כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

דיסקברי טיול עולמי | כרטיס ביקור ריו דה ז'ניירו


כל מה שרציתם לדעת על ריו ולא היה לכם את מי לשאול. מדריך שימושי למטייל

מאת: צוות דיסקברי


שטחה של ברזיל הוא 8,511,965 קמ"ר, כמחצית משטחה של אמריקה הדרומית. במדינה 7,491 ק"מ של חופים לאורך האוקיאנוס האטלנטי. על פי מפקד האוכלוסין האחרון, חיים היום בברזיל כ- 176 מיליון איש, רובם המכריע באזורי החוף.
ריו דה ז'ניירו שוכנת בדרום מזרח המדינה, ומונה כחמישה מיליון תושבים וחצי. במחוז ריו כולו, הכולל גם עיירות וכפרים סמוכים, יש למעלה מאחד עשר מיליון תושבים.

העיר ממוקמת בין "רכס הים" (Serra do Mar), לרצועת החוף הצרה והמפורצת. השכונות הקרובות לים נקראות בשמו של החוף: קופקבנה, בוטפוגו, איפנמה, לבלון ועוד. ריו מחולקת לאזור צפוני (Zona Norte), ואזור דרומי (Zona Sul). הרי דה קריוקה (Serra da Carioca), המפרידים בין שני האזורים, הם חלק משמורת יער טיז'וקה (Parque Nacional de Tijuca).

הקורקובדו- פסלו של ישו המושיע. צילם גיא נוימן מוטי בלושטיין ורד פאר
הקורקובדו- פסלו של ישו המושיע. צילם גיא נוימן מוטי בלושטיין ורד פאר
 

איך מגיעים
לברזיל אין טיסות ישירות מישראל. ההגעה היא בדרך כלל בקישור דרך אירופה. חלק מחברות התעופה הבינלאומיות אינן מגיעות לריו דה ז'ניירו, אלא דווקא לסאן פאולו. בכרך אדיר וחסר חן זה, ממוקם שדה התעופה הגדול במדינה. מסאן  פאולו ניתן להגיע אל ריו בטיסה קצרה, בת כחצי שעה, או בנסיעה יבשתית, בת שש שעות לערך. אל ריו מגיעות טיסות גם מיעדים אחרים בדרום אמריקה. נמל התעופה של ריו ממוקם במפרץ גאונברה, 14 ק"מ מצפון לעיר. משדה התעופה יוצא מידי חצי שעה אוטובוס, העובר בחלקים גדולים של אזורי התיירות שבעיר. האוטובוס פעיל בין השעות :005 בבוקר ל- 23:00 בלילה. מי שמגיע לאחר שעה זו, יכול להשתמש בשירות המוניות הממוקם בבניין שדה התעופה.  מומלץ להימנע מלעלות על אחת מהמוניות הרבות הממתינות בחוץ. 


תחבורה
ריו משתרעת על פני שטח עצום, ולכן ברוב המקרים הליכה ברגל אינה עומדת על הפרק. שכירת רכב בתוך ריו אינה מומלצת, בשל הפקקים הרבים והקושי להתמצא. התחבורה הציבורית בעיר, הכוללת למעלה מ- 300 קווי אוטובוס, יעילה ומגיעה כמעט לכל פינה. עולים לאוטובוס מהדלת האחורית, ומשלמים לכרטיסן. יש בעיר גם שני קווים של רכבת תחתית. האחד נוסע מקופקבנה אל אצטדיון המרקנה ועובר בדרך בסנטרו, השני מגיע מחלקה הצפוני של העיר לכיוון האצטדיון.


אשרות ושגרירויות
ישראלים מקבלים ויזה לשלושה חודשים באופן אוטומטי בכניסה לברזיל. ניתן להאריך את הוויזה בשלושה חודשים נוספים במשרדי ההגירה שבערים המרכזיות. 
♦שגרירות ברזיל בישראל נמצאת ברחוב קפלן 2 בתל-אביב, טלפון: 03-6919292.
♦שגרירות ישראל בריו נמצאת ב- NS de Copacabana 680, טלפון: 0055-21-25485432. דואר אלקטרוני: rio@israel.org


טיול בטוח
ריו "מפורסמת" בסכנות שהיא מזמנת לתיירים המבקרים בה. כשליש מתושבי העיר חיים בפאבלות, שכונות העוני של העיר. השכר הממוצע בשכונות אלו עומד על שני דולר ליום. לפיכך לא מפתיע שרבים מהם מתפתים לגנוב, במיוחד מהתיירים הנתפסים אצל המקומיים כעשירים מופלגים.
בשנים האחרונות, בזכות פעולות משטרת התיירות, ירדו אחוזי הפשיעה בעיר. למרות זאת כדאי להשאיר את הכסף וחפצי הערך בכספת של בית המלון, ולדאוג שיהיה לכם צילום של הדרכון. למרות השמועות והחששות, העיר אינה משותקת עקב הפשיעה: אנשים הולכים לעבודה כשהם נושאים את המחשבים והטלפונים הניידים בלי כל חשש, ובערב יוצאים לבלות כשהם מאובזרים במיטב תכשיטיהם היקרים. לכן, יש לקחת את הדברים בפרופורציות, ולא להיכנס להיסטריה מוגזמת.


 כספים
המטבע המקומי הוא ריאל, וערכו כשקל וחצי. ברחבי ריו פזורים כספומטים, ומרבית המקומות מכבדים כרטיסי אשראי. מזומנים והמחאות נוסעים ניתן לפדות בכל הבנקים.


מתי לנסוע
ניתן לבקר בריו דה ז'ניירו בכל ימות השנה. עם זאת מומלץ להימנע מהחודשים דצמבר עד פברואר, בהם עולים המחירים בשל הסמיכות לקרנבל, והלחות והחום גבוהים. בכל מקרה מומלץ להביא מטרייה, היות וגשם עלול לרדת בכל ימות השנה.
למי שמתכוון לבקר בריו בזמן הקרנבל, האירוע החשוב ביותר בברזיל הנערך בחודשי הקיץ שם, מומלץ  לכן מומלץ לברר מועדים מדויקים לפני רכישת כרטיסי הטיסה שכן מידי שנה משתנים התאריכים בהם נערך הקרנבל. 


תקשורת
הקידומת הבין לאומית של ברזיל היא 55, ושל ריו דה ז'ניירו 21. טלפונים הניתנים להפעלה באמצעות כרטיסי חיוג, פזורים ברחבי העיר. ניתן להתקשר בעלות גבוהה יותר מבתי המלון לטלפונים רגילים וכן לטלפונים סלולאריים.


יהודים
המסורת היהודית בעיר היא עתיקת יומין, ושורשיה במאה ה- 16, עת התיישבו הפורטוגלים הראשונים בברזיל. הקהילה היהודית של היום היא אחת הגדולות בדרום אמריקה. בסאו פאולו כשישים אלף יהודים, ובריו כחמישים אלף. לא מפתיע איפה שניתן למצוא בעיר מסעדות כשרות . אחת המפורסמות שבהן ממוקמת ב Pampeu Lourero 40, ומומלץ להזמין מקום בטלפון: 021-5436320. בית חב"ד של העיר ממוקם ב- General Venacio 221.

חופים מרהיבים
חופים מרהיבים
 

מדריכים


♦מדריך קציר "דרום אמריקה", חלק א'.
♦"ברזיל בעבר ובהווה", מאת ד"ר אילן נחום.
♦בכדי להיכנס לאווירה הברזילאית מומלץ לקרוא את ספריו של ז'ורז' אמאדו, המתורגמים לעברית: "תרזה בטיסטה עייפה ממלחמות", "ים המוות", "דונה פלור ושני בעליה" ו"גבריאלה ציפורן וקינמון". 
♦ אפשר לראות את הסרט "אישה על הגובה", המטפל בצורה חביבה בדת האפריקאית ובאלת הים ימנז'ה.


מקומות שאסור להחמיץ
הר קורקובדו (Corcovado)
בראש ההר, הנישא מעל העיר, ניצב פסלו המפורסם של ישו. הפסל מואר בשעות הערב ורואים אותו למרחקים. בבסיסו של הפסל ישנה כנסייה יפהפייה, שמרפסותיה משקיפות אל הנוף עוצר הנשימה של ריו וסביבתה.


Largo do Boticario
שכונה זו, הנמצאת בקרבת הר קוקקובדו, בנויה בסגנון הקולוניאלי. טיול ברחובותיה יגלה פינות חמד ארכיטקטוניות וסביבה מטופחת.


הר הסוכר (Pao de Asucar)
מצוק גרניט מרשים בכניסה למפרץ גואנבארה, המתנשא לגובה של 396 מטרים. תוכלו להגיע אליו באמצעות רכבל, ומשם לקבל תצפית מרהיבה על העיר. מומלץ לבקר בשעות בין הערביים, בכדי לחזות בשקיעה עוצרת נשימה. 


Mosteiro de Sao Bento
אחת הכנסיות היפות ביותר בברזיל, שנבנתה במאה ה-17 על באו בנטו, אחת הגבעות שסימנו את גבולות העיר ההיסטורית.
טלפון: 291-7122+
כתובת: Rue Gerardo 68 


אישה עם דלעת בשוק. צילםגיא נוימן מוטי בלושטיין ורד פאר
אישה עם דלעת בשוק. צילםגיא נוימן מוטי בלושטיין ורד פאר
 


טיולים בסביבת ריו
האיים הטרופיים: מדרום מערב לעיר ממוקמת העיר איטקורוקה (Itacuruca), ממנה ניתן לצאת לשייט ב-80 איים טרופיים באזור. המפורסם שבקבוצת איים זו הוא האי ז'גואנום (Jaguanum).

מריו עצמה יוצאת מעבורת אל האי איל דה פקטה (Ilha de Paqueta), הנמצא בגובה של 809 מטרים מעל פני הים. אחרי שייט בן שעתיים תגיעו לאי טרופי יפה ושקט, בו ניתן לערוך סיורים באופניים או בכרכרות סוסים.

עיירת פטרופוליס (Petroplis): עיירת הרים זו ממוקמת כשעתיים צפונית לריו. תוכלו ליהנות בה מהאוויר הקריר, מהבתים היפים והרחובות הנעימים. בעיירה נמצא ארמונו של הקיסר הברזילאי דום פדרו. כחצי שעה משם נמצא רכס Serra dos oragos, בו ניתן לערוך סיורים המשולבים בסנפלינג ורפטינג.
העיירה פרטי (Parati): עיירת חוף קולוניאלית הנמצאת בדרך מריו לסאו פאולו, והנסיעה אליה היא חוויה בפני עצמה. בפרטי אווירה נעימה, בתים עתיקים ורחובות מרצופים אבן.