כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

ספרים ומדריכים על הוואנה

הספר "הטרילוגיה המלוכלכת של הוואנה" מגיש לקורא סיפורים על עוני מנוול, סקס בלי הפסקה וחיים על הקצה. להלן המלצות על ספרים ומדריכים על הוואנה

מאת: סיגל לוי

כשמזכירים את צמד המילים קובה Cuba או הוואנה Havana, מיד עולה בדמיוננו תמונת נופש רומנטית כמעט סכרינית: שקיעה של ים קריבי  על רקע בתים קולוניאליים רבי הוד, טיולים בפארק נאסיונל וטיילת המאלקון המפורסמת, סלסה ורומבה רום וטבק. האסוציאציה השנייה ביחס לקובה, קשורה לשני מהפכנים: פידל קסטרו, מאחרוני המנהיגים הקומוניסטים, והלוחם והחולם צ'ה גווארה שדורות של צעירים ונוער ראו בו דמות לחיקוי והערצה. אוסף הדימויים הללו, שלא לומר המיתוסים, יוצרים תמונה רומנטית, כמעט רכה, שאינה תואמת את המציאות כפי שהיא מתוארת ב 'טרילוגיה המלוכלכת של הוואנה' מאת חואן פדרו גוטיירס.<p><span style=BACKGROUND-COLOR: #f8f8fa>אחד מסימני ההיכר של הוואנה הם הסיגרים, אולם הספרות מגלה גם צדדים אחרים של המדינה. צילם: עמי שנקר</span></p>

אחד מסימני ההיכר של הוואנה הם הסיגרים, אולם הספרות מגלה גם צדדים אחרים של המדינה. צילם: עמי שנקר


הוואנה Havana של גוטיירס היא מקום קשה בעיקר לתושביו. הללו עוסקים במלחמת הישרדות מתמדת ובדאגה לקיום אנושי שנעה על המסלול בין מרדף אחר אוכל, מחסה ללילה ופרנסה זמנית. הדלות והעליבות דוחפים את תושבי הוואנה וקובה לחיים על הקצה בהם למושגים כמו מוסר או ערכים, אין שום משמעות. הסיפורים, הכתובים בלשון בוטה ומחוספסת, חובטים בפרצופו של הקורא בלי רחמים ומציבים מולו מראה גדולה בעדה ניבטים הפנים האמיתיים של קובה Cuba, ללא איפור וטיוח. והפנים הללו, אם להתנסח בזהירות, אינם ממש פוטוגניים.

אחד התיאורים הממחישים יותר מכל את המצב בהוואנה בשנות ה-90 של המאה ה-20, מתמקד במצבם של בתי הדירות, שהיוו בעבר מקום גאווה לבעליהם וכיום רובם מטים ליפול, ואין מי שיתקן אותם. גם אספקת המים בהוואנה היא עניין של מזל, וכשהישרדות היא שם המשחק, הזנות – כולל של ילדות בנות 14 – היא עניין שבשגרה, שאיש אינו נותן עליו את דעתו.

במרכז הספר עומד המספר, פדרו חואן, מאצ`ו בשנות הארבעים שלו, ואינטלקטואל שסר חינו בעיני השלטון, והוא מנסה לשרוד בהוואנה Havana של שנות התשעים, מקום קשה שלא נותר בו דבר לשאוף אליו פרט לאוכל, אלכוהול ומין. במסגרת מלחמת הקיום הפרטית שלו, עוסק הגיבור בשלל עבודות שונות ומשונות במהלכן הוא מוצא את עצמו חי מרווחיה של זונה, מוכר לובסטרים בשוק השחור, מנקה רחובות, משמש כג'יגולו לתיירות קשישות, רוחץ גופות בחדר המתים בבית החולים ונאבק על שפיות וצלם אנוש בעזרת טיולים ומסלולים אותם הוא עורך בטיילת המאלקון, בקבוק של רום זול ומין מזדמן.

מבין השורות, הסיפורים והאפיזודות המסופרים כבדרך אגב, מתוך השלמה עם המצב, עולה קריאה נואשת ויחד עם זאת נוקבת כנגד המשטר המדכא וחסר האונים, השעבוד, והשחיתות. קשה להאמין שבמרחק כל כך קצר משם, במיאמי שבארצות הברית, מתנהלים חיי מותרות, רווחה ונופש שהם ההיפך הגמור מהחיים בקובה Cuba, האי הגדול והיפה מהקריביים, שנכסיו העיקריים מתמקדים בטבק, מוסיקה ושמחת החיים של התושבים שממשיכים לשמוח כאילו אין מחר, ואין שום דאגה בעולם, זולת הדאגה לכוס רום בסוף היום, ועשן סיגר כחלחל.

"הטרילוגיה המלוכלכת של הוואנה" מאת פדרו חואן, הוצאת עם עובד

מידע מפורט ושימושי אודות קובה ואתריה 

<p>&nbsp;</p>
מידע מפורט ושימושי אודות קובה ואתריה

 

מדריכים

* מדריך קובה Cuba מבית שטיינהרט קציר, הוא התרגום המלא לעברית של מדריך קובה בהוצאת לונלי פלנט. במדריך המידע מפורט ושימושי אודות קובה ואתרי התיירות שבה, החופים שטופי השמש, חיי הלילה הסוערים, המכוניות הקלאסיות והתושבים החייכנים והגאים. המדריך מלווה בתמונות מרהיבות ובעוד שלל חומרים שעשויים לעזור למטייל המצוי בקובה והוואנה: מפות, ציורים של מסלולים מומליצים, מידע על אתרי תיירות והמלצה על מלונות ואתרי נופש כמו גם על דילים טובים שניתן למצוא בקובה.

הוצאת שטיינהרט קציר, 480 עמודים.

* מדריך קובה Cuba של צביקי (צביקה) זידא, מגיש לקורא מסמך עשיר עם מידע רב אודות קובה והוואנה Havana – מידע שנשען במידה רבה על השנים בהן עשה המחבר בקובה. המדריך, המגובה בתמונות ושלל מפות, לוקח את הקורא לכל אתר תיירות באי החל מהמבנים הקולניאלים של הוואנה ועד חופי הזהב הבתוליים של קובה שמהווים מקום נופש פופולארי עבור תיירות כל העולם. מומלץ בהחלט למטייל.

אוריון – אורלי לוי, הוצאה לאור, 206 עמודים

מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בהוואנה, קובה והקריביים ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.