כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

דיסקברי טיול עולמי | טיול לאירלנד - בירה ומצב רוח

כיצד הפכה בירה גינס לאחד המשקאות הפופולאריים בפאבים בישראל? כל התשובות לכל השאלות


סודה של בירה Guinness הוא בהקפדה על אותה נוסחה ייחודית כבר 245 שנים. התוצאה: בירה כהה וטעימה עם 'כתר' מקצף סמיך וטעים. את הבירה מכינים על פי אותה נוסחה מנצחת המורכבת משעורה קלויה, מים זכים מהרי וויקלו שבאירלנד ופרחי כשות, שמעניקים לבירה את הטעם והמרירות האופייניים לה. הסוד של כתר הקצף הסמיך והלבן הוא תערובת של גז דו תחמוצת הפחמן וחנקן.


בירה גינס וליל כל הקדושים. צילום: פרטוש מץ
בירה גינס וליל כל הקדושים. צילום: פרטוש מץ

 קצת היסטוריה

Guinness הוקמה בשנת 1759 על ידי צעיר בשם ארתור Guinness אשר חכר שטח אדמה בדבלין לתקופה של 9,000 שנה בעבור סכום של 45 פאונד לשנה, ועליה הקים את מבשלת St. James's Gate. 

ארבעים שנה לאחר מכן, בשלהי 1799, קיבל ארתור Guinness החלטה שבדיעבד קבעה את עתידה של החברה: להפסיק לייצר בירה בהירה, ובמקומה לייצר בירה כהה, חזקה ומרירה (Extra Stout Porter ). הבירה בעלת הטעם המריר והעמוק, והצבע החום – אדמדם, נבחרה על ידו בשל היותה חביבה על העגלונים. 

בשנת 1803 נפטר ארתור Guinness, אך גם לאחר פטירתו לא גוועה הפעילות במבשלת הבירה. להיפך, שמה של הבירה הייחודית יצא לפניה עד כדי כך שהמלכה ויקטוריה דברה בשבחה. ב-1886נמכרו 49% ממניות Guinness לציבור, והשאר נשארו בידי המשפחה. המבשלות נבנו מחדש ורכבת משא מיוחדת יצאה מהמפעל פעמים אחדות ביום עם חביות מלאות Guinness. ב-1936 נפתחה בלונדוו, המבשלה הראשונה מחוץ לאירלנד ואחריה הוקמו ברחבי העולם מבשלות מצליחות נוספות. 

גינס ו- Halloween

זו השנה שנייה בישראל בה מותג Guinness יחגוג ב- 31/10 את חג ליל כל הקדושים המוכר גם כ-Halloween וזאת בשיתוף פעולה עם הפאבים המובחרים בארץ.

מידי שנה מותג גינס מציין את החגים האירים –סנט פטריק, ובלומס דיי ,לפני כשנה החליטה משווקת בירה Guinness בישראל –מבשלות בירה ישראל לצרף את חגיגות ליל כל הקדושים הנחגגות בעולם כולו תחת חסותו של מותג Guinness בהפנינג חגיגי ברוח המסורת האירית העממית, כחג שכולו FUN מצב רוח והרבה Guinness...

במסגרת החגיגות תתקיים פעילות בכ- 65 פאבים וברים מובילים ברחבי הארץ שאליהם הגיעו צוותי דיילות המחופשות למכשפות ושטנים ושלדים אשר יסתובבו בין הברים שיקושטו ברוח החג ויציעו לאנשים להשתתף במשחקים אופיינים לחג כגון – תעלול או ממתק - אשר במשחק מציע למשתתף להכניס את היד לשקית בה יוכל למצוא או צעצוע אופייני לחג .

האירים נוהגים לשחק בהלואין משחק בשם 'חטוף-תפוח' (snap-apple). קושרים תפוח לחוט ומחברים אותו למשקוף דלת או לעץ. השחקנים מנסים לנגוס בתפוח התלוי. 

גם מעשי קונדס נפוצים באירלנד ב-Halloween המסורת של 'תעלול או ממתק', שמקורו בעצם באנגליה, בו הילדים נהנו מערב אחד ללא עונשים על כל מעשי הקונדס שיעשו, בדרך כלל בערב ליל כל הקדושים.

מידי יום מתענגים בעולם על יותר מ-10 מיליון כוסות Guinness. צילם: גיא נוימן
מידי יום מתענגים בעולם על יותר מ-10 מיליון כוסות Guinness. צילם: גיא נוימן

 
כמה קטנות על בירה Guinness
  • Guinness מיוצאת כיום ליותר מ-150 מדינות בלמעלה מ-51 מבשלות מקומיות ברחבי העולם.
     
  • מידי יום מתענגים בעולם על יותר מ-10 מיליון כוסות Guinness.
  • Guinness היא תוספת נהדרת בבישול של מאכלי קדירה ותבשילים, בבצק ובעוגות פרי עשירות ופודינגים.
  • Guinness עשירה בברזל ובעבר היה נהוג להגישה למחלימים בבית חולים כדי שיחזרו לאיתנם.
  • אלפי בני אדם נאספים בגאלאווי מידי שנה לפסטיבל הצדפות המפורסם ביותר בעולם. המשקה מסורתי הנלגם עם הצדפות הוא Guinness, כמובן.
  • בין 700 האירועים להם מעניקה Guinness את חסותה מידי שנה נמנה גם פסטיבל הרווקים הבינלאומי בו מתאספים גברים ונשים מרחבי העולם בניסיון למצוא בן/בת זוג.
  • אחת המשרות הנחשקות ביותר היא ככל הנראה "מרגלי Guinness", הנוהגים לסייר בעולם כדי לדווח עלאיכות Guinness במקומות שונים על פני הגלובוס.