כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

טיול בארה"ב- שמורות האינדיאנים

התושבים המקוריים של ארצות הברית משמרים תרבות עשירה והיסטוריה כאובה. ביקור בשמורות אינדיאנים, בפואבלוס עתיקים, בערים חצובות בסלע ובהרי שולחן מרשימים

 

כתב: רונן אלבז

אינדיאנים, קאובויז, מרדפים, קרבות ירי בקניוני ענק ועישון מקטרת השלום מסביב למדורה. ראינו אותם בסרטים, קראנו עליה בספרים, אבל איך הם נראים באמת? המציאות, חייבים להודות, שונה מאד מהמערבונים ההוליוודיים. כדי לקבל מבט מעמיק יותר על ההיסטוריה הסוערת והתרבות העשירה של האינדיאנים בארצות הברית, כמו גם על מציאות חייהם העכשווית, כדאי לבקר בשמורות הפזורות בצפון היבשת.

שמורת אינדיאנים (צילום: NPS )
שמורת אינדיאנים (צילום: NPS )

תושביה הקדומים של אמריקה הגיעו כנראה ליבשת אלפי שנים לפני תחילת הספירה הנוצרית, דרך מיצר ברינג, המפריד בין סיביר לאלסקה. המונח אינדיאנים הוטבע בידי מגלה היבשת, כריסטופר קולומבוס, שחשב בטעות שהגיע להודו. כיום הכינוי נחשב בארצות הברית ל"בלתי תקין פוליטית", ומקובל להשתמש במונח "ילידים אמריקאים" (Native Americans ) או אמרינדיאנים (Amerindians).

בניגוד לאינדיאנים בדרום אמריקה, שהתערו במתיישבים האירופיים ומהווים עד היום חלק נכבד מהאוכלוסייה, המתיישבים האירופים בארצות הברית נישלו את האינדיאנים מאדמותיהם והשמידו רבים מהם.

 

שמורת בני הנאבחו באריזונה (צילום: NPS)
שמורת בני הנאבחו באריזונה (צילום: NPS)

גן עדן למהמרים

 

שמורות האינדיאניות הראשונות החלו לקום באמצע המאה ה-19, בהתאם למדיניות שנויה במחלוקת שנועדה לפתור את הקונפליקט המתגבר בין המתיישבים הלבנים שנעו מערבה, לבין השבטים. במסגרת הקמת השמורות, נאלצו האינדיאנים לעיתים לזנוח את אדמות אבותיהם ואת מקצוע הציד, ולעסוק במקצוע החקלאות בנחלותיהם החדשות, אשר לעיתים לא התאימו כלל לעיבוד. במסגרת הקמת השמורות נעשה גם ניסיון להטמיע בקרב האינדיאנים את התרבות האירופית-נוצרית, על חשבון תרבותם המקורית. במקרים רבים הועברו האינדיאנים בכוח לשמורות, והעימותים הובילו ל"מלחמות האינדיאנים" העקובות מדם.

כיום קיימות בארצות הברית כ-300 שמורות אינדיאנים. השמורות נמצאות תחת פיקוח הממשל הפדראלי, והסמכות החוקית של המדינות שבתחומן נמצאות השמורות היא מוגבלת. בעשרות השנים האחרונות החלו שמורות רבות לנצל את מעמדן המיוחד, ופתחו בתי קזינו חוקיים. האפשרות ליהנות מהכנסות קלות בשוק ההימורים יצרה תופעה מוזרה - מבול של בקשות מצד אמריקאים הדורשים שיכירו בהם כבני שבטים אינדיאנים. כיום מונה האוכלוסייה האינדיאנית בארצות הברית כ-2.8 מיליון בני אדם, המהווים כאחוז אחד מהאוכלוסייה הכללית.

 

שמורה באריזונה  (צילום: NPS)
שמורה באריזונה  (צילום: NPS)

נתיב הדמעות

 

רבות משמורות האינדיאנים נמצאות במערב ארצות הברית. אוכלוסיית האינדיאנים הגדולה ביותר מתגוררת במדינת אוקלהומה. בשנות ה-30 של המאה ה-19, בעקבות חקיקה שהתירה את הגלייתם מערבה, גורשו לאוקלהומה אלפי אינדיאנים. בשנת 1838 אולצו אלפים לעבור להתגורר באזור, ורבים מתו במסע שמאוחר יותר זכה לשם "נתיב הדמעות". במרכז למורשת בני הצ'רוקי (Cherokee Heritage Center ) שמדרום לעיר Tahlequah אפשר לצפות בתצוגה על המסע הנורא.

במדינת אריזונה מתגוררת אוכלוסיית האינדיאנים השלישית בגודלה בארצות הברית, לאחר אוקלהומה וקליפורניה. כ-26 אחוז משטח המדינה מהווה שמורות אינדיאנים.

שמורת בני הנאבאחו (Navajo) שבאריזונה היא שמורת האינדיאנים הגדולה ביותר בארצות הברית, ושטחה 70,000 קמ"ר. השמורה הוקמה כשבני הנאבאחו הורשו לשוב לאדמותיהם, ב-1868, לאחר שגורשו מהן מספר שנים קודם לכן, במסע ארוך אשר גבה את חייהם של מאות.

במרכז השמורה כדאי לבקר בקניון דה שיי (Canyon de Chelly National Monument). במקום קיימים בתים שנבנו בתוך בורות בידי בני הפואבלו, אשר התגוררו באזור מאות שנים לפני גילוי אמריקה. בנוסף קיימים במקום יישובים שנבנו בקירות הקניון, במאה ה-11.

בשמורת בני ההופי (Hopi) מתגוררים התושבים בכפרים עתיקים שנבנו לפני מאות שנים.

ערי הסלע של קולורדו

 

אחד הכפרים העתיקים השוכן על ראש הר שולחן בצפון אריזונה הוא אולד אורייבי (Old Oraibi ) המיושב על פי הסברה מאז שנת 1150. הכפר הזעיר וולפי (Walpi) נחשב למתויר יותר מאולד אורייבי.וולפי, השוכן על הר שולחן צר מאד, הוקם בשנת 1200 בקירוב.

במדינת ניו מקסיקו אפשר לבקר בפואבלוס האינדיאנים שבעמק הריו גראנד. בעיר אלבקרקי נמצא מרכז התרבות של בני הפואבלו (Indian Pueblo Cultural Center), המנוהל בידי אגודת 19 הפובאלוס האינדיאנים של ניו מקסיקו.

העיירה גלאפ (Gallup ) מציעה מגוון חנויות של בני הזוני והנאבאחו. בנוסף, ניתן לבקר במרכז התרבות ולראות אוסף של בובות קצ'ינה (Kachina) – בובות המייצגות רוחות. בני הזוני מפורסמים גם בכלי הכסף המעוטרים שלהם.

גם מדינת קולורדו מציעה אתרים מעניינים הקשורים לאינדיאנים. בפארק הלאומי מסה ורדה (Mesa Verde National Park) שוכנות ערים ענקיות שנחצבו בסלע בידי אבות האינדיאנים. הכפרים החצובים ננטשו בפתאומיות בשנת 1300 לספירה, והתגלו רק בשנת 1849. בשנת 1906 הוכרז המקום כפארק לאומי כדי להגן עליו מפני בוזזים.

 

קרא על טיול לארה"ב הקרוב, לחץ!