כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

טיולים בגליל-דן,חצבני

גפן, תות ותאנה ים תיכונית, דולב וצפצפה אירופאים, קיסוסית טרופית ופטל אסיאתי חוברים למכלול צמחיה עשיר, שהולם את הנחל שזרימתו מהווה מקור לא אכזב לנהר הירדן. בצהרי הים אל נחל דן, נחל שניר וחורשת טל

כתבה וצילמה: יונית קמחי

טיול באמצע אוגוסט אל נחל דן, נחל שניר (החצבני) וחורשת טל, מהווה ללא ספק את אחד השיאים בטיול אל הגליל העליון ואל האזור המכונה ארץ פלגי מים. הנופים המרהיבים, הצמחייה הסבוכה והזרימה המתמדת של המים, מהווים מזור לגוף ולנפש ומשכיחים מאתנו, ולו לזמן קצוב, את טרדות היום יום, החדשות הקשות
והתחממות הכדור. כל מה שצריך זה מים לשתייה, כובע מצל, מצלמה, מצב רוח מתאים, וקדימה לדרך.

נחל דן- עין אל עידן

נחל דן. ארץ פלגי מים
נחל דן. ארץ פלגי מים


 לא במקרה בחרו אנשי שבט דן להתיישב באזור נחל דן: יופיו הטבעי של הנחל והעובדה כי הוא נמנה על  אחד משלושת המקורות העיקריים של הירדן, הפכו אותו למוקד משיכה לאורך ההיסטוריה.  מקור המים בגשמים ובשלגי החרמון והטמפרטורה הקבועה שלהם מראה על  14 מעלות צלזיוס.
הפלגים הרבים והמים הזורמים בנחל  במשך כל ימות השנה, העניקו לאזור את השם ארץ פלגי מים, שבה שמורת טבע קטנה ששטחה פחות מ - 500 דונם. על העבר ההיסטורי הרחוק והקרוב,  מעידים תל דן, הטחנה והמוצב.
לתל המקראי של העיר הכנענית ליש, חשיבות רבה בזכות ממצאים ארכיאולוגיים ייחודיים כמו במות פולחן, בורות ושער בצבע לבן מהתקופה הכנענית. טחנת הקמח הייתה פעילה עד שנת 1948 ומצפור המוצב, שהנוף היפה של דרום לבנון נשקף ממנו, עומד בלב כל היופי הזה,  כתזכורת לעבר הלא רחוק,  ומהווה ניגוד גמור לעובדה שכאן עבר הגבול עד שנת .1967 נחל דן היה מקור המים היחידי משלושת המקורות שהיה בידי ישראל עד מלחמת ששת הימים.
ארבעה מסלולי טיול יש באזור שאורכם נע בין 1-2.5 קילומטר,  כולל חלק עם נגישות לנכים ולכיסאות גלגלים. אלו הם מסלולים מעגליים, שכולם מגיעים לבריכת השכשוך, המקום היחידי בשמורה בו ניתן להתרענן מקרירותם של המים ועל הדרך, לצפות בעץ מילה סורית ציורי ויפה, המכונה עץ "פו הדוב" המקומי.

שמורת טבע תל דן - טל':  6951779 - 04
איך מגיעים: על כביש 99 (קריית שמונה-מסעדה) כ - 11 ק"מ  מזרחית לצומת המצודות, אחרי הכניסה לקיבוץ דן.
מתי: אפריל – ספט' 08:00 – 16:00  אוקט'- מרץ 08:00 – 15:00
כמה זמן: משך הסיור כשעתיים
בסמוך לשמורה בקיבוץ דן מוזיאון החי והטבע של מקורות הירדן – בית אוסישקין.

נחל שניר- החצבאני


חורשת טל. מקום מושלם לפיקניק
חורשת טל. מקום מושלם לפיקניקנחל שניר הוא הנחל הארוך ביותר בין מקורות הירדן. ההבדל בכמות המים הזורמת בנחל בין החורף והקיץ  קשור במעיינות המזינים אותו, אבל גם בעונת הקיץ השחונה יחסית אפשר ליהנות מיופיו וקרירותו.
מבין שלושת השמורות הקשורות במקורות הירדן, זה המקום שבו אפשר ליהנות לא רק מיופיו של  הטבע, אלא גם לחוש אותו, כלומר ללכת על המים. כבר בכניסה לשמורה תעלת מים צרה הבנויה מסלעי אבן בזלת שחורה, ומפתה את המטייל לטבול את הרגליים ולבדוק את קרירותם.
המסלול שמוביל עד לבריכת השכשוך מאפשר גישה גם לנכים ומשמח בעצם קיומו. מפל קטן מהווה אתגר אמיתי למי שחפץ במקלחת ומעיז לעמוד תחתיו יותר מכמה שניות כי המים קרים. מאד! אור וצל, שמש חמה ומים מקפיאים, מהווים בסיס מהנה לשבילי ההליכה הקסומים באפיקי הזרימה שמשנים צורה ועוצמה.
נופי הזרימה משתנים תדיר בין עונה לעונה ומשנה לשנה. מינים רבים של מטפסים מרכיבים את הסבך של הגדות, בשילוב עם צמחי קנה הצומחים לגובה ומתחרים ביניהם על האור. לכל אחד משלושת סוגי הקנה שגדל כאן, תפרחת שונה. עצי הערבה ארוכי העלים ועצי הדולב שלעליהם צורה של כף יד, משתלבים במסלולי ההליכה, מרשימים בצורות שיוצרים הגזעים ועוד יותר בסבך השורשים שמתגלים ונחשפים בשוליים הרדודים של הפלגים, כמערכות מסועפות. אחת מהן כל כך רחבה ומורכבת עד שהיא כמעט לוכדת אותך בין שורשיה ומובילה אותך היישר אל מסעדת "דג על הדן" היושבת בגבול השמורה. 

שמורת טבע נחל שניר – (חצבאני)- טל': 04-6950064
איך מגיעים: 5  ק"מ מצומת המצודות בקריית שמונה לכיוון מזרח כביש 99- עד קיבוץ הגושרים ולפי השילוט.
מתי: קיץ 08:00 – 16:00  חורף 08:00 – 15:00
כמה זמן: משך הסיור כשעתיים
חורשת טל

שמה של חורשת טל טומן בתוכו תקווה מרעננת הנגזרת מצירוף המילים טל וחורשה – שתי מילים ש'צובעות' את הדמיון בירוק, ומפתות להיכנס לרכב ולהגיע עד הלום.  את ההשראה לשם העניק פסוק קל"ג ג מספר תהילים "כטל החרמון שיורד על הררי ציון".
בגן הלאומי אחראים לשלווה שני אלמנטים: עצים ומים. 240 אלוני התבור, עצים עתיקים בני מאות שנים, פזורים על פני שטח של כ- 200 דונם ומהווים שמורת טבע ייחודית המשתרעת בלב הגן הלאומי שגודלו 700 דונם. אל הפסטורליה הזו מצטרפים המים הקרים שבחורשה. גם לנועזים שביננו, כדאי לטבול במים לאט ובמתינות, איבר אחרי איבר על מנת להתרגל לטמפרטורת המים. הקור העוטף גורם ללב להחסיר פעימה, ומקפיא לרגע את הגוף המיוזע והחם.  כשסוף סוף כל הגוף טובל במי הבריכה הגדולה והעיניים רואות ירוק מסביב, התענוג לא מתחרה בשום מזגן שבעולם.
 נחל טל, פלג של נחל דן העובר בשמורה, אפשר לפרנסי המקום להפוך את המקום לגן קסום שבמרכזו אגם המותאם לשחייה ורחצה, מגלשות, פארק דייג, מרחבים ומדשאות לקמפינג, חניון לילה ותצפית נוף יפה לכיוון הכנרת.
חורשת האלונים העתיקים
בסוף הקיץ בולט צבעם הכהה של אלוני התבור על רקע הצבע הצהבהב של קרקע החורש הטבעי, ומעניק  לנוף עוד קורטוב של יופי וקסם אינסופי.  חלק מהעצים  מגיעים לגובה של 15  מ' והיקף הגזע העבות עולה על 6  מ'. ענפים ענקיים יוצרים מעגלי צל רחבים כמו חופות ענק, מתחתם יכולים לשבת עשרות אנשים. הוסיפו לזה את הבלוטים שנשרו וכעת הם נמצאים על הקרקע, וקבלו את אחד המקומות היפים בארץ.
באורח פלא נותר החורש הקסום של האלונים הקשישים, ללא פגע כמעשה ניסים, אולי  בזכות הקדושה שהוענקה למקום על ידי תושבי העבר. 
בחודשי הקיץ עמוסה חורשת טל במבקרים.  עד כ- 2000 איש בשבוע. רובם שוהים כאן כיומיים. החורשה מהווה יעד לא רק להולכים על שניים: מעבר לגדר המקיפה את אגם הדייג רובץ לו בנחת יחמור בוגר תחת עץ. צבעו כצבע הקינמון ולגבו נקודות לבנבנות. קרניו הגדולות משתלבות בצבע הצמחייה המשתרעת על פני השטח. את היחמורים הביאו לכאן אנשי השמורה מהכרמל לפני כשנה, ומאז הם ממשיכים להתרבות בנחת.
רק אל תאכילו אותם בבמבה מבעד לגדר מאחוריה הם נמצאים ואל תשאירו פסולת בשטח. תנו כבוד לטבע ושמרו על הקיים.


משתכשכים ונהנים
משתכשכים ונהנים


מידע שימושי

גן לאומי חורשת טל - טל':04-6942440
איך מגיעים: על כביש 99 (קריית שמונה-סעדה) כ5 ק"מ מזרחית לצומת המצודות.
מתי: אפריל – ספט' 08:00 – 16:00  אוקט'- מרץ 08:00 – 15:00
כמה זמן: אורך הסיור- כשעתיים - יום