כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

ארועים בריו דה ז'ניירו


הקרנבל של ריו, חגיגות ראש השנה האזרחית ומצעד הגאווה המפואר הם רק חלק קטן מהאירועים והפסטיבלים שמתקיימים בריו דה ז'ניירו, העיר שלא נחה במשך כל השנה.

מאת: צוות דיסקברי

 

אנשי ריו, המכונים קריוקס, אוהבים לבלות וליהנות והם מנצלים כל הזדמנות לשתייה ולריקודים. הוסיפו לשמחה הטבעית את העובדה כי בברזיל מספר ימי החופש השנתיים הוא מהגבוהים בעולם, וקבלו סיבה למסיבה, שמשכיחה גם מתושביה העניים ביותר של העיר, את צרות היומיום, הפיצול החברתי ובעיות חברתיות – כלכליות נוספות. 

השבוע הקדוש (Sexta Feira da Paixao)
ה"שבוע הקדוש", במהלכו משוחזרת דרך הייסורים של ישו (הוייה דולרוזה) באמצעות תהלוכה בהשתתפות שחקנים,  מתקיים כל שנה מיד לאחר חג הפסחא. במהלך השבוע  מתקיימות צעדות דתיות  היוצאות מהכנסיות הפזורות ברחבי העיר. מי שחושב שמדובר בתהלוכה שקטה בה ממלמלים הצועדים מילות תפילה לישו ומריה,  טועה ובגדול. התהלוכות הדתיות ב"שבוע הקדוש" מלוות בריקודים חושניים ומוסיקה בהתאם למסורת הברזילאית שגורסת כי כל הזדמנות – גם כזו שהיא דתית באופייה – היא סיבה מצוינת לחגיגות בלי הפסקה.

חגיגות חודש יוני (Festas Juninas)
יוני הוא חודש הפסטיבלים בברזיל כולה, ובריו הוא כמובן שמח במיוחד. בשלושה עשר בחודש מתקיים פסטיבל "סנטו אנטוניו", שמתחיל במיסה חגיגית בConvento de Santo-  Antonio, ומסתיים, איך לא, בריקודים סוערים. בעשרים ושלושה לחודש מתקיים פסטיבל סאו ז'ואאו (Sao Joao). ביום זה יוצאים התושבים לרחובות ורוקדים תוך כדי שתיית ה- Quentao, יין חם עם סוכר, ג'ינג'יר וקינמון. האווירה, השתייה והריקודים עושים את שלהם ודומה י העיר כולה חוגגת לשמחת התושבים והתיירים שנקלעים למקום.

חגיגות גברתנו גלוריה (Festa de NS da Gloria)
החגיגות מתקיימות כל שנה בחמישה עשר באוגוסט, וייחודן נעוץ בעובדה שמעט מאוד תיירים יודעים עליה כך שמי שרוצה לצפות באירוע ברזילאי בעל אופי דתי ייחודי ואותנטי מוזמן.  האירוע מתחיל מוקדם בבוקר במיסה חגיגית בכנסייה שנבנתה בתחילת המאה ה-18 .  משם עובר הקהל  לתהלוכה ססגונית ברחוב גלוריה  בו מוצבים לרגל האירוע דוכנים מקושטים וצבעוניים לממכר חטיפים, מאכלים ברזילאים פופולאריים וכמובן משקאות קלים ואלכוהוליים.
בהתאם למסורת הברזילאית המשלבת ריקודים ומוסיקה בכל אירוע דתי, גם החגיגות הללו  למרות אופיין הדתי, מסתיימות במסיבות ריקודים ברחובות ובחופים.

חגיגות לקראת השנה החדשה
חגיגות הסילבסטר בריו הן מהמרהיבות והמרגשות ביותר בעולם. השמחה המתפרצת נובעת הן מאופיים הסוער של הברזילאים,  והן בשל השילוב של חגיגות השנה החדשה עם יום חגה של  אלת הים, ימנז'ה. "יומה של ימנז'ה" הוא חג אפרו-ברזילאי, המשלב את מסורת דת היורובה (Yuruba) המערב אפריקאית ואת המסורת הנוצרית-קתולית. ביום זה אלפי מאמינים יוצאים לחופיה של ריו, ומשליחים מנחות לים עבור ימנז'ה.
מרבית אירועי השנה החדשה מתקיימים בחופי קופקבנה, ושיאם ב- ""Reveillon, מסיבת הענק עתירת המשתתפים. בנוסף למסיבה הזו עורכת עיריית ריו הופעות של  "מוסיקה פופולארית ברזילאית"( Music Popular Brazilian  -  MPB  ).  כצפוי המסיבות הללו מהוות מוקד משיכה הן לתושבים והן למטיילים בשל אופיין הסוער, הקצב והאווירה החושנית.

מצעד הגאווה

מצעד הגאווה בריו מיישר קו עם אופייה הליברלי של העיר ונחשב לאחד הגדולים והססגוניים בעולם. ריו היתה אחת הערים הראשונות בעולם שקבלה לחיקה את בני הקהילה ההומו לסבית. ברחובות העיר ניתן לראות לאורך כל השנה, טרנסקסואלים לבושים בשמלות צעקניות, מהלכים בחופשיות מבלי שאיש ירים גבה.
מצעד הגאווה החל לצעוד ברחובות ריו בשנת  1955. מאז תפס המצעד תאוצה ופופולאריות וכיום משתתפים במצעד המתקיים ביולי בחוף קופקבנה המפורסם. כמות עצומה של משאיות מקושטות עם עמדות די. ג'י  משמיעות לחוגגים מוסיקה שמחה וקצבית והקהל הרב מגיב בהתלהבות עצומה.
לפרטים: 55 (21)2552 5995  +  דואר אלקטרוני: g@alternex.com.br ai

• פרטים נוספים על אירועים אלו ניתן לקבל  בלשכת התיירות  של ריו.
• כתובת: Rua da Assemblia 10, טל'  +55 (0) 21 217 7632