כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

הונגריה - מדריך

הונגריה שוכנת במזרח אירופה, ללא כל מוצא לים. היא גובלת בצפון עם סלובקיה, במערב – עם אוסטריה וסלובניה, בדרום – עם קרואטיה וסרביה, ובמזרח – עם רומניה ואוקראינה.

 

תעודת זהות

המדינה משתרעת על פני 93,030 קמ"ר, ו-52% משטחה משמשים לחקלאות ומעובדים באופן קבוע.
למעט אזורים מסוימים לאורך הגבול הסלובקי, בהם מתנשאות שורת גבעות, רב המדינה מישורית. הנקודה הנמוכה ביותר היא גדות הנהר טיסצה (Tisza), בגובה של 78 מטר מעל פני הים, והנקודה הגבוהה ביותר היא פסגת הר קקס (Kekes), המתנשאת לגובה של 1,014 מטרים מעל פני הים.
אוכלוסיית המדינה מונה כעשרה מליון איש (מתוכם – כשני מליון מתגוררים בבודפשט הבירה), רובם נוצרים, הנחלקים בין מספר זרמים- 67.5 % קתולים, 20% קלוויניסטים (פרוטסטנטים), 5% לוטרנים (פרוטסטנטים), 7.5% אתאיסטים ואחרים. 
השפה המדוברת במדינה היא הונגרית.
הונגריה שימשה כאחד משני הנדבכים של האימפריה האוסטרו הונגרית, שהתמוטטה במהלך מלחמת העולם הראשונה. לאחר המלחמה, הייתה נתונה המדינה להשפעתה הדומיננטית של ברית המועצות. בשנת 1956, ניסו ההונגרים להרים את ראשם נגד שליטיהם, אך המרד ההונגרי נתקל בכוחות צבא אדירים, שנעו מכיוון מוסקבה, וחיסלו את המורדים. 
ב-1990, לאחר התפרקות הגוש הקומוניסטי, קיימה הונגריה, לראשונה, בחירות דמוקרטיות. ב-1 במאי 2004, היא הצטרפה לארצות האיחוד האירופאי.

 

הונגריה - מדריך

 
איך מגיעים
 
טיסות יוצאות לבודפשט בתדירות גבוהה למדי. בעונת התיירות, מקיימות אל על וחברת התעופה הלאומית של הונגריה טיסות יומיות סדירות; בעונה זו, מוצעות טיסות צ'רטר, שעלותן בדרך כלל נמוכה יותר.
ניתן להגיע לבודפשט גם ברכבת, דרך כל אחת מהמדינות הסובבות אותה. דרך רומנטית יותר להגיע לעיר, היא באמצעות שייט על נהר הדנובה – בעונת התיירות, יוצאות מידי יום ספינות מוינה לבודפשט. את הגבול ניתן לעבור גם ברכב שכור, אותו מומלץ לשכור (מטעמי חסכון) בהונגריה או צ'כיה.

 

תחבורה

 

רשת הרכבות התחתיות של בודפשט, אמנם מוגבלת, אך לזכותה יאמר שהיא פועלת כ-120
שנה – בודפשט הייתה העיר השנייה באירופה (אחרי לונדון), שהתקינה רכבת תחתית.
אוטובוסים וחשמליות משלימים את אפשרויות התנועה בעיר. עם נהגי המוניות, מומלץ לסכם מחיר מראש, ולהימנע מויכוחים מיותרים ומרגיזים.
מחוץ לעיר, אפשרויות התנועה מוגבלות, והדרך הטובה ביותר לנוע היא באמצעות רכב שכור.

 

מתי לנסוע
 
ניתן לבקר בהונגריה במהלך כל השנה, אך יש לזכור כי החורף במרכז אירופה קר ביותר, ועל המבקרים בעונה זו להצטייד בהתאם. עונת הקיץ עמוסה בתיירים (בעיקר בעיר בודפשט) והיא חמה ואף לחה במקומות מסוימים. העונות הטובות ביותר לביקור הן האביב
(אפריל-יוני) והסתיו (ספטמבר-אוקטובר) – אז מזג האוויר במיטבו.

 

אשרות ושגרירויות
בעלי דרכון ישראלי, אינם זקוקים לאשרת כניסה.
שגרירות הונגריה בישראל

 

שגרירות הונגריה בישראל: 
רחוב פנקס 18, תל אביב,
טלפון: 03-5466985, 03-5466991
פקס: 03-5467018
שגרירות ישראל בהונגריה:
רחוב 8 Fullank, בודפשט.
טלפון: 36-1-2000781
פקס: 36-1-2000783
דואר אלקטרוני: info@budapest.mfa.gov.il

 

תקשורת
 
הקידומת הבין לאומית של הונגריה היא- 36, ושל פראג- 1.
טלפונים ציבוריים, מהם ניתן לבצע שיחות בין-לאומיות, הופכים נפוצים, וכרטיסי טלפון ניתן לרכוש בדוכני העיתונים ובסניפי הדואר. מומלץ לא להתקשר ממסעדות ובתי מלון – התעריף מהם גבוה הרבה יותר. אין בעיות קליטה למכשירים סלולאריים.

 

כסף
 
הונגריה הצטרפה לאיחוד האירופאי, אך ממשיכה בינתיים לשמור על המטבע המקומי שלה – הפורינט ההונגרי. ניתן להחליף בקלות דולרים אמריקאים ויורו אירופאי, אך הבנקים וחלפני הכספים ישמחו להחליף גם מטבעות נוספים מרב חלקי העולם.
השימוש בכרטיסי אשראי הולך ונעשה נפוץ בכל רחבי המדינה, וכספומטים פזורים ברחבי הערים.
עד לאחרונה, נחשבה הונגריה כיעד זול לישראלים, אך עם הצטרפותה לאיחוד האירופאי, ובעיקר עם השינוי הצפוי במטבע, צפויים המחירים הזולים יחסית לעלות.

 

קניות

 

הונגריה עדיין לא התעדכנה בצווי האופנה המערביים, והמוצרים המאפיינים אותה הם בדים רקומים, מזכרות תוצרת יד, פפריקה ונקניקים הונגרים (בהחלט לא כשרים). בודפשט מהווה את המקום הטוב ביותר לקניות; ואצי אוצה (Vaci ucta) הוא רחוב הקניות העיקרי של העיר – מדרחוב עמוס חנויות, מרכזי קניות, מסעדות ובתי קפה. בסוף הרחוב, ממוקם השוק המקורה המפורסם של העיר, המציע את מגוון המוצרים של הונגריה כולה.

בילויים ליליים
 
מחוץ לבירה אפשרויות הבילוי מצומצמות ביותר, ובדרך כלל הן יכללו לא יותר מטיול ערב בעיירות עתיקות או צפייה בטלוויזיה.
בודפשט מאפשרת מגוון רחב בהרבה – שייט ערב על הדנובה – על הנהר פועלות מספר חברות, המפעילות בשעות אחר הצהריים והערב שייט מענג. חלק מהספינות מצוידות במדריכים או באוזניות, המספקים למטיילים הסברים על המבנים הנשקפים מגדות הנהר.
בשעות אחר הצהריים, עוצרות הספינות באי מרגיט, שבמרכז הנהר, ומאפשרות סיור במקום.
חברה אחת המפעילה סיורים מעין אלו, היא חברת Legnda – השייט יוצא מול תיאטרון ויגאדו, הסמוך לנהר.
(פרטים ניתן למצוא באתר האינטרנט-/www.legenda.hu/legenda)

 

אוכל ומסעדות
 
המסעדות בהונגריה טובות וזולות. ברב המקרים – הבחירה המוצלחת ביותר תהיה מבוססת על גולאש.
בודפשט טוענת לכתר ממציאת בתי הקפה, ולפיכך – אלו מצויים בה בשפע, והקונדיטוריות הן מקור גאווה הונגרי נוסף. השטרודל ה"אוסטרי" החל את דרכו כאן, ועוגות הדובוש הן סיפור אהבה לאומי של משש.
- פטאל (Fatal) – מסעדת מרתף, החביבה בעיקר על צעירים, ומציעה מגוון מאכלים רחב, זול וטעים. כתבות: סמטת Pinter U, היוצאת מרחוב ואצי אוצה.

 

לינה
 
מומלץ לארגן את הלינה בבודפשט עוד בישראל- כך ניתן להשיג מחירים טובים יותר. בכל מקום אחר במדינה, ניתן לנוע ברכב שכור ולמצוא, ללא בעיות, חדרים להשכרה. (על פי השילוט- Zimmer) במחירים זולים למדי.

 

יהדות וכשרות
 
כ-75,000 יהודים, רובם רפורמים, חיים בהונגריה, רובם הגדול מבודפשט.
בית חב"ד בעיר מפעיל בית כנסת אורתודוקסי, הממוקם ברחוב Wesselenyi 4, 
טלפון: 36-1-2680183,
פקס: 36-1-3427876.
מספר מסעדות כשרות פועלות בעיר, אחת מהן מצויה ברחוב Dob 35,
טלפון: 36-1-3421072

 

המלצות לקריאה וגלישה
 
בעברית:
מדריך כיס בהוצאת שטיינהארט קציר, "בודפשט".
מדריך שטיינהארט קציר, "אתרים יהודים במזרח אירופה".

 

באנגלית:
 Lonely Planet Guide, "Hungary"
Lonely Planrt Guide, "Budapest"
Eye Witness Guide' "Budapest"
אתר אינטרנט:

 


מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש באירופה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.