוק ערבוביה חיננית של סחורה, מוכרים וקונים. לצד הגברים והדגים עומדות הנשים והירקות ובקול סופרן מתיזות מים על מרכולתן, וקוראות לעוברים ולשבים לחטוף ומהר, לפני שהשמש תמיט קלון על העגבניות העסיסיות. לא הרחק משם נמצאת 'מנהרת הפלאים' - מסעדה בניהולם של האחים אמיליו וקלאודיו המנצחים על הצגה מלהיבה לכל החושים. כמו בכל הצגה טובה, יש להמתין לה בסבלנות. בפנים אין כל שטח פנוי. הכל מונח, תלוי, נשען ונתמך: הררי גבינות, נקניקים, לחמים, יין, חומץ וירקות בתחמיץ מעלים ניחוחות משכרים. נראה שכל מטבחה של איטליה כולה צועד לו במסע קולינארי אחד גדול ודקדנטי לכיוון השקיעה – השעה בה הארוחה החשובה של היום מוגשת. המסעדה יקרה מאוד, אך נחשבת לאחת המצוינות מסוגה באיטליה. רומאים רבים פוקדים אותה ובשל הפופולאריות הגואה שלה. בשנים האחרונות נפתח סניף נוסף במרכז העיר.  המסעדה המקורית ממוקמת ב-Via Marmorata 47.

 

למי שחום הקיץ לא מספיק לו, מוזמן להגיע לרובע טסטצו המורכב מערב רב של סמטאות
למי שחום הקיץ לא מספיק לו, מוזמן להגיע לרובע טסטצ'ו המורכב מערב רב של סמטאות

נעליים בחצי מחיר

פחות מחמש דקות הליכה משם, ב-Via luca robbia , בבית מספר 36, נמצא מוסד רומאי חדש בשם Calzature Boccanera. המחירים במבט ראשון לא נראים מפתים במיוחד, אבל מביני עניין יקלטו שמדובר באוצרות של ממש. נעלי מותגים כמו קמפר, פרדה, תוד, הוגן, סרג'יו רוסי ועוד נמכרות בזול. יוקר המחיה באירופה ואהבת המותגים אילצו את הרומאים לקנות סוג ב', עודפים ויד שנייה. במקומות אחרים בעיר ניתן לרכוש כך אביזרים וביגוד. מי שיבקר ב-Via germanico170a יוכל להיכנס ל-Vtsti aStock, שם ניתן לרכוש ארמני, ורסצ'ה ופרדה בהנחה של 30%-50%.

הגלידה בת 80

ב-Via branca נמצאת הגלידרייה הותיקה של הרובע – היא בת 80 שנים ושומרת על פופולאריות. להצלחה של Chiosco Testaccio ("הקיוסק של טסטצ'יו) יש 3 סיבות: הגלידה נעשית במקום, הטעמים מיוחדים וגובלים באוונגרד של ממש, ושלישית – בכל שנה נצבעת הגלידריה בצבע שונה. אל תחמיצו את הג'לטי הטובה – או לפחות הטרנדית – בעיר.

רומא, איטליה
רומא, איטליה

ג'אז ושכרון חושים

ב-Via galvanic 29 ישנו Four xxxx pub, שבו שתי קומות של ג'אז. בכלל, בטסטצ'יו ניתן לשמוע הרבה ג'אז. בקומת המרתף אסור לעשן – מדובר בחידוש, כי האיטלקים אוהבים לעשן כשהם שומעים ג'אז.

בטסטצ'יו רבים המקומות המגישים מגוון של בירות. נראה שזהו האזור היחיד באיטליה שבו מעדיפים בירה על יין. הלילה מחיה את פני הרובע. מסעדות, פאבים ומועדונים מתחילים לפתוח שעריהם. לקראת חצות הכול יהיה פתוח ושוקק חיים. האזור משרת קבוצות שוליים של אמנים ויוצרים, שמאלנים רדיקליים, עליזים, פנקיסטים וגם סתם צעירים שבאים לחגוג. מגוון אתרי הבילוי הוא עצום.
עיקר הפעילות היא לאורך Via monte testaccio, אך אפשר למצוא מקומות בילוי גם ברחובות הסמוכים – Via Galvani ו- Via luca della robbia.

יש ברובע עוד המון הפתעות: מאורות ג'אז, אוכל ואלכוהול מגובה בעשן סיגריות סמיך, זמרים מתחילים והמוני טיפוסים בחפשם אחר בילוי לילי מהביל. בשעות הקטנות של הלילה אפשר לראות את הבליינים מגיחים ממוקדי הבילוי, עיניהם אדומות והם ממהרים לביתם לשעת יום חפוזה שלאחריה יגיע הלילה טומן בחובו שכרון חושים אופייני לעיר שהנצח לא די לה.