כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

דיסקברי טיול עולמי | חופשה בניו יורק- ארה"ב

חופשה בניו יורק היא לפעמים אירוע קסום מאוד ולפעמים קצת פחות. התיירים המגיעים לראשונה לניו יורק New York מתחלקים לשניים: אלה שמתעבים אותה ואלה שמתאהבים בה. אני נמנה על המאוהבים


כתב: אלי תבור

 

השנים המועטות שגרתי בהן בניו יורק עם משפחתי נראות לי השנים היפות בחיי. בשנים ההן, שנות ה-60 וה-70, חיינו באינטנסיביות רבה, מנסים למהר ולבלוע ככל שרק ניתן, לראות ולשמוע מה שיותר, לספוג, להתרשם, להיסחף ולא להחמיץ דבר. אני חושב שהספקנו תוך שנתיים-שלוש לחוות יותר חוויות של ניו יורק New York משחווה תושב העיר בכל חייו.

מבט מהמעבורת לכיוון הדאון-טאון. צילם: נמרוד גליקמן
מבט מהמעבורת לכיוון הדאון-טאון. צילם: נמרוד גליקמן


הנוף האורבאני היפה בעולם


כדי לראות את ניו יורק במלוא הדרה ותפארתה צריך לבוא אליה ממזרח, במסלול ללונג איילנד המהירה, החוצה את המפה של ניו יורק ברובע קווינס, בואכה למנהרת Midtown. שם, במסלול הכביש העילי, יש כמה נקודות מהן נראה כל קו הרקיע של מנהטן, מן התמונות המפורסמות באמריקה ובעולם, מקצה עד קצה. לגבי, הנוף הנשקף משם הוא הנוף האורבאני היפה בעולם. פסיפס מטריף של סגנונות, צורות, גבהים וצבעים, היוצרים את אחת התמונות המדהימות עלי אדמות.

מנהטן היא עיר שחברו לה יחדיו כל העולמות כולם. מתמזגים בה מזרח ומערב, דלות ועושר, כיעור ויופי, אמנות וקיטש. בקפיצה קלה מרחוב לרחוב אפשר למצוא בה את כל הניגודים האפשריים. הצירוף הקבוע והמתמיד הזה של הניגודים – המומחש למשל בצורה הטובה ביותר בשכונות צ'יינה-טאון וליטל איטלי, או של ברודווי התוססת והווסט סייד השליו – הוא שיוצר את המתח והרוגע שגורמים הן למטייל בזמן חופשה בני יורק New York והן לתושבים, תחושה עילאית של הנאה והתרוממות רוח.

הנאות החורף

מכל עונות השנה, אני הכי אוהב את ניו יורק בחורף – בין השבוע שלפני חג המולד עד השבוע שלאחר הסילבסטר. נכון שבתקופה הזו הטמפרטורה צונחת לפעמים לכמה מעלות מתחת לאפס (לא הכי נוח למטייל שנופש בטיול בניו יורק), ולרוב העיר כולה מכוסה בשלג, הנערם לעתים עד לגובה מטר ויותר. נכון גם שלפעמים פוקדות את ניו יורק New York בעונה הזאת סופות שלג מקפיאות. אבל בין סופת שלגים אחת לשנייה יש בדרך כלל מרווחים של כמה ימים צלולים כבדולח.

שמי ניו יורק הבהירים, ללא צל של ענן, נצבעים אז בכחול עמוק, והקור היבש, שיכול להקפיא עצמות, מותח את הראש לצלילות מחשבה יוצאת דופן. פתאום ניו יורק נראית אחרת. עצי אשוח מקושטים, וגם חנוכיות לרוב, מתנוססים בכל פינה על מפות העיר, כשהגדול והמפואר מכולם ניצב ליד בניין רוקפלר, בשדרה החמישית, מעל רחבת ההחלקה על הקרח.

אווירת החגים בניו יורק, המגיעה לשיאה בקבלת הפנים ההמונית הנערכת לשנה החדשה בכיכר הטיימס המחודשת, משתלטת על כל תושבי העיר ואורחיה שבאו לחופשה ומורגשת בכל פינה. זוהי תקופה של פתיחות ועליצות, אחווה וידידות מופגנת גם לזרים ולתיירות הרבה שהגיעה לעיר.

בהלת הקניות בארצות הברית USA לקראת חג המולד ובימים שלאחריו – כשהמחירים צונחים, הדילים מופיעים וה"סיילים" המפורסמים מריצים מיליונים אל החנויות, היא אחת התקופות היפות בשנה. באופן פרדוקסאלי, דווקא בתקופה זו הצפיפות ברחובות ניו יורק New York ובמלונותיה היא הנמוכה ביותר. כתוצאה מכך למטייל ישנה הזדמנות למצוא גם במרכז העיר חדרי מלון טובים וזולים יחסית בשפע, להשיג דילים מצוינים של טיסות בתוספת לינות, להצליח להשיג ביתר קלות כרטיסים למחזות הזמר, הצגות התיאטרון והאופרה ולקונצרטים (אם כי תמיד מומלץ למטייל בניו יורק להזמין מקומות מראש). אפילו למסעדות היוקרה של השפים המפורסמים מתקצרים התורים, ואפשר להזמין בהן מקום רק לשבוע מראש במקום חודש-חודשיים.

פריחה חורפית בניו יורק

תקופת החורף מהווה הזדמנות נהדרת להכיר את ארצות הברית USA בלי לצאת מ"התפוח הגדול". בעונה זו אפשר להיווכח בנכונות האקסיומה ש"ניו יורק אינה אמריקה", כשפוגשים ברחובות העיר, בחנויותיה ובאולמותיה המוני מבקרים צוהלים שבאו לטיול או לחופשה מכל רחבי ארצות הברית, המבליטים את הפטריוטיות שלהם וששים להתפאר בפומבי בכל מה שמייחד ומבדיל אותם מהאחרים. מזג האוויר המקפיא אינו צריך להרתיע גם מסיבה הפשוטה שכל ניו יורק מחוממת. מה זה מחוממת? לוהטת! די להיכנס לאחד מבתי הכולבו בהם נערכות מכירות חיסול ענקיות ומציעות דילים נפלאים, לבית קפה או לאחד הבוטיקים והגלריות לאמנות ברובע הסוהו, כדי להרגיש כמו במרחץ זיעה ולהתחיל להתקלף מיד מכל כסויות המגן.

החלופות שמציעות העונות האחרות אינן משתוות לשיאו של החורף בניו יורק New York. מן הסתם אלה שנמנים על שונאיה המושבעים של העיר, מעולם לא ערכו בה טיול בחורף. סביר להניח שלו היו רואים את ניו יורק במלוא הדרה הלבן משלג, היו גם אויביה הופכים לבסוף לאוהביה.

ללכת ולדבר

על מנת לחוש את פעימות לבה של ניו יורק וקסמיה, לא מספיק לטפס אל קצה בניין האמפייר סטייט מושך התיירות, לשוט אל פסל החירות או לערוך טיול במוזיאון המטרופוליטן. כדי לגלות את ניו יורק צריך לעשות, בראש ובראשונה, שני דברים – לחרוש את מסלולי רחובותיה ולקשור שיחה עם תושביה.

מנהטן בנויה משבצות-משבצות, כשרחובותיה חוצים זה את זה בדייקנות כמעט גיאומטרית במעין תבנית אורבאנית קלאסית. מצפון לדרום חוצות אותה 13 שדרות ועוד שדרה אחת (ברודווי) חוצה את האי באלכסון. בחלק הדרומי על המפה של האי, הראוי לטיולים של מבקרים, מצויים כמה רחובות המחברים את השדרה ממזרח למערב. זהו קטע שאורכו כ-20 קילומטר ורוחבו כארבעה קילומטרים בלבד.

שכונות אתניות ומשפחתיות

אם ניו יורק New York היא העיר הקוסמופוליטית בערי ארצות הברית והעולם, השכונות הסינית והאיטלקית הן ההמחשה המובהקת ביותר לכך. אלו הן לא רק שכונות של איטלקים וסינים, אלא סין ואיטליה בזעיר אנפין. המהגרים הסינים והאיטלקים המתגוררים בשכונות הללו שומרים בקנאות על המורשות הלאומית שלהם, על מנהגיהם, אורח חייהם וכמובן על המטבחים האותנטיים, שפותחו ושוכללו מעבר למקובל בארצות המוצא שלהם, כתוצאה מהשפע ורמת החיים הגבוהה יותר.

מבקרי מסעדות ומדורי אוכל בעיתונות נוהגים לפרסם מדי פעם רשימות חדשות של מסעדות אופנתיות מומלצות למטייל בניו יורק, שהיא ללא ספק בירת הגסטרונומיה של אמריקה והעולם – יש בה יותר מ-25 אלף מסעדות. מסעדות הגורמה המומלצות לנופש בניו יורק הן תאווה לחיך ולעיניים, אך פחות מכך לכיס. אבל בכל אחת מהמסעדות העממיות שבשכונות האתניות האלה אפשר להתענג על מאכלים עממיים, זולים וטעמים, גם אם אינם כה אופנתיים.

תוך כדי טיול רגלי מגלים שניו יורק New York האמיתית אינה דווקא זו הנוצצת, המכוסה לשלטי ניאון זוהרים. זוהי למעשה עיר של עסקים קטנים, שכונתיים, ידידותיים, כמעט משפחתיים. בכל מסלול או קטע רחוב יש את המכבסה של האזור, את הדראגסטור וחנות הירקות. בטיול רגלי נינוח, מגלים אילו חיים קהילתיים תוססים יש בניו יורק. כולם מכירים שם את כולם. אם נקלע זר, מתייחסים אליו כאילו הוא ותיק ומוכר, מחייכים, מברכים לשלום ונכונים לשרת בכל עת. הגילוי הזה, המפתיע למדי, של הקלות הבלתי נסבלת שבה אפשר לחיות במנהטן וגם ליהנות מהחיים, הוא עוד סיבה להתאהב בניו יורק.

כל התחושות הללו ועוד רבות אחרות שמעוררות העיר מצליחות לגרום לי להתאהב בה בכל פעם מחדש, מאז ערכתי בה טיול לראשונה, אי-אז בשנות ה-60 , ולחוש שגופי אולי בתל אביב, אבל הלב, הנשמה והרוח נמצאים בעצם בניו יורק.

מעוניין בטיול מאורגן לארה"ב ? לחצו כאו 

מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בניו יורק, ארצות הברית ואמריקה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.

מידע על טיסות, דילים, נופשונים, בתי מלון, השכרת רכב, קלאבים, מועדוני נופש, חופשות, טיולים, חופשה בדקה ה-90, ספא, כרטיסי טיסה, טיולים מאורגנים ונופש ברגע האחרון ניתן למצוא באתר.