כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

אירועים ופסטיבלים בהוואנה- קובה

אירועים ופסטיבלים בהוואנה לא חסרים: תושבי קובה Cuba מצליחים לשרוד בזכות שמחת חיים, מוסיקה ואופטימיות קוסמית – שלושה מרכיבים שבאים לידי ביטוי בשפע של פסטיבלים, אירועי תרבות ופולקלור. לפניכם מספר המלצות לפסטיבלים בהוואנה

מאת: צוות דיסקברי

מי שקורא את ספרו של פדרו חואן גוטיירס "הטרילוגיה המלוכלכת של הוואנה" אינו יכול שלא לתהות מה פשר שמחת החיים בקובה Cuba וממה היא נובעת. על פניו, השמחה הזו היא סוג של העמדת פנים: שנים של משטר קומוניסטי וחרם כלכלי גרמו לקובה להפוך לאחת המדינות העניות בעולם ולתושביה לעסוק במלחמת הישרדות מתמדת. אבל רמת החיים הירודה הניכרת למטייל בהוואנה ובקובה בכל צעד ושעל לא עמעמה כהוא זה את מצב הרוח השמח בו שרוי כל תושב קובה כמעט מרגע לידתו. אין פלא איפה שלאורך השנה מתקיימים בקובה והוואנה Havana עשרות אירועי תרבות ופולקלור ופסטיבלים בכל גווני הקשת שמושכים תיירות רבה לאי הגדול בקריביים.<p>אחד הקרנבלים השמחים בעולם. הקרנבל של טרינידד </p>

אחד הקרנבלים השמחים בעולם. הקרנבל של טרינידד


הקרנבל של טרינידד
– נוסעים שחזרו מטיולים בקובה וראו מקרוב כיצד נראה הקרנבל של טרינידד ( Trinidad) נשבעים כי זהו הקרנבל היפה, העליז והצבעוני ביותר בכל רחבי הקריביים. אטרקציית תיירות זו מהווה את אחד הקרנבלים השמחים בעולם עם תזמורות של חביות, תחפושות בשלל גוונים, תחרויות שונות ומפגש מרתק עם חוגגים שנתונים לאקסטאזה בלתי פוסקת שמגובה – כיאה לנופש בקובה - בהרבה מאוד כוסות של רום ואלכוהול, ריקודים חושניים ומוסיקה קצבית.

הקרנבל בטרינידד כמו בכל רחבי העולם הנוצרי נחגג בסוף פברואר, תחילת מרץ בפתח תקופה הקרויה "לנט" שבה משחזרים המאמינים את מותו ותחייתו של ישו. הלנט, אטרקציית תיירות אמיתית בקריביים, מתחיל 40 יום לפני חג הפסחא ובמהלכו עוסקים המאמינים הנוצרים בסיגוף (הכולל אי אכילת בשר), בהיטהרות, בתפילות ובעשיית חשבון נפש. היום הראשון של הלנט הוא "יום רביעי של האפר" (Ash Wednesday), אז מפזרים אפר על הראשים כאות ומופת לצער וחרטה על החטאים. האפר בו משתמשים מקורו בשריפה טקסית של עלי דקל, המתבצעת ביום ראשון באותו שבוע, שמכונה כצפוי "יום ראשון של הדקלים".

התאריך הרשמי של הקרנבל הוא יומיים לפני יום רביעי של האפר, אבל השמחה מתחילה כבר כמה ימים קודם, ומומלץ מאוד למטייל לעקוב אחר ההכנות. מי שהחלו את מסורת הקרנבל בטרינידד הם הצרפתים. בזמנם, בסוף המאה ה-18, נמשכה עונת השמחה מכריסטמס ועד ליום הרביעי של האפר.

בלילה שבין יום ראשון לשני מתחיל הקרנבל. אלפי חוגגים יוצאים לרחובות מחופשים, רוקדים לצליליה של מוסיקה קצבית ומתחככים אלה באלה. ההתהוללות, השתייה והריקודים נמשכים גם בשעות הלילה ולקראת בוקר מתמלאים מסלולי הרחובות באלפי חוגגים שתויים, ישנים למחצה.

הקרנבל של טרינידד הוא הקרנבל היפה, העליז והצבעוני ביותר ברחביי הקאריביים. צילם: גיא נוימן

קרנבל בהוואנה Carnival in Havana - בין יולי ואוגוסט במשך חמישה סופי שבוע רצופים חוגגים בהוואנה Havana בירת קובה את אחד הקרנבלים השמחים במדינה: רחובות הבירה מתמלאים בחוגגים, לגופם מחלצות ובידם בקבוק משקה, כראוי לנופש ראוי בקובה Cuba. האירוע מושך תיירות מכל העולם ואלפי אנשים תופסים טיסות מכל רחבי העולם כדי לחזות באלפי רקדנים מקצועניים וחובבניים מניעים את גופם בריקודי סלסה וקונגה ומציינים אגב כך את יום ה-26 ביולי – היום בו החלה המהפכה בקובה. אומנם ביום זה שאירע ב-1953 המהפכה נכשלה אבל 'זרע הפורענות' נזרע אז ו-שש שנים מאוחר יותר ב-1959 הצליח פידל קסטרו ולוחמיו להפיל את משטרו של בטיסטה ולתפוס את השלטון בקובה. בשנים עברו נהג קסטרו לצאת אל העם ולאלפי החוגגים במעין 'נאום לאומה'. אולם בשנים האחרונות בשל מצבו בריאותו הרופף, נמנע קסטרו ממנהג זה אך רוחו עדיין שורה על אלפי אזרחי קובה Cuba נלהבים. אומנם בראייה לאחור קשה לומר שהמהפכה הגדולה בהיסטוריה צלחה – הרי המצב הכלכלי רעוע והעם חי בעוני מחריד – אבל מסורת היא מסורת ואף תושב קובה לא חולם להפסיד את חגיגות המהפכה.

פסטיבל סנטיאגו - למשך שבוע שלם בחודש יולי הוא חודש החגיגות בקובה, משתלטת קדחת הקרנבל גם על העיר העתיקה ביותר באיים הקריביים: סנטיאגו דה קובה. שמחת החיים והרוח המפורסמת של הקריביים משתלטים על רחובות סנטיאגו. להקות קובניות מנגנות מוסיקה קצבית ולהקות של רקדנים בתלבושות מרהיבות מתנועעים לצליליה. הוסיפו לזה את מסלול המתקנים המאולתרים לילדים (למשל מיני מכונית הנגררת על ידי עז) ותצוגה מרשימה של מכוניות עתיקות ויפות וקבלו את אחת החגיגות השמחות בקובה. אל החגיגה מצטרפים הדוכנים לממכר מזון הפזורים בכל רחבי מפות האזור, הרום והסיגרים וכל זה יוצר תערובת חושנית ומרתקת תוצרת הקריביים.
טלפון: 5322642287 +

גיטרה, ג'אז ותיאטרון

אירועים נוספים המתקיימים לאורך השנה בהוואנה Havana: פסטיבל הג'אז הבינלאומי של הוואנה המתקיים בפברואר כל שנתיים, פסטיבל הגיטרה הבינלאומי הנערך כל שנה שנייה, ופסטיבל התיאטרון המתקיים בחודש ספטמבר כל שנה שנייה. באוקטובר נערכים פסטיבל הוואנה למוסיקה עכשווית, ופסטיבל הבלט של הוואנה מאוחר יותר באותו חודש. הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע חדש מאמריקה הלטינית מתקיים בדצמבר מדי שנה. כל הפסטיבלים הנ"ל מושכים תיירות רבה ומהווים אטרקציות חובה למטייל בקובה והוואנה.

אירוע נוסף הראוי לציון הנו טקס הגראמי של קובה Cuba הנערך בשבוע השני של מאי בהוואנה Havana. כל המוסיקאים, הנגנים והלהקות מתייצבים ברחבי הבירה ומבצעים ממיטב הרפרטואר. חגיגה אמיתית למטייל שוחר המוזיקה באשר הוא.

מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בהוואנה, קובה והקריביים ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.