כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

מידע לחופשה בהוואנה- קובה

לפניכם כל המידע שצריך לדעת לפני חופשה בהוואנה: החל מכרטיסי טיסה להוואנה ועד לטיפים שימושיים שכדאי לזכור לפני היציאה לנופש בקובה

מאת: צוות דיסקברי

למעלה משני מיליון תושבים, כמחצית מתושבי קובה מתגוררים בעיר הבירה, הוואנה. העיר מהווה את הלב הפועם של המדינה והיא נחשבת לעיר העתיקה ביותר באיים הקריביים. הוואנה Havana היא בראש ובראשונה עיר של ניגודים: במסלולי רחובותיה ניתן לראות חדש מול ישן, בניינים מתפוררים, לצד בתים משופצים מרהיבים ביופיים, מכוניות חדישות לצד ענתיקות ומעל הכול תחושה כי הוואנה נעה על מסלול בין שני קטבים מדיניים וכלכליים: מצד אחד הסוציאליזם עדיין שולט בכיפה, מאידך הוואנה הולכת ונפתחת לתיירות ולמערב ועוד מעט קט, סביר להניח שתשנה פניה ותהפוך לעיר שהקפיטליזם שולט בה.

הוואנה מהווה את הלב הפועם של המדינה. צילם: גיא נוימן
הוואנה מהווה את הלב הפועם של המדינה. צילם: גיא נוימן


תעודת זהות

העיר הוואנה Havana שוכנת על המפה במרחק של 170 קילומטרים מפלורידה, אזור הנופש הידוע בארה"ב. הוואנה בנויה סביב נמל טבעי במערב קובה Cuba והיא שייכת למחוז הוואנה המקיף אותה. העיר עצמה מחולקת ל- 15 רשויות מקומיות ביניהן הוואנה וייחה, החלק העתיק של העיר, סנטרו הוואנה - מרכז העיר ועוד.

ציוני דרך

1514 –
שנת הולדתה של הוואנה Havana שהוקמה על ידי הספרדי דייגו ולאסקס.

1519 –
הוואנה נוסדת מחדש ונבנית מסביב לנמל.

1556 –
הוואנה הופכת להיות מרכז קובה Cuba ומקום מושבו של המושל הספרדי בקובה.

1592 –
הוואנה Havana מוכרזת כעיר.

1607 -
העיר הופכת לבירת המושבה.

1762 –
הוואנה מותקפת על ידי הצבא הבריטי בפיקודו של הרוזן מאלבמארל. הבריטים מנצחים את הספרדים ששלטו בה עד בואם ולמשך 11 חודשים הופכים לשליטיה.

1763 –
הספרדים חוזרים לשלוט בהוואנה בעקבות הסכם עם הבריטים לפיו יוותרו על השליטה בפלורידה לטובת הבריטים וישובו לשלוט בהוואנה Havana.

1766 – הוואנה הופכת לעיר המבוצרת בעולם אחרי בניית המבצר לה קאבאניה על ידי הספרדים.

1765 – הוואנה הופכת למרכז סחר חופשי.

המאה ה-19 – הוואנה Havana מתפתחת בקצב מסחרר: בשנת 1818 היא הופכת למעצמת ייצוא בקריביים ומייצאת סוכר, רום, טבק וקפה לכל העולם. במקביל מותקנת במסלוליה תאורת גז, מוקמת מערכת תחבורה ציבורית וב-1890 מתחברת הוואנה לחשמל.

המאה ה-20 – הוואנה Havana הופכת לעיר קוסמופוליטית, תוססת וצבעונית ונחשבת למעוזם של ראשי המאפיה האמריקאית.

1959 – הרודן בטיסטה מודח מהשלטון ובמקומו מתייצב פידל קסטרו שמכונן בקובה Cuba משטר קומוניסטי. בעקבות זאת מטילה ארצות הברית חרם כלכלי על קובה וברית המועצות לשעבר הופכת לפטרוניתה של קובה Cuba.

1989 – הגוש הקומוניסטי נופל והמדינות שבחסותו, ביניהן קובה, סובלות ממחסור כלכלי חמור.

הוואנה וייחה - החלק העתיק של הוואנה. צילם: עמי שנקר
הוואנה וייחה - החלק העתיק של הוואנה. צילם: עמי שנקר

אירועים

* 1 בינואר - יום שחרור הוואנה Havana.

* 1במאי - חג הפועלים.

* 25– 27 ביולי - חגיגת המרד הלאומי.

* 10 באוקטובר חגיגות יום התרבות של הקובה Cuba.

* 25 באוקטובר - חגיגות חג המולד הנחגגות מאז טיול האפיפיור בקובה בשנת 1997.

תחבורה
ניתן להגיע לקובה ולהוואנה על-ידי טיסות בחברות תעופה בינלאומיות. ניתן גם להשיג דילים טובים בסוכנויות נסיעות, שכוללים טיסות ומספר לילות בבתי מלון או אתרי נופש באזור. נמל התעופה הבינלאומי על שם חוסה מארטיי ממוקם על המפה במרחק של 25 קילומטרים מדרום מערב להוואנה Havana, ממנו ניתן לקחת מוניות או אוטובוסים לעיר עצמה. הדרך הטובה ביותר לנוע ממקום למקום במהלך טיול בהוואנה היא באמצעות מוניות. בבתי המלון ואתרי נופש ישנם דלפקים בהם ניתן לשכור רכב או לחילופין להצטרף למסלול טיול מאורגן בעיר.

לינה
בתי המלון ואתרי הנופש בהוואנה Havana משקפים את הניגודים שבה: ישנם בתי מלון מפוארים מאוד וכאלה שנראים כאילו כל רגע הם עומדים להתמוטט. ספינת הדגל של בתי המלון בהוואנה הוא מלון נסיונל הוותיק. מלבדו ישנם על המפה של רחוב פראדו בתי מלון יפים ומשופצים. למטייל ישנה גם אפשרות ללון בחדרים להשכרה שמוצעים על ידי התושבים. הלינה בהם זולה יותר וניתן למצוא דילים טובים, אבל לפני שאתם שוכרים את החדר בדקו אותו היטב.

אוכל
לקובה Cuba, כבר אמרנו, לא באים בשביל האוכל. יחד עם זאת כמעט בכל מקום על המפה של הוואנה ניתן להשיג בשר צלוי, שורשי ירקות מטוגנים ואוכל רחוב טעים ומשביע. באשר לשתייה המצב טוב בהרבה למטייל הנופש: בהוואנה Havana ניתן להשיג משקאות אלכוהליים רבים ומגוונים ביניהם הרום המפורסם מכולם.

מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בהוואנה, קובה והקריביים ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.