כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

טיולים בגולן-נחל יהודייה, נחל ג'ילבון, מג'רסה


ירוק ושקט, רחב ובוטח, פראי ועוצר נשימה - הגולן פתוח לבאים, על שפע נחליו, מפליו, זרימותיו ואין קץ המרחבים... להלן כמה מסלולי טיול מומלצים:

מסלולי טיול בגולן


ירוק ושקט, רחב ובוטח, פראי ועוצר נשימה - הגולן פתוח לבאים, על שפע נחליו, מפליו, זרימותיו ואין קץ המרחבים... זהו קסם הגולן. מן המעיינות החמימים של חמת-גדר מתרומם הגולן עד פסגתו הנישאה של החרמון. תילי הגעש הכהים, הבולטים על קו האופק, עטורים מטעי-פרי מכל עבר. אדמת הבזלת על תצורותיה הייחודיות, הטורבינות המפיקות חשמל מן הרוח, מאגרי המים האדירים בציר המפלים, הקניונים המתחתרים, האירוסים והחלמוניות, האיילים והצבאים, הזאבים והתנים, שפני סלע, חזירי הבר והנשרים הדואים מעל ראשך... אין ספק - הגעת לגולן.
 
אלפי שנות היסטוריה והתיישבות הותירו רישומן באדמת הגולן. בתי הכנסת העתיקים, מימי בית שני ומימי התלמוד, מספרים את סיפורן של קהילות-עבר מפוארות בגולן. מהפרק החשוב בתולדות גמלא, העיר המבוצרת התלויה מעל הנחל, כשפני מגיניה וליבם לירושלים, דרך קצרין התלמודית הלוקחת אותנו למסע במחוזות הסנהדרין, ועד ימינו אלה, של התיישבות מחודשת ונמרצת, המעוררת ומשכללת את ענפי החקלאות הקדומים, האופייניים כל כך לגולן: כרמי הגפן והזיתים. לצד היקבים ובתי-הבד העתיקים, קמו המודרניים המפיקים שמן-זית ויינות, מהטובים בארץ. תפוחי הגולן, הדובדבנים, התאנים, ושאר פירות - לא ישאירו סלסלה ריקה בעונת הקטיף. אף פרות הבשן הרועות כאן - שמן הולך לפניהן....
 
המסעדות המקומיות מפליאות לעשות ומובילות בתחומן. בתפריט: גורמה אמיתי, "ביסטרו" למיניהם, ארוחות אותנטיות בבית המארח, פויקה בשטח ועוד. ואם ללון ביקשתם, במלונות קלאסיים המחוברים לנוף, אם בבקתות-עץ, למבקשים שלווה ביער ואם באתרי אוהלים וקמפינג, חווייתיים וייחודיים...תושבי הגולן מארחים מכל הלב.
 
ובחופשה - כמו בחופשה, אחרי שהתפנקנו בספא, והתענגנו על טיפולי-מגע מרוממי גוף ונפש - חייבים לצאת אל המרחבים. מסלולי הליכה, רכיבה על סוסים או אופניים, טרקטרונים או ג'יפים, בשייט בירדן או על הכנרת מול חופי גולן... בכל דרך בה תטיילו, תוכלו לגלות את יפי המקום ועוצמותיו.
 
אל תחמיצו את מרכזי המבקרים, שם תוכלו לקבל את הגולן במנות מרוכזות, וללמוד את אנשיו, הפותחים לכם דלת רחבה אל ביתם, אומנותם, מרכולתם, חייהם...
 
הריהו פרוש לפניכם.....גולן ומלואו.מסלולי טיול מומלצים בגולן


נחל יהודייה
נקודת ההתחלה: חניון שמורת יהודיה, כביש מס' 87, בין סימני ק"מ 18-19
נקודת סיום: זהה לנקודת ההתחלה.
 
רמה     סוג        זמן            עונה מומלצת
קשה    היקפי    בינוני       אביב, קיץ, סתיו
 
תיאור המסלול
המסלול כולל שחיה וירידה בסולמות הקבועים בקירות הנחל.
אסור בשום פנים ואופן לסטות מן השבילים המסומנים!

שביל מסומן בצבע אדום חוצה את הכביש דרומה ועובר סמוך לכפר הסורי הנטוש יהודיה , הבנוי על חורבות כפר יהודי קדום. בכפר פונה השביל שמאלה וממשיך במרומי גדתו של נחל יהודיה, במעלה הנחל, עד לנקודת התצפית המעניקה מבט נהדר אל הקניון למטה. הנוף של קניון הנחל העמוק וזקוף גדות, עם קירות הבזלת הציוריים - מדהים ביופיו. השביל ממשיך ויורד בתלילות, חלקו בנוי מדרגות אבן, עד לבריכה שלרגלי "מפל ראשית הקניון" .
מכאן הוא ממשיך במורד הנחל, בתוך הערוץ, כשמפעם לפעם הוא חוצה במהלכו את המים. חלק מןהמפלים מחייבים ירידה בסולמות וחציית הבריכות בשחייה.
בהמשך הדרך השביל מסתעף. פונים בסעיף הימני, בשביל המסומן בצבע ירוק, ועולים בו בחזרה לחניון. יש לשים לב שלא להחמיץ את המסעף, שכן השביל האדום שממשיך במורד הנחל מאריך את הדרך בהרבה.המפלים בנחל ג’ילבון
המפלים בנחל ג'ילבון
נקודת ההתחלה: על כביש 91, מגשר בנות יעקב נוסעים מזרחה, כקילומטר אחרי צומת נשוט פונים שמאלה בכוונה דרך עפר, אחרי כ- 2 ק"מ יש הסתעפות ימינה. פונים ונוסעים עד מגרש החנייה.
נקודת הסיום: בנקודת ההתחלה או במגרש החנייה המערבי של אותו אתר.

רמה       סוג                           זמן            עונה מומלצת
בינוני      היקפי/ לא היקפי      קצר          אביב, סתיו, קיץ

תיאור המסלול
מסלול הליכה במים שבו מגיעים למפלי מים (אחד מהם היפה בגולן) , לכפר יהודי עתיק וצופים בנופים מרהיבים. אפשרי לילדים.
מנקודת ההתחלה יורד השביל לנחל, חוצה אותו ומגיע לשרידי הכפר העתיק דבורה. בכפר נמצאו כתובות ושרידים אחרים מתקופת המשנה.
מכאן נשוב על עקבותינו ונגיע למפל דבורה. אפשר לצפות על המפל מלמעלה, ואפשר לרדת בשביל תלול לבריכה.
ממפל דבורה השביל ממשיך במורד הנחל בשביל יפהפה עד מפל גילבון - מפל מרהיב ביופיו, מימיו נופלים מגובה 40 מטרים ויוצרים צורות גיאומטריות מרהיבות עד הגיעם לבריכה.
הרחצה כאן מסוכנת בגלל הטמפרטורה הנמוכה של המים גם בחדשי הקיץ.
כדאי לנוח כאן זמן מה כי העלייה למגרש החנייה המערבי קשה למדי. אפשר לחסוך את ההליכה מסוף המסלול לאחר העלייה אם הגענו בשני כלי רכב והשארנו אחד במגרש החנייה המערבי או תפסנו טרמפ לתחילת המסלול.
טיול מים קל במג'רסה
נקודת ההתחלה: חניון זיתים, בסביבות צומת מעלה גמלא. נוסעים צפונה בכביש 92. בצומת מעלה גמלא פונים מערבה, לכיוון הכינרת. נוסעים עד שרואים את השלט "חניון זיתים".
נקודת סיום: זהה לנקודת ההתחלה.
 
רמה          סוג        זמן                       עונה מומלצת
קל           היקפי     שעה- שעתיים       אביב, קיץ, סתיו
 
 
תיאור המסלול
נפלא לילדים.
הכניסה לשמורה בתשלום.

כאשר נחלי הגולן מגיעים לאגן השטוח הנקרא בית ציידא, המוכרת בשמה הערבי בטייחה, הם מאבדים משטפם ומתפצלים לכמה זרמי משנה. זרמים אלה מצטרפים, לאחר קילומטרים אחדים, לגופי מים גדולים הקרויים לגונות, אשר זורמים באיטיות לכינרת. אחת מהלגונות האלה היא המג'רסה.
ניכנס לאפיק הנחל בקטע שבו הוא עובר בסמוך למגרש החנייה. נלך באפיק לפני שהוא הופך ללגונה. לאחר כמה עשרות מטרים נגיע לבריכה. היא לא ממש עמוקה, אבל בכל זאת אפשר ונעים להשתכשך בה. גם בהמשך מצפות לנו התרטבויות כאלה ואחרות, שכן הדרך משלבת קטעים של הליכה במים עם קטעים של שחייה.
לחובבי הצומח יש כאן גן עדן של ממש: שפע של צמחיית נחלים . הנוף מזכיר את עמק החולה שלפני הייבוש. גם מספרם הרב של עופות המים תורם לאווירה. לאורך הגדות הבוציות והתלולות נוכל לראות חפירות של סרטני נחלים, מחילות של נוטריות וקני שלדגים.
מסלול ההליכה במים מסתיים ליד חורשה של אקליפטוסים גדולים, משני עברי הנחל. בצד ימין, בגדה הצפונית, יש שלט האוסר להמשיך ללכת במים. לא רחוק מכאן הופך הנחל ללגונה גדולה הזורמת לכינרת, ושם נמצאים אתרי ההטלה של מרבית דגי הכינרת. האיסור נובע מהחשש שהמטיילים, בהליכתם, יפגעו באתרי ההטלה. לכן נצא מהמים, ונחזור ברגל אל מגרש החנייה.