כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

דיסקברי טיול עולמי | טיול ברומא - איטליה

טיול ברומא אינו שלם ללא ביקור במדינת הוותיקן, שהיא המדינה העצמאית הקטנה בעולם, ובה יושב מייצגם של למעלה ממיליארד בני אדם


מאת: עמרי חיים


שמה של המדינה נגזר מייעודו המקורי של האתר בו היא ממוקמת, צפונית-מערבית למרכז רומא, על גדל נהר הטיבר. באתר זה שכנה בעבר Circo Vaticano – זירת התחרויות של לא אחר מהאיש והאגדה – נירון קיסר. אם ראיתם את הסרטים "גלדיאטור" או "קוו-ואדיס", או כל סרט אחר העוסק באימפריה הרומית האדירה ובשעשועים המקובלים על אזרחיה, ודאי זכורה לכם הזירה בה היו הרומאים מעמתים חיות טרף, בעיקר אריות ונמרים, עם מי שגורלם גזר עליהם דרך מיתה מפחידה זו.


התצפית מקאפלת סנט פטרוס אל הכיכר. צילם: אלי גרוס-דיזנהויז סיטונאות
התצפית מקאפלת סנט פטרוס אל הכיכר. צילם: אלי גרוס-דיזנהויז סיטונאות

 

האפיפיור הראשון

חוץ משבויי המלחמה, הושלכו לזירה בני אותה דת חדשה שהחלה להתפשט בעיר רומא ובאימפריה הרומית כולה – הנוצרים. בין הנוצרים שהושלכו לזירה היה שמעון בר-יונה – שם שוודאי לא אומר לכם הרבה. אלא שמאות מיליוני נוצרים כיום מכירים אותו בשם פטרוס הקדוש, האיש שזכה לקבל מידי ישו עצמו את מפתחות מלכות השמים, ועל כן נחשב לאפיפיור הראשון. לפי המסורת נקבר פטרוס הקדוש באתר בו מצא את מותו בין מלתעות האריה. כ-100 שנים לאחר מכן ננטש האתר, ובמקום הוקמה אנדרטה. בשנת 315 ציווה הקיסר קונסטנטינוס, שאימץ את הנצרות כדת האימפריה, על בניית באזיליקה מעל הקבר.

קצת היסטוריה

לא תמיד היה מעמדו של הוותיקן בהיררכיה הדתית הנוצרית בכיר כל כך, ובלתי ניתן לערעור. במאה ה-4 התגבש רעיון מדינת האפיפיורים, תחת השם "נחלת פטרוס הקדוש", אולם במאה ה-8 עמדה המדינה הזערורית בפני איום חמור, עת חשקו בנחלה הלומברדים (שבט גרמאני מצפון איטליה). המושיע היה השליט הפרנקי פפין "הגוץ", אשר למרות שמו הבלתי מרשים הלם בלומברדים והעניק את נחלתם לאפיפיור. נכדו של פפין, הוא קארל הגדול, אישר מחווה זו ועבור היסטוריונים רבים נחשב אישור זה לייסודה הרשמי של מדינת הותיקן.

בימי הביניים צברו האפיפיורים מספיק כוח, ולא פחות חשוב – ביטחון עצמי, וכך ניהלו מלחמות ארוכות ועקובות מדם, בעיקר עם קיסרים גרמאנים אשר ראו בותיקן חלק בלתי נפרד מ"הקיסרות הרומית הקדושה" שלהם.

המאה ה-14 נפתחה בצורה רעה מאוד עבור הותיקן. במשך יותר מ-70 שנים נותרה רומא ללא אפיפיור. מרכז הכנסייה מזה 1,000 שנים ננטש בשל אי-יציבות פוליטית. הותיקן איבד לא רק את יוקרתו כמעונו של האפיפיור, אלא גם את הכנסתו הנכבדה מהטלת מסים על העולם הנוצרי ובין היתר הביא גם את העיר רומא בעצמה לפשיטת רגל.

לקראת סוף המאה חזרו האפיפיורים לותיקן, וכפי שהיה מקובל אצלם מאז ומעולם, עשו זאת בגדול. הם תכננו מחדש את באזיליקת סאן-פטרו. כ-150 שנים ארך המבצע המסובך, ומרבית הקרדיט מגיע למיכאלאנג'לו, שנטל על עצמו את עיצוב כיפת המבנה, שקוטרה 119 מטר, כשהוא בן 72. אל הכנסייה יכולים להיכנס 60 אלף מתפללים. החפירות תחת הבאזיליקה חשפו שרידים של הכנסייה המקורית שלפי האמונה הוא מקום קבורתו של פטרוס הקדוש. על עצמותיו של אדם מבוגר וחסון שנמצאו שם הכריז האפיפיור פאולוס השישי כי אלו הן עצמותיו של פטרוס הקדוש.


פאשיזם, נאציזם ומאפיוזוס

בשנות ה-70 של המאה ה-19, במהלך כיבוש איטליה על-ידי נפוליאון, היה המשמר השוויצרי של האפיפיור הגוף היחיד שגילה התנגדות לכוחות איטליה, כשאלה כבשו שוב את רומא.

בוותיקן סירבו להכיר בממלכת איטליה, ולפיכך בוטלו סמכויותיו האזרחיות של האפיפיור והוא גורש מארמונו. האפיפיורים נעזרו בכוחות זרים כדי לנסות למנוע את סיפוח שטחיהם לממלכת איטליה המתגבשת, אך עם נסיגת הצבא הצרפתי מרומא בשנת 1870, סופחה העיר ומדינת הותיקן כולה לאיטליה, ושלטון האפיפיור בוטל.

בשנות ה-20 של המאה ה-20 פעל הרודן הפאשיסט בניטו מוסוליני להשיב לותיקן את מעמדו כמדינה עצמאית, והאוטונומיה הוכרזה בשנת 1929. תחנת הרדיו של הותיקן הוקמה על-ידי ממציא הרדיו ג'וליליימו מרקוני בתחילת שנות ה-30, וכיום יש לותיקן ערוץ טלוויזיה ו-7 תחנות רדיו, המפיצים את בשורות האל לכל מי שמוכן לשמוע.

בימי מלחמת העולם השנייה היה הותיקן מעורב בקשרים אפלים עם המשטר הנאצי, והאפיפיור פיוס ה-12 הוקע כמי ששתק אל נוכח זוועות המשטר הנאצי וכמי שדאג למילוטם של בכירים נאצים לאחר המלחמה, ב"נתיב העכברושים" המפורסם לדרום אמריקה.

בעשורים האחרונים צצו ועלו השמועות בדבר שליטתה של המאפיה האיטלקית בותיקן. בהתחשב בשליטתה בשאר חלקי איטליה – ערכה המשוער של המאפיה מגיע ל-12% מהתל"ג (תוצר לאומי גולמי) שלאיטליה – אין סיבה להניח שלפשע המאורגן אין אחיזה כלשהי במדינת הכס הקדוש. השמועות עשו להן כנפיים במיוחד לאחר מותו הפתאומי של האפיפיור יוחנן פאולוס הראשון בשנת 1978 לאחר 25 ימים בלבד בתפקיד, לאחר שנשבע לנתץ את אחיזתה של המאפיה מתושבי רומא.


צבא האפיפיור

המשמר השוויצרי בותיקן, שנוסד בשנת 1505 על-ידי האפיפיור יוליוס השני, הוא כוח המונה כ-100 חיילים בלבד ומגן על הותיקן ועל הכניסה לעיר ואחראי לבטחונו האישי של האפיפיור. המשמר השוויצרי נחשב לצבא העומד בפני עצמו. על אף שהחיילים עוברים הכשרה צבאית ומצוידים בנשק מודרני, הם עדיין לומדים גם להשתמש בחרבות, גרזנים ובכל נשק עתיקים נוספים. חיילי המשמר חייבים להיות גברים, נוצרים קתולים בעלי אזרחות שוויצרית, בני 19 עד 30 ולהתנשא לגובה של לפחות 174 סנטימטרים.

לאחר נסיון ההתנקשות הכושל בחיי יוחנן פאולוס השני ב-13 במאי בידי מחמט עלי עגא, עלה ספק אודות יעילות חיילי המשמר וכתוצאה מכך הורחבו האימונים והחיילים צויידו בנשק מתקדם יותר.