כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

ירושלים – כרטיס ביקור

מוסדות שלטון לצד מוסדות תרבות, בית המשפט העליון לצד הר הרצל, מוזיאונים גדולים לצד מוזיאונים קטנים – כל אלה ועוד רבים אחרים מרכיבים את הפסיפס האורבני של ירושלים

מאת: צוות דיסקברי

במשך עשרות שנים נחשבה ירושלים, למרות היותה בירת ישראל, לעיר שמחקה, בהצלחה חלקית בלבד, את מה שמסמלת תל אביב – פתיחות והתחדשות. עם השנים השתפרה התדמית שלה. שוב אין היא צריכה להיאבק על מעמדה כבירה האמיתית של ישראל. היא מתהדרת במספר עצום של מוסדות תרבות, משרדי ממשלה, מוזיאונים מהחשובים בארץ וגם במגוון של מוקדי בילוי, מסעדות, בתי קפה וגלריות.

כיפת הסלע. צילם: גיא נוימן
כיפת הסלע. צילם: גיא נוימן

שטח ואוכלוסיה
אוכלוסיית העיר מונה קרוב ל-720 אלף תושבים. 76.8% מהם יהודים, 30.4% ערבים מוסלמים ו-1.8% ערבים נוצרים. מאז קום המדינה גדלה אוכלוסיית העיר בלמעלה מפי 8. שטחה המוניציפלי של העיר הוא הגדול בישראל – 126.4 קמ"ר.
כ-53% מתושבי העיר הם צעירים עד גיל 24. מערכת החינוך בעיר היא הגדולה בארץ. מצד שני, ירושלים היא העיר המאכלסת את המספר הגבוה ביותר של בני מאה ומעלה.
ירושלים שוכנת בהרי יהודה, על קו פרשת המים הארצית של ארץ ישראל המערבית, בין הים התיכון לים המלח, בגובה 840-650 מטר מעל פני הים.

תחבורה

התחנה המרכזית הינה מרכז התחבורה הציבורית הראשית. זוהי אחת התחנות הפעילות והעמוסות בארץ. התחנה החדשה ממוקמת ברחוב יפו מול בנייני האומה. בתוך העיר פועל מערכת עניפה של אוטובוסים. בעיר פועלים גם אוטובוסים פנימיים המיועדים לקהל החרדי, ובהם יש הפרדה בין גברים לנשים. במזרח העיר פועלת חברת אוטובוסים בשליטה פלסטינית.

בשנת 2004 נחנך קו הרכבת המשודרג היוצא מתל אביב אל ירושלים. בעוד מספר שנים צפוי להיחנך קו מהיר שיגיע מתל אביב לירושלים ב-28 דקות. מאז האינתיפאדה שהחלה באוקטובר 2000 חדל לתפקד שדה התעופה של ירושלים, הממוקם בעטרות, וכיום נמל התעופה ע"ש בן-גוריון הוא נמל התעופה היחיד המשרת את העיר.


ג'רוזלם סיטי תור
– לפני כשנה נחנך קו חדש של אוטובוס הקומותיים האדום. הוא חולף בין אתריה ההיסטוריים והתרבותיים של ירושלים בסיור אחד. ניתן לקנות כרטיס יומי ולעלות ולרדת בין כל 27 התחנות ללא הגבלה. משך הסיור הוא שעתיים (לא כולל ירידה בתחנות הרצויות), ובאוטובוס ישנה מערכת שמע המאפשרת האזנה להסברים. מסלול הנסיעה מעגלי, ולכן הוא מתחיל ומסיים את המסלול בתחנה המרכזית ברחוב יפו 224. טלפון: 02-5304704.

כנסיית הקבר. צילם: גיא נוימן
כנסיית הקבר. צילם: גיא נוימן

אתרים שאין להחמיץ
* יד ושם – אתר להנצחת זכרם של ששת מיליון היהודים שנרצחו על-ידי הנאצים בשואה. טלפון: 02-6443400.

* הכנסת – בית הנבחרים של ישראל. המשכן נחנך ב-1966. טלפון: 02-6753333.

* בית המשפט העליון – הבניין שנחנך ב-1992 מהווה אטקרציה בזכות הארכיטקטורה המיוחדת שלו, המשלבת יסודות מודרניים ומוטיבים מהבניה המסורתית של העיר. שוכן מאחורי משכן הכנסת. 02-6579612.

* הר הרצל – בית הקברות הממלכתי בו קבורים בין היתר הרצל, ז'בוטינסקי, נשיאי המדינה וראשי ממשלות. ממוקם בשדרות הרצל.

* גבעת התחמושת – אתר הנצחה ממלכתי בו התרחש אחד הקרבות המפורסמים של מלחמת ששת הימים. מומלץ ללכת במסלול המתחיל בתעלות ובבונקרים ומסתיים במוזיאון.


ירושלים במספרים

* בירושלים 1,455 גנים, פארקים וגינות. שטחי הפארקים בעיר וסביבתה יגיעו לסך כל שטחה של העיר תל אביב – למעלה מ-50 אלף דונם.

* בירושלים כ-2,000 אתרים ארכיאולוגיים.

* מדי יום נכנסים לעיר כ-110 אלף כלי רכב.

* בעיר כ-420 כיכרות.

* בירושלים למעלה מ-70 מוסדות תרבות.

* בעיר כ-60 מוזיאונים – המספר הגדול ביותר בארץ.

* העיר מציעה כ-9,000 חדרי לינה בכ-70 בתי מלון ועוד צימרים וחדרים להשכרה.

* בעיר מתקיימים כ-30 פסטיבלים ואירועים שנתיים.

* בסביבות ירושלים פועלים 26 יקבים, ובהם כמה מיקבי הבוטיק הטובים בארץ.

- מידע נוסף באתר הרשמי של ירושלים.<p>&nbsp;</p>