כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

קובה- מוזיאונים


טיול בהוואנה Havana מציג בפני התייר ארכיטקטורה קולוניאלית, מכוניות ישנות, טיילת מקסימה ושלל מוזיאונים מיוחדים כמו מוזיאון המהפכה, מוזיאון המוסיקה ומוזיאון הרום והטבק. מסע תרבותי בקובה Cuba.

מאת: צוות דיסקברי

טיול לקובה פנינת הקאריביים

טיול לקובה וקוסטה ריקה


הוואנה Havana מציעה לתייר הבא בשעריה תערובת קובנית מעניינת שמשלבת בין עבר מפואר, חוף ים עטור דקלים, טיילת מופלאה ושלל מועדונים, ברים ובתי קפה. כל אלה מהווים את האטרקציות המרכזיות בעיר שנעה בין עולם האתמול לעולם של מחר, בין הקומוניזם לבין הדמקורטיה. בניגוד לפן המדיני – פוליטי של קובה שמן הסתם ישתנה בעתיד הלא רחוק, הפן התרבותי לעולם עומד על שילוש מנצח שעיקרו מוסיקה, רום וטבק -  שלושה מרכיבים הנטועים עמוק בתרבות הקובנית  והם מיוצגים בין השאר במוזיאונים מרתקים ששווה לבקר בהם ולו רק בשביל להבין משהו מרחשי ליבו של העם הקובני, מסורותיו ותרבותו. 


מוזיאון המהפכה

המוזיאון הזה בו ניתן להתרשם מהמהפכה הקובנית מרגע הדחתו של הרודן בטיסטה ועד לתפיסת השלטון בידי פידל קסטרו, שוכן באחד הבניינים המרהיבים בקובה, ששימש בעבר כמשכנם של נשיאי קובה. הבניין מעוצב בסגנון ניאו – קלאסי ועל העיצוב המרהיב אחראית קבוצת מעצבים מבית "טיפנ"י בני יורק. כאן אפשר להתרשם ממוצגים שונים המייצגים את פניה של המהפכה ביניהם כובע הברט של צ'ה גווארה, פסלו העשוי משעווה לצד דמותו המפורסמת של חברו למהפכה קמילו סינפואגוס ומוצגים נוספים ביניהם מדי המהפכנים המוכתמים בדם המלמדים על קרבות קשים שניטשו ביניהם לבין חייליו של בטיסטה.
הקומה הראשונה מוקדשת כולה לצ'ה גווארה ובה מונצחת דמותו ההרואית באמצעות תצוגת חפצים, פוסטרים וסרט המתעד את הבאתו לקבורה של אחד מגדולי המהפכנים בהיסטוריה.

עוד בבניין: אולם קבלת הפנים במקום המזכיר במידה רבה את אולם המראות בארמון ורסאי, המרפסת המפורסמת ממנה נשקף חוף הים של הוואנה ועוד. מומלץ לטפס עד לכיפת המוזיאון המקושטת בציפוי של זהב 18 קראט.

אל תחמיצו את הספינה גראנמה המוצגת בתוך חלון זכוכית במוזיאון. זהו קודש הקודשים של המהפכה הקובנית ואחד מסמליה המובהקים: בספינה זו הפליגו ב – 1956 פידל קסטרו, אחיו ראול, צ'ה גווארה ולוחמים אחרים בדרכם ממקסיקו לקובה. בשל מזג אוויר סוער נחתו המהפכנים שעל הספינה במקום בלתי צפוי והתגלו על ידי חייליו של בטיסטה. לוחמים רבים נהרגו בקרב שהתפתח שם ו-12 מהם ביניהם האחים קסטרו, גווארה ואחרים ניצלו וברחו להרים.
Museo De La Revolucuon פתוח בימי א' 10:00 – 13:00 ג' – ש' 13:00 – 18:00
טל': 8624091 +


מוזיאון המהפיכה, צילום ויקימדיה
  Anatoly Terentiev, רישיון GNU
מוזיאון המהפיכה, צילום ויקימדיה Anatoly Terentiev, רישיון GNU


מוזיאון הרום


הסיור במוזיאון הרום בהוואנה מלמד משהו על מקומו של המשקה הזה שהפך עם השנים למעין משקה לאומי. ברחובות העיר, בפאבים בברים ובבתי הקפה אפשר להשיג בקבוק של רום זול או משובח שהקובנים נוהגים לשתות אותו כלאחר יד כאילו מדובר במים או קפה. הרום הידוע "הוואנה קלאב" מוגש בכל בר שמכבד את עצמו ומשווק כרום יוקרתי ברחבי העולם. הרום הזה מיוצר במזקקה הממוקמת בעיר סנטה קרוז דל נורטה (Santa Cruz del Norte) ששוכנת במרחק של 50 קילומטרים ממזרח להוואנה בקרבת שדות קנה הסוכר המהווים את חומר הגלם ממנו מיוצר הרום. במוזיאון הרום ניתן להתרשם מתהליך ייצור הרום, להתבונן בחביות ובדוודים ששימשו כלים ליישון רום,  לצפות במצגת מאלפת ולשמוע הסבר קצר על הרום והתהליך שהופך אותו מקנה סוכר לבקבוק שיכר. את הסיור מומלץ לסיים בבר הטעימות ומי שרוצה יכול להצטייד בבקבוק של רום לדרך. מידי פעם נערכות בחצר המוזיאון – המקסימה כשלעצמה – הופעות מוסיקליות מלוות – איך לא – בכוסית רום משובח.
Museo del Ron, פתוח בין א' – ש' 9:00 – 18:00. הבר פתוח עד חצות טל': 8618051 +


מוזיאון המוסיקה


בשנת 1981 הקימה הממשלה את המוזיאון למוסיקה השוכן בבניין מרשים שהיה שיך למשפחה חובבת מוסיקה שנהגה לארח במקום מוסיקאים מפורסמים ובעלי שם. במקום אוסף מרשים למדי של כלי נגינה ביניהם כלי הקשה עתיקים, תופים אפריקאיים שהגיעו מהיבשת השחורה במאה ה-17, גרמופונים ופטיפונים ישנים שהפכו למוצג מוזיאוני, פסנתרים ואורגנים ביניהם אורגן קטן שנראה כמו תיבת נגינה והיה שייך לאשתו של חוסה מארטיי האינטלקטואל ומבשר העצמאות של קובה.  מעת לעת נערכים במקום קונצרטים והופעות של הרכבים מוסיקליים מקומיים. לחובבי המוסיקה הקובנית מומלץ לקפוץ לחנות המוזיאון ולרכוש דיסקים וקלטות מוסיקליות למזכרת.
Museo Nacional De La Musica   פתוח ביום א' בין 9:00 – 12:00 ובימים ג' – ש' בין 10:00 – 17:45 טל': 8619846+


טבק ומכוניות עתיקות


שני מוזיאונים נוספים בין שלל המוזיאונים בהוואנה הם מוזיאון הטבק ומוזיאון המכוניות. בראשון אפשר להתרשם מאוסף מרשים של מקטרות וצלמיות, כלי עישון ואפילו לרכוש סיגרים משובחים.
במוזיאון לכלי רכב אפשר לראות את המכוניות ששימשו את ראשי השלטון ביניהן השברולט של גווארה, המכונית של קסטרו ועוד שלל ענתיקות מרהיבות. המכונית העתיקה ביותר במוזיאון, שיוצרה בשנת 1914,  היא "רפובליק" מבית היוצר של רולס רויס.