כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

אומנות בארה"ב, טיול מאורגן לארה"ב | דיסקברי טיולים מאורגנים תוכן

מרחביה האדירים של ארצות הברית שימשו מאז ומתמיד כר פורה להתפתחות שלל כתות ואמונות, חלקן קיצוניות ואדוקות, הנאחזות בערכי הדת השמרניים על רקע העולם המודרני סביבן

מאת: חנן ויהודית רבס

מאז ראשית ההתיישבות האירופית ביבשת אמריקה שימש "העולם החדש" מקום מקלט לבני דתות וכתות שונות, שנרדפו בארצות מוצאם בשל אמונתם. הדת מהווה חלק מרכזי מחייהם של רוב בני העם האמריקאי, אולם בין חופי השמש הליברליים של קליפורניה, לבין הקהילות הנידחות והקיצוניות של המערב התיכון, נפער לעיתים מרחק של אלפי שנות אור.

שלט טיפוסי בחנות בכפר איימיש
שלט טיפוסי בחנות בכפר איימיש

בני האיימיש

 

אחת הכתות הנוצריות המפורסמות בארצות הברית היא כת בני האיימיש (Amish), ששורשיה בתקופת הרפורמציה של המאות ה-15 וה-16 בצפון אירופה. רבים מבני האיימיש מתגוררים כיום במדינות כמו אוהיו ופנסילבניה, והם מוכרים בכל העולם בשל לבושם הייחודי ואורח חייהם המבדיל אותם מסביבתם.

בני הכת דבקים בתנ"ך ובאורח חיים פשוט וצנוע, ואינם מאמצים את חידושי הטכנולוגיה המודרנית, כמו חשמל או מכוניות. הם נוסעים בכרכרות שחורות דקות אופן, רתומות לסוסים, ומשתמשים בנרות כדי להאיר את בתיהם. נשות העדה נוהגות להתלבש בשמלות ארוכות ולאסוף את שערן. הגברים אינם מגלחים את זקנם, ונוהגים לחבוש מגבעות רחבות שוליים מקש או מלבד.

במדינת ניו יורק קיימת קהילה של בני האיימיש סמוך לאגם קאוקה (Keuka ), השייך לקבוצת אגמי האצבע (finger lakes). שיטוט באזור החקלאי ברובו חושף בפני המטייל שדות חיטה ענקיים הפרושים מאופק ועד אופק. בין הגבעות פזורות חוות גדולות וציוריות המשמשות לגידול תפוחים וגידולים נוספים.

סחר כפרי בכת האיימיש
סחר כפרי בכת האיימיש


כדאי לבקר ביריד המיוחד
The Windmill Farm & Craft Market , הנמצא באמצע הדרך בין דנדי (Dundee ) לפן-יאן (Penn Yan ). היריד פתוח מדי שבת, בחודשים אפריל עד דצמבר, בין השעות 08:00 ל-16:00. פרטים נוספים באתר www.thewindmill.com.

בני האיימיש מגיעים לשוק הפתוח בתלבושות מסורתיות ומציגים את מרכולתם, הכוללת בין היתר מאכלים מסורתיים, מוצרים טריים מהחוות, דלעות צבעוניות לקישוט וכן עבודות ומזכרות מעץ.

היריד מושך אלפי מבקרים מדי שבוע. למרבה האירוניה, בני כת האיימיש שרצו להתרחק מהציוויליזציה המתקדמת ולחיות בעולם חקלאי ומבודד, הפכו לאטרקציה תיירותית, והם מושכים תיירים רבים אשר רוצים להציץ אל עולם נשכח, המתקיים עד היום ברוח התנ"ך.

סולק לייק סיטי <br />
<br />
סולק לייק סיטי


המורמונים

 

במדינת יוטה שבמערב ארצות הברית מתרכזת קהילה דתית ייחודית נוספת – העדה המורמונית. המורמונים מחזיקים בערכים שמרניים השמים את המשפחה במרכז, ומתנגדים לעישון טבק או לשתיית אלכוהול, קפה או תה. בנוסף, הם דוגלים בהפצת אמונתם, ושליחיהם יוצאים לכל פינה בעולם כדי לספר על עיקרי דתם.

הכנסייה נוסדה במחצית הראשונה של המאה ה-19 במדינת ניו יורק. מאמינה סבלו מרדיפות על רקע דתי במדינות החוף המזרחי, ומנהיגם, בריגהאם יאנג, הוביל אותם לאזור בו נמצאת היום מדינת יוטה. המורמונים מהווים עד היום את רוב אוכלוסייתה של יוטה.

העיר סולט לייק סיטי היא בירת המורמונים. המבנה הייחודי של העיר מושך את עין התייר - הרחובות נמשכים כרשת, שתי וערב, מצפון לדרום וממזרח למערב, לחופו של אגם המלח הגדול. בלב העיר שוכן מתחם המקדש ממנו מתחילים לספור את מספרי הבתים. רוב אתרי התיירות נמצאים בקרבת מתחם זה, והמבקרים יכולים להסתובב ברגל ולהחנות את המכונית במגרש חניה. מומלץ להימנע מחניה במקום לא מוסדר, כדי שלא לחטוף קנס.


מעיירת כורים לעיירת סקי

 

במתחם המקדש שוכן הטברנקל (Tabernacle ) – אתר מומלץ ולו רק בזכות הקונצרטים המופלאים המושמעים במקום בליווי מקהלה אדירה. במשרד התיירות המקומי ניתן לקבל פירוט מלא על לוח המופעים. שוחרי היסטוריה ישמחו לבקר ב"בית הכוורת" (Beehive House), בו התגורר מנהיג המורמונים בריגהאם יאנג, ובמוזיאונים נוספים הקשורים בעדה.

תושבי העיר מסבירים פניהם לתיירים, ושמחים להסביר על אתריה השונים ועל הדת המורמונית. אל תופתעו אם תתקלו ביחס חיובי מצד בני העדה, שנהנים לפגוש במבקרים ישראלים.

חובבי טבע ייהנו מטיול בגבעות המקיפות את העיר. כדאי לנסוע לעיירת הכורים לשעבר, פארק סיטי (Park City), השוכנת ממזרח לסולט לייק סיטי, ונחשבת היום לעיירת סקי פופולארית. העיירה שוכנת בלב אזור הררי, רגוע ויפהפה.

בשעות הערב עלולה סולט לייק סיטי לאכזב, לפחות בכל הנוגע לחיי לילה או מסעדות. כדתיים אדוקים, המורמונים נוהגים להשכים קום בבוקר וללכת לישון מוקדם, וייתכן שתתקלו בקשיים כשתנסו למצוא ארוחת ערב ראויה במסעדה טובה.

 

לחצו כאן ועברו לדף המרכז טיולים מאורגנים לארה"ב