כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

טיול בבודפשט - הונגריה

טיול בבודפשט יחשוף את המטייל לשדרות הרחבות, הארמונות המרשימים ושפע אירועי התרבות, שמצדיקים את השם שיצא לבודפשט כאחת הערים התוססות והיפות באירופה. המיטב שתראו במהלך חופשה בבודפשט


מאת: יצחק בן עוזר ושלומי גל
צילומים: חגית סימן טוב וגיא נוימן

 

בודפשט Budapest היא ללא ספק אחת מערי הבירה היפות ביותר באירופה. בזמן טיולים ברחובות העיר העיניים לא יודעות שובע. צילומים, מוצלחים ככל שיהיו, אינם יכולים לתפוס במלואם את הרשמים העזים של המבנים מלאי ההוד, השדרות הרחבות והדנובה עוצרת הנשימה.

טיול זוגי בבודפשט אינו מושלם ללא שיט על הדנובה
טיול זוגי בבודפשט אינו מושלם ללא שיט על הדנובה

 

ממושבה רומית לכרך משגשג – סיפורה של בודפשט

במקום בו שוכנת היום עיר בירתה של הונגריה Hungary שכן לפני הספירה הנוצרית יישוב קלטי קדום. עם הכיבוש הרומי, במאה הראשונה לספירה, הוקמה במקום המושבה "אקווינקום" (Aquincum), שהתקיימה עד לפלישת שבטי ההונים. במאה החמישית לספירה הגיעו להונגריה השבטים המדיארים, שייסדו את הונגריה המודרנית.

במאה ה-13 בנה המלך בלה הרביעי מבצר בבודה, וחמישים שנה לאחר מכן העביר המלך קארולי רוברט את חצר המלוכה מווישגראד לבודה. במאות השנים הבאות התמודדה בודפשט Budapest עם פלישת המונגולים במאה ה-13 ועם הכיבוש הטורקי במאות ה-16 וה-17. 

החל מהמאה ה-18 התפתחה בודפשט באופן מואץ. וב-1873 אוחדו סופית בודה ופשט, והפכו לבירתה של הונגריה אשר המשיכה להתפתח ולגדול במהלך המאה ה-20, על רקע שתי מלחמות העולם, הכיבוש הנאצי והשלטון הקומוניסטי. עם נפילת השלטון הקומוניסטי בשנות ה-90 של המאה שעברה, שונה המשטר בהונגריה ממשטר קומוניסטי למשטר דמוקרטי, ובהמשך הצטרפה המדינה לאיחוד האירופי. בעקבות תהליכים אלה עברה בודפשט "מתיחת פנים" מהותית, אשר באה לידי ביטוי בכל תחומי החיים. 

פריז של מזרח אירופה

שדרותיה ובנייניה של בודפשט מזכירים במידה רבה את יופייה של פריז ובדומה לבירת צרפת, שנהר הסיין חוצה אותה לשניים, מפרידה הדנובה בין בודה לפשט ויוצרת מראות רומנטיים וקסומים. הגשרים הציוריים הנישאים בהדר מעל לדנובה ופשוט מזמינים טיול מקסים במקום הפכו במשך השנים לחלק בלתי נפרד מנופה של בודפשט.

אי ירוק בנהר

לנהר הדנובה שמור מקום מרכזי בחייה של בודפשט Budapest. האי מארגיט (Margit sziget), השוכן בתוך הנהר, מהווה מקום מפלט נהדר מהמולת העיר, כשכולו טובל בגוונים ירוקים ובשלווה פסטורלית הרוויה באווירת נופש. הפארק שבאי מצליח להשכיח את העובדה שהוא מצוי בעיבורה של עיר מהגדולות באירופה המאכלסת כשני מיליון תושבים. תרומה נכבדת למעמדו הנוכחי של האי ולשלווה השורה בו, נובעת מן העובדה שלא נבנו במקום דירות מגורים והכניסה אליו אסורה לכלי רכב ממונעים. 

האי היה במשך תקופות ארוכות בשליטת מסדרים דתיים. המלך בלה הרביעי הקים במקום מנזר, בו התגוררה בין היתר בתו, מארגיט הקדושה (1242-1271). לפי האגדה, המלך הבטיח שימסור למנזר את בתו, שהיתה רק בת תשע, אם המונגולים יגורשו מהונגריה Hungary. המונגולים אכן הובסו, ומארגיט הפכה לנזירה. לפי הספר "חיי הקדושים", היא אהבה את חיי הנזירות, ובייחוד את ההימנעות מרחצת הגוף מעל לקרסוליים. בשנת 1943 הפכה מארגיט לקדושה.

הטורקים הפכו את המקום להרמון, ומאז המאה ה-19 הפך האי לגן ציבורי פתוח, ובין תחומיו שפע של בתי מלון, אתרי נופש ומתקני בילוי ופנאי, הכוללים מרחצאות מרפא, גנים נהדרים לטיולים (ביניהם גן יפני וגן ורדים), גן חיות קטן, בריכות שחיה, מגרשי ספורט, בתי קפה, קזינו ועוד. המרחבים הירוקים של האי ובידודו מהרחובות הסואנים של בודפשט הפכו אותו לאכסניה מבוקשת לאירועי תרבות וספורט. אם רוצים לספוג את האווירה המיוחדת של האי, מומלץ להיכנס אליו דרך הגשר הצפוני ולערוך בו טיול ברגל עד שמגיעים לקצהו הדרומי. מומלץ לחוות את אחד מאמצעי התחבורה המקומיים באי, ולעבור מסלול בכרכרה רתומה לסוסים או אופניים (רגילים או כפולים).

 

שדרותיה ובנייניה של בודפשט מזכירים במידה רבה את יופייה של פריז
שדרותיה ובנייניה של בודפשט מזכירים במידה רבה את יופייה של פריז

 


בודה הירוקה

שני חלקיה של העיר, בודה ופשט, שונים זה מזה באופיים. בעוד פשט שוכנת על מישור, ומתאפיינת ברחובות סואנים, בודה הירוקה נמצאת על המפה בגבעות מעברו השני של הנהר, ומהווה אכסניה למרבית אתרי התיירות העתיקים של בודפשט Budapest.

רבים מהמבנים החשובים מימי הביניים בבודפשט, וגם כמה מהמוזיאונים המרכזיים, נמצאים בגבעת המבצר, וארהדי (Varhegy). המקום הוכרז כאתר מורשת עולמית של ארגון התרבות של האו"ם, אונסק"ו. מתחת לגבעה קיים מבוך של מערות, שנוצרו בידי מעיינות חמים. בתקופת הכיבוש הטורקי היו המערות בשימוש טורקי. במלחמת העולם השנייה הוקמו באזור מקלטים, ואילו במהלך המלחמה הקרה פעל במקום מתקן סודי. באותו מסלול גם שוכן ארמון המלך שנבנה במאה ה-13, והעיר העתיקה.

חובבי יין מוזמנים לבקר בבית היינות ההונגריים, מאדיאר בורוק האזה (Magyar Borok Haza), בו ניתן לקבל הסברים על יינות הונגריה Hungary. במקום מוצגים יותר מ-700 סוגים שונים של יין מ-22 מחוזות גידול במדינה. למטייל במקום מזדמן לטעום עד 70 יינות שונים.

אחד מאתרי התיירות המרשימים בגבעת המבצר היא כנסיית מתייאש (Matyas Templom) הכנסייה נקראת על שמו של המלך מתייאש קורבינוס (מתייאש העורב), שבשנת 1474 נשא במקום לאישה את ביאטריקס. חלקים מהכנסייה עלו על המפה כבר לפני 500 שנה, אולם מרבית האתר הוא מבנה ניאו-גוטי שנבנה בשנת 1896, וכולל חלונות ויטראז' מרשימים ועיטורי קיר. מדי פעם נערכים בכנסייה קונצרטים לעוגב בהתאם למסורת שהחלה בשנת 1867, כשבמקום נוגנה לראשונה מיסת ההכתרה ההונגרית מאת המלחין פרנץ ליסט, בעת הכתרתם של פרנץ יוזף וארז'בט (ששם החיבה שלה היה סיסי) למלך ולמלכת הונגריה.

אתר תיירות עתיק נוסף הוא ארמון המלך, בודאבארי פאלוטה (Budavari Palota), אשר במהלך 700 השנים האחרונות נחרב ושוקם מחדש כמה וכמה פעמים. הארמון הוקם במאה ה-13 בידי המלך בלה הרביעי, והורחב בידי המלכים שבאו אחריו. בשנת 1686 נחרב הארמון בקרב נגד הטורקים ונבנה מחדש בידי האוסטרים. כיום שוכנים במקום שלושה מוזיאונים והספרייה הלאומית על שם סצ'ניי.

החלק העתיק ביותר בבודה הוא אובודה, הנמצא באתר בו שכנה המושבה הרומאית אקווינקום. במקום בו התגלה היישוב הקדום התגלו בתים קטנים עם חצרות, מזרקות, פסיפס, רחובות מרוצפים ומערכות ניקוז וחימום מתוחכמות. חובבי עתיקות והיסטוריה ייהנו בוודאי לערוך טיול במוזיאון שהוקם במקום ולצפות בממצאים לאורך המסלול.

סופו המר של גלרט הקדוש

בתחילת האלף הקודם הוזמן להונגריה המיסיונר האיטלקי, הבישוף גלרט הקדוש, כדי שיכניס בכנפי הנצרות את עובדי האלילים בהונגריה. הוא חינך את בנו של המלך, הטיף לנצרות, הקים כנסיות והמיר את דתם של תושבים רבים. אך ב- 1046 רצחו אותו עובדי אלילים שסירבו לקבל עליהם את הנצרות. הגבעה בה אירע הרצח היא כיום חלק מבודפשט, ונקראת על שמו של הבישוף - Gellert Hegy.

על הגבעה שוכנת מצודה שהוקמה בידי האוסטרים לאחר מלחמת העצמאות של הונגריה Hungary וכן אנדרטת העצמאות, סאבאטשאג סובור (Szabadsag Szobor). גבעת גלרט מאפשרת תצפית מרהיבה על ארמון המלוכה ועל נהר הדנובה ופועלים בו בתי המרחץ גלרט ורודאש.

 

גבעת המבצר
גבעת המבצר


פשט התוססת

ביקור בפשט מזמן חוויות שונות מאלו של בודה ההררית. הרחובות הרחבים והתשתית המפותחת של פשט הביאו לשגשוג הפעילות העסקית והמסחרית בה. מרבית בתי המלון בעיר שוכנים בצד זה של הנהר שהאווירה בו תוססת וססגונית.

טיילת הדנובה (Duna korzo), הנמתחת בין גשר השלשלאות לגשר ארז'בט, מזמנת טיול נעים. המקום מלא במשך היום בבתי קפה, דוכני אומנים ונגני רחוב. בלילה מאוכלסים הרחובות הללו בשפע של 'נערות עובדות' וסרסורים. ראו הוזהרתם.

על גדת הנהר ניצב אחד המבנים היפים ביותר בעיר - בית הפרלמנט ההונגרי אשר הדרו משתקף במימי הדנובה. המבנה תוכנן ונבנה בהשראת הפרלמנט הבריטי, עם עמודי שיש, תקרות גבוהות וציפוי זהב. המקום נחנך בשנת 1902, לאחר 17 שנות בניה, ונחשב בשעתו לבניין הפרלמנט הגדול ביותר בעולם. במבנה נמצאים מיטב אוצרות הממלכה ההונגרית לשעבר (ביניהן הכתר של המלך אישטבן הקדוש) ואוסף גדול של ציורים ופסלים.

דרומית לבניין הפרלמנט לאורך גדת הנהר, שוכנת כיכר רוזבלט (Roosevelt ter), סביבה מצויים מרבית בתי המלון הגדולים שבעיר (ביניהם היאט ואינטרקונטיננטל). במרכזה של פשט שוכנת "העיר הפנימית", בלבארוש (Belvaros), שמחולקת על ידי כיכר פרנציאק טרה (Ferenciek tere). מצפון לכיכר שוכן האזור היוקרתי והתיירותי יותר, המלא בבתי מלון, בוטיקים ומסעדות יוקרה. האזור שמדרום לכיכר הוא סטודנטיאלי יותר, ובשנים האחרונות הפך לאתר בילוי מרכזי המלא במועדונים, בתי קפה ומסעדות.

דרומית לכיכר וורוסמרטי (Vorosmarty ter) הסמוכה משתרע מדרחוב הקניות המפורסם- ואצי אוצה, (Vaci utca). המדרחוב נחשב לרחוב הקניות היקר ביותר בבודפשט, והוא מזמן מגוון אפשרויות להיפרד מהכסף שעוד נותר לכם. המדרחוב הומה תיירים ומקומיים המפלסים את דרכם עם שקיות גדושות כל טוב.

הדרך מובילה לשוק המרכזי של העיר, השוכן במבנה מעוטר להפליא מן המאה ה- 19. השוק המקורה, בן שלושה מפלסים, מציע הכל. חובבי הנקניקים יוכלו לרכוש במקום מזכרת נאה וריחנית. מבקרים אחרים יוכלו להסתפק בשרשרת שום מיובש או במגוון מזכרות העשויות ממלאכות יד עדינות.

אי אפשר להשלים ביקור בבודפשט בלי לשבת בבית הקפה ז'רבו (Gerbeaud) הנחשב לאחד המפוארים בעיר (Vorosmarty ter 7). קשה לקבוע בוודאות אם כאן תקבלו את הקפה והעוגות הטובים ביותר בעיר, אך ללא ספק מדובר במוסד בפני עצמו, שזכה לארח בין כתליו את מיטב הסופרים, האמנים ואנשי הרוח ההונגרים. התפאורה הנפלאה, הריהוט העתיק, הכלים המעודנים, המיקום הנהדר והאווירה הקלאסית הם תירוץ נהדר לשכוח לרגע את שיקולי הקלוריות והתקציב, ולהתענג על רגעי האושר הקטנים שהמקום מזמן.

פארקים ופעילויות

הימים הראשונים בכל עיר גדולה וזרה זכורים לרוב כבליל של רחובות ואתרים, המתגבשים לאיטם לכדי תמונה שלמה. כדי לדלג במהירות על שלב חוסר ההתמצאות, מומלץ להצטרף לאחד הסיורים המודרכים באוטובוס. הסיור, שאורך כשעתיים עד שלוש, עובר במרבית האתרים המרכזיים בעיר ומעניק לתייר שזהו ביקורו הראשון בבודפשט, פרופורציות וכיוונים בכרך הגדול. במהלך הסיור תוכלו לרשום לעצמכם את המקומות בהם תרצו לבקר באופן מעמיק יותר בהמשך הטיול.

בודפשט מלאה בשטחים ירוקים ופתוחים, המאפשרים לנוח מהרחובות הסואנים ולשאוף אוויר צח, לפני שחוזרים למרוץ התיירותי הגדול. לצד הפארק העירוני של פשט, וארושליגט, שהוא הפארק הגדול ביותר בעיר, ניתן לבקר גם בפארק המילניום (Millenaris Park), השוכן על שתי גדות הדנובה מאחורי מרכז הקניות Mamut. הגן כולל מזרקות, בריכות, גשרים, תיאטרון ואולם תערוכות.

פעילויות מעניינות נוספות הן רכיבה על אופניים בשבילי האופניים בעיר, הנמתחים לאורך 300 קילומטר. השבילים מקיפים בין היתר חלקים מהפארק העירוני ומהפארק שבאי מארגיט. אתר נוסף שמתאים לרכיבת אופניים הוא גבעות בודה. אחת הדרכים המעניינות והיפות ביותר להגיע לגבעות היא באמצעות הרכבל הפתוח.

בבודפשט קיימות גם מערות רבות ובחלקן מוצעים סיורים מודרכים בהונגרית. מערת פאלבולדי (Palvolgyi barlang) שנמצאת באובודה, היא המערה השלישית בגודלה בהונגריה וניתן לראות בה נטיפים ועטלפים. הסיור כולל טיפוס על 400 מדרגות ובסולם. כקילומטר מדרום מזרח למערה זו שוכנת מערת סמלוהדי (Szemlohegyi barlang), שכוללת אף היא נטיפים וזקיפים.

אופציות רומנטיות

כמו פריז, טיול זוגי בבודפשט אינו מושלם ללא שייט על הדנובה, בערב או בלילה. מספר חברות מפעילות סיורי שייט לאורך הנהר, וחלקן מציעות אוזניות או מדריכים המספקים הסברים על האתרים השונים לאורך הנהר. אפשרויות רומנטיות נוספות הן טיול בהרים וביערות של בודה, או תצפית לילית מארמון המלך או מגבעת גלרט, לעבר אורות הכרך.


מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בבודפשט, הונגריה ואירופה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.