קבלו את ההצעות הכי טובות

חוות דעת
חוות דעת והמלצות על טיולי דיסקברי
 

אירופה
אירופה

Europe

אמריקה
אמריקה
America

אסיה ואוקיאניה
אסיה ואוקיאניה 

Asia

אפריקה
אפריקה
Africa

טיולי מסורת
מסורת
Religious

טיולי משפחות
משפחות
Families

קבוצות ונוסע עצמאי
מאורגן אישי
Independent Private Tour

חדשות
טיולים קרובים
Close by Tours


מבצעי תיירות
באתר תמצאו מבחר של מבצעי תיירות, טיולי איכות גיאוגרפיים, טיולים מאורגנים: טיולים מאורגנים לתאילנד, לדרום אמריקה,לניו זילנד ואוסטרליה, לסין, ליפן, לאירופה, לארצות הברית, לאפריקה, לאגן הים התיכון ועוד. , מלונות בארץ, צימרים, חבילות נופש בחו"ל, השכרת רכב, בתי מלון בחו"ל, טיסות צ'רטר, טיסות סדירות, הפלגות נופש, קרוזים, טיולים לנוסע העצמאי, מועדוני נופש ועוד.

למידע נוסף: 03-5627248


דיסקברי טיול עולמי | טיול להוואנה


עמי שנקר טייל ותיק, לוקח אותנו למסע אל הוואנה Havana- קובה, העיר עליה חלם שנים רבות בילדותו ובה ביקר בבגרותו. בין רחוב, בר או בניין מט ליפול, הוא מגלה את יופייה של העיר, חמודותיה אבל גם כמה מבעיותיה. הוואנה, מסע בזמן


הוואנה. את השם הזה, המהלך עלי קסם במשך שנים רבות, שמעתי לראשונה כאשר הגיע לארץ דודי ההולנדי אולי, חמוש באספקה שתשמש אותו ואת אורחיו במשך חופשת הקיץ שלו. בישראל של שנות ה-70, כל מאכל ומשקה מיובא או מיוחד עלה הון תועפות. הנקניקים ההונגרים, השמפניה והקוניאק מייד אין פרנס, גרמו לשכנים ומכרים לעלות לרגל לביתנו ולהגיד שלום עד הלגימה והפרור האחרונים. 


כילד, מה שהצית באמת את סקרנותי היו הגלילים הארוכים והחומים, הסיגרים, שהיו תקועים לדודי בפיו דרך קבע. העשן הכחלחל והסמיך שעלה מהם הפיץ ריח שונה כל כך מסיגריות האסקוט והרויאל שהיו אז מוצר נפוץ (ודי מסריח) בכל בית בישראל שבו גר מעשן.

קופסאות העץ המעוטרות במדבקות, תמונות וציורים יפהפיים בהם אוחסן המצרך היקר, היו כה שונות ואחרות ממה שראיתי עד אז. דודי, שקלט את הסקרנות שבי, הסביר לי מעט על הסיגרים, וכשעזב השאיר לי מספר קופסאות ריקות שבהן אחסנתי את אוספי הקלפים והגולות שלי. מידי יום הייתי בוחן וחוקר אותן, מנסה לקרוא, להבין ולפענח את העיטורים שעליהן. השם הוואנה הופיע עליהן בכל פינה וסבא שלי שידע הכול בנושאי היסטוריה וגיאוגרפיה, סיפר לי שזוהי עיר הבירה של קובה, האי הקאריבי הגדול ביותר שנשלט על ידי מהפכנים קומוניסטים בראשותו של פידל קסטרו.

הספרים שקראתי בהמשך, ודמותו הססגונית של "אל קומנדנטה" (המפקד) פידל קסטרו, שטופלה חדשות לבקרים על ידי התקשורת העולמית, רק העצימו את סקרנותי הטבעית בכל מה שקשור למדינה המסתורית הקרויה קובה ונמצאת אי שם מעבר להררי האופק.

אולם בשנים ההן, הייתה קובה סגורה ומסוגרת לתיירים ואני נאלצתי להסתפק בקריאה וצפייה בסרטים שצולמו בה, ובצלילה לתוך עולם ריחני ומושך,עולם הסיגרים ,שבו כל מפעל, תיבה וסיגר, מספרים את ההיסטוריה הקובנית.

החיים כידוע זורמים מהר ושינויים גיאופוליטיים מתרחשים ללא הרף. ארצות הברית הלכה והקשיחה את החרם שהטילה על קובה, מאז שתפסו הקומוניסטים את השלטון, והפכו לקוץ בישבנה של ארצות הברית, השוכנת במרחק של זריקת אבן מקובה.

ב-1989 התמוטטה ברית המועצות הקומוניסטית, פטרוניתה האידיאולוגית ובעיקר הכלכלית של קובה. התמיכה השנתית שעמדה על סכום של שישה מיליארד דולר, הופסקה, וקובה עמדה לפני פשיטת רגל. קסטרו הבין שהוא בצרה צרורה וכהרגלו פעל מהר: הרובל פינה מקומו לדולר, וב- 1996 שערי האי נפתחו להשקעות זרות ותיירים, הותר לזרים לרכוש נדל"ן  לבקר במדינה ואילו לתושבים לפתוח עסקים קטנים פרטיים.


מלון נסיונל על רקע חוף הים בהוואנה
צילם: עמי שנקר
מלון נסיונל על רקע חוף הים בהוואנה צילם: עמי שנקר


מילת הקסם: "פאסנייסה"

זמן קצר אחרי שקובה (Cuba) פתחה את שעריה בפני תיירים, מצאתי את עצמי לילה אחד על סיפון מטוס חברת "קובנה", (חברת התעופה הלאומית של קובה Cuba) שחצה את האטלנטי ממדריד להוואנה ונחת בשדה התעופה הבינלאומי של קובה הנקרא על שם חוסה מארטי, גיבור לאומי, משורר ולוחם חופש, אם תרצו ההרצל של הקובנים.

שוטרת גבולות חמורת סבר לבושה במדי גנרל שאלה אותי  שאלות משאלות שונות בספרדית שוטפת, אגב עלעול בדרכוני. ניסיתי להיזכר אם אי פעם חתרתי תחת משטר כלשהו, אבל העליתי חרס. בכל זאת גיליתי סבלנות והמתנתי עד גמר הבדיקה.
בקובה, אגב, סבלנות היא תכונה הכרחית. צריך להתרגל לעובדה כי עינו של האח הגדול פקוחה תמיד, כנהוג במשטרים קומוניסטיים, להתנהג בהתאם לכללים ואז הכול זורם על מי מנוחות בקצב קאריבי נינוח.

יצאתי את הטרמינל (לא לפני ששילמתי מס נמל), ובחרתי נהג מונית שנראה לי הכי אמין בין כל החשודים. בחוץ כבר שקעה השמש, והמונית הובילה אותי למרכז הוואנה דרך שכונות  בהן נראו תושביהן מתגודדים ברחובות, ליד דוכנים מוארים באור עששיות נפט שנראו לי כמו דוכני פלאפל של פעם. בהמשך התברר לי שבדוכנים הללו אפשר לרכוש בפרוטות את החטיף הלאומי של קובה: שורשי ירקות מטוגנים בשמן עמוק.

תוך כדי נסיעה שיננתי בראש את כל מה שלמדתי וידעתי על הוואנה, העיר הגדולה ביותר בקאריביים שידעה כל כך הרבה תהפוכות, מלחמות וסערות. היו לי 25 קילומטרים משדה התעופה ועד למחוז חפצי, מלון נאסיונל (Nacional Hotel) המפואר שמאומה לא השתנה בו מאז גרשו המהפכנים את הרודן המושחת בטיסטה, והמאפיונרים מאיר לנסקי ובגסי סיגל סגרו את הקזינו ועסקי ההימורים שלהם במקום ועזבו את העיר לאנחות.

כולם חמדו אותה

העיר הוואנה או בשמה הספרדי סן קריסטובל דה לה הוואנה (San Cristobal de la Habana) בירת קובה, נמצאת במרחק של 170 קילומטרים דרומית ומערבית ל"קיי ווסט" פלורידה, ומתגוררים בה כיום למעלה משני מיליון איש.

העיר נוסדה בידי הספרדי דייגו ואלסקז דה קואלאר בשנת 1515, דרומית למיקום הנוכחי באזור הביצות. קשיים מקומיים גרמו למתיישבים לעבור בשנת 1519 לפתחו של הנמל שהפך עד מהרה לחשוב בנמלי האימפריה הספרדית האדירה. למקום הגיעו אוניות עמוסות אוצרות ממקסיקו ופרו בדרכם לספרד, והוואנה הפכה לנמל העיקרי של המושבות הספרדיות בעולם החדש. השגשוג הביא איתו התקפות של שודדי ים ששרפו את העיר בשנת 1538 ובזזו אותה ב-1553 ו-1555. כמה שנים מאוחר יותר, ב-1607 הוכרזה העיר רשמית כבירת המושבה הספרדית של קובה.

במהלך מלחמת שבעת הימים ב-1762, בין בריטניה לצרפת, נגררה ספרד לסכסוך ובריטניה כבשה את הוואנה למשך 11 חודשים. הספרדים הסכימו לחילופי שטחים והעבירו לבריטניה את השטח בו נמצאת כיום פלורידה בתמורה לחזרתם לקובה. כשחזרו, ביצרו הספרדים את העיר, והפכו אותה לעיר המבוצרת ביותר ביבשת אמריקה ולאזור סחר חופשי מה שהביא להתפתחות מתמדת במאות ה-18 וה-19.

העיר שרדה את מלחמת "עשר השנים" (1868 – 1878) – התקוממות הקובנים נגד ספרד במהלכה נהרגו כ – 200,000 קובנים וספרדים. ספרד המשיכה לשלוט באי בהבטיחה לעשות תיקונים בממשל, מה שלא קרה בסופו של דבר. הכאוס ששרר במקום  והביא להתלקחות האזור מחדש עד שנת 1898, כאשר אוניית הקרב האמריקאית מיין התפוצצה בנמל הוואנה. בעקבות זאת הכריזה ארצות הברית מלחמה על ספרד, ניצחה אותה וזו האחרונה נאלצה לוותר על קובה לטובת ארצות הברית של אמריקה.

למרות זאת לא הפכה קובה למדינה המסופחת למעצמה האמריקאית וב-1902 יצאו החיילים האמריקאים את האי והוקמה הרפובליקה העצמאית של קובה. למרות זאת המשיכה ארצות הברית להיות מעורבת בענייניה של קובה במיוחד בתחום הכלכלי כשרוב מטעי הסוכר באי השתייכו לחברות אמריקאיות.
המדינה הצעירה חיפשה את דרכה , סבלה מחילופי שלטון תכופים וסכסוכים פנימיים. ב-1933 תפסה את השלטון כת צבאית בראשותו של פולחנסיו בטיסטה שהפך להיות בשנים הבאות שליטה הרודני והכול יכול של קובה.  ב-1957 פרצה מרידה נגד שלטונו של בטיסטה, בראשה עמדו חוגי שמאל בהנהגתם של פידל קסטרו וצ'ה גווארה וב-1959 עלה קסטרו לשלטון. מאות אלפי קובנים שלא השלימו עם השלטון הקומוניסטי ברחו, ברובם לארצות הברית, היחסים עם ארצות הברית נותקו, החברות האמריקאיות בקובה הולאמו וקסטרו החליט לבסס את כלכלת המדינה על קשרים עם האם הרוחנית, ברית המועצות. הוואנה, העיר הקולוניאלית היפהפייה, הפכה לאחד ממעוזי הקומוניזם העולמי. 

מגלגלים סיגרים בשיטת יצור ידנית
צילם: עמי שנקר
מגלגלים סיגרים בשיטת יצור ידנית צילם: עמי שנקר


יום ראשון בעיר הגדולה

התעוררתי לבוקר נפלא בקו רוחב 23 מעלות צפונית לקו המשווה. מחלון מלון "הנאסיונל" הממוקם על גבעה מול הים. נשקפה "המאלקון"  ( The Maleconהטיילת המפורסמת של הוואנה המשתרעת  לאורך שבעה קילומטרים משכונת מיראמר היוקרתית ועד לנמל והמבצר השומר עליו מאות בשנים.

ים כחול מדהים נפרש לפני. הבטתי אל האופק. אוויר טרופי, חם ולח הכה בפני.  לבשתי חולצת 'גוויאברה', חולצה קובנית עשויה מפשתן, מכנסיים תואמים ונעלים קלות. לא שכחתי את נרתיק הסיגרים, המצית והקוטם  אחרי הכול אני בקובה, מעצמת הסיגרים.

בארוחת הבוקר המוגשת בגינת המלון, ישבה  חבורה גדולה של תיירים ומקומיים על הכורסאות הנוחות. כולם נגסו במיני מאפה שהוגשו לשולחן ולגמו מיץ מתפוזים טריים שנקטפו מפרדסים שחלקם אגב שייכים לישראלים. מיץ התפוזים ששתיתי אז היה אחד מהטובים ששתיתי בחיי.

למרות שהמלון ומה שהוא מציע, זול ביחס למלונות אירופאים, קובני ממוצע יכול רק לחלום  על בילוי או שהיה במלון.  עם משכורת השווה ל- 10 – 20 דולר לחודש, אי אפשר לעשות הרבה. אומנם שרותי הבריאות והחינוך ניתנים בחינם, אבל כל השאר שייך למדינה. בהתאם לכך אסור לשחוט בהמות, לדוג דגים ללא אישור ועוד כל מיני איסורים שונים ומשונים פרי המצאתו של המשטר הקומוניסטי הנוקשה.

 טיילת המאלקון
צילם: עמי שנקר
טיילת המאלקון צילם: עמי שנקר

 

במדינת הקומבינה

המגבלות הללו גרמו לקובנים להפוך לאמני הקומבינה: הם ממחזרים כל דבר שזז. רוצים דוגמאות? בבקשה. המכוניות שנעות על הכבישים מהוות מעין מוזיאון נייד למכוניות אמריקאיות משנות החמישים. קובה מלאה בהן. אבל מה עושים שאין חלפים חמישים שנה ויותר? במו עיני ראיתי רכבים הנתקעים ברחובות הוואנה ומיד באותו רגע מתחיל הטקס: אחד מביא חוט, השני מביא מוט ברזל וכך באמצעות כל מיני אלתורים, כעבור זמן לא רב, המנוע מגרגר וחוזר לחיים חדשים לפחות עד הפעם הבאה.

אפשר לומר שהוואנה של היום מזכירה את הוואנה בימיו של בטיסטה כאשר הזנות, ההימורים, האלכוהול והמסיבות שלטו בעיר. המצב היום מאוד דומה רק יותר חרישי. הכול נעשה בשקט מתחת לאפם של השוטרים הרבים הפזורים בעיר, שמתעלמים באלגנטיות ממה שמתרחש ממש מולם. אחרי הכול גם הם אנשי משפחה שמנסים לשרוד ולהתפרנס. צריך לעזור לקרובים וחברים במיוחד שמן הסתם הללו משלשלים לכיסם כמה פסוס.

אלופי הקומבינות הם "החינטרוס", ציידי התיירים. הרבים המסתובבים בעיר בתקווה לצוד קורבנות. אחד כזה צד אותי מיד שיצאתי ממתחם המלון, מבטיח לי נסים ונפלאות: סיור מודרך בעיר, ארוחה בבית פרטי ועוד – הכול תמורת הדולר. התיירות, והיזמות היחסית שהתיר השלטון, יצרה חברה לא שוויונית ורצון עז לבורגנות, לאחר שנים של שלטון נוקשה וחוקים דרקוניים.

סמוך למלון נמצא בניין השגרירות האמריקאית מוקף גדר גבוהה שהגנה עליו משך שנים מהמון זועם שערך הפגנות ענק ברחבה הסמוכה.  לא יאומן אבל למרות שנים של הפגנות, ונאומים חוצבי להבות כנגד אמריקה הקפיטליסטית, עומד הבניין על תלו, ויש  בו אפילו שגריר. נציגי האויב האימפריאליסטי, מתברר, שוכנים בלב הבירה הקובנית.

בטיילת על המדרכה

ממלון נאסיונל הוותיק מומלץ לקפוץ לביקור קצר במאלקון, הטיילת של הוואנה, אליה מתנפצים גלי האוקיינוס וכאן יכולים תושבי העיר לנשום אוויר צח ומלוח, לחלום על חיים טובים יותר ואולי להצטרף יום אחד לאלפי הקובנים שהצליחו להגיע בכל מיני אמצעים לפלורידה, היעד הנכסף. כאו אפשר לראות את הנערות המקומיות, פוסעות בתנועות חתוליות ומנסות לצוד במבטן תייר עשיר. חוץ מהנערות יש על המאלקון לא מעט ילדים שמתרוצצים על הסלעים, מנסים לדוג משהו כדי להביא אוכל הביתה או אולי למכור איזה דג או שניים. 

בסמוך לטיילת מבנים קולוניאלים מפוארים בסגנונות של ארט דקו, וארט נובו, ובאוהאוס. חלקם מתפוררים ונתמכים על ידי קרשים וברזלים שהציבו שם הדיירים האומללים, וחלקם שופצו על ידי חברות אירופאיות שרכשו אותם והם נראים כמו ארמונות של ממש. בשנת 1982 הכריז אונסק"ו על העיר העתיקה של הוואנה כעל אתר לשימור.התוצאה: תקציבים אדירים זרמו  לקובה לצורכי שיפוץ העיר, דבר שיצר את המראה הנוכחי של הוואנה המורכב
מפסיפס של ישן ומתפורר לצד חדש ומשופץ.


טיילת המאלקון
צילם: עמי שנקר
טיילת המאלקון צילם: עמי שנקרברוכים הבאים להוואנה וייחה

אל העיר העתיקה אפשר להגיע מהמאלקון בסיור רגלי. מומלץ לפקוד את בית הקפה של מלון טלגרפו (Telegrafo) מלון בוטיק קטן ורומנטי. רוב האתרים החשובים של הוואנה, מרוכזים בעיר העתיקה הוואנה וייחה (La Habana Viega).

שתי כיכרות מרוצפות מהוות את מוקדי המשיכה העיקריים, פלאזה דה ארמס (Plaza De Arnas) שממנה יוצא המדרחוב המרכזי של העיר (Calle Obsipo) המגיע עד הגבול של העיר העתיקה  Parque Central , המרכז החדש סנטרו הוואנה (Centro Habana) וכיכר הקתדרלה ((C.D San Cristobal . הקתדרלה המרשימה בנויה בסגנון הבארוק עם שני מגדלים לא סימטריים. כדאי לבקר בה.  בסמוך לה נמצאים כמה מוזיאונים מעניינים ביניהם מוזיאון המהפכה, המוזיאון העירוני והמוזיאון לאמנויות יפות. כולם שוכנים בבניינים מרשימים.

הנקודה הקרובה לליבי שוכנת במרכז הוואנה. זהו מפעל הסיגרים פרטאגאס (Fabrica de Tabaco Partagas). בדרך לשם עוברים ב- Callejon de Hammel – סמטה יפהפייה של בתים צבועים ומצוירים ביד אומן ולהקות המנגנות מוסיקה אפרו קובנית. במפעל הסיגרים ניתן לערוך סיור החל מהשעה 10:00 בבוקר, לראות את גלגול הסיגרים הידני באולמות יצור וכלים שלא השתנו זה שנים. בחנות המפעל אפשר לעשן ולרכוש תיבות סיגרים ואביזרים של הבאנוס – חברת הטבק הלאומית, המרכזת את כל נושא הסיגרים החל מהגידול ועד שיווק המוצר הסופי לרחבי העולם.

בסמוך למפעל נמצא בניין הקפיטול של הוואנה, הדומה, כמה אירוני, לאחיו הגדול בוושינגטון. בערבים מומלץ לפקוד את המועדון "קאסה דה לה מוסיקה" להאזין למוסיקה ולראות את הקובניות רוקדות סלסה בתנועות מיומנות – חוויה שאין להחמיצה.

אתר מומלץ נוסף הוא רובע ודאדו (Vedado) שהיה בתחילת המאה ה-20 מעוזם של המאפיונרים האמריקאים ובו הקים פידל קסטרו את מרכזי השליטה שלו. לכאן באים כיום התיירים להצטלם בכיכר המהפכה (Plaza de la Revolucion) הענקית המקום שקסטרו נשא בו נאומים חוצבי להבות מול אלפי קובנים מריעים.
בקצה טיילת המאלקון, מעברו השני של נהר האלמנדארס, שוכנת מיראמר (Miramar) שכונת המגורים היוקרתית של הוואנה. משני צידי השדרות הרחבות נמצאות שגרירויות ובראש ובראשונה מתחם השגרירות העצום של ברית המועצות עליה השלום.

חברות מסחריות שיפצו בתי אחוזה ישנים מכוניות חדישות סובבות בשכונה, ובסמוך נמצאת מרינה "המינגווי" ומרכז הקונגרסים של הוואנה. מי שקרא את הזקן והים ורוצה לראות היכן התגורר הסופר האמריקני הדגול, מוזמן לנסוע לעיירה סן פרנסיסקו דה פאולה, San) Francisco de Paula) הנמצאת כ-15 קילומטרים דרומית מזרחית להואנה לאחוזת "ויחייה" ((Finca la Vigía),בה התגורר הסופר כמעט 20 שנה. אפשר לראות כאן את ביתו הלבן, הגן היפה וסירת הדיג שלו ,אל פילאר". כשנמצאים שם מבינים מניין שאב את השראתו. הקובנים אגב, גאים מאוד בעובדה שכמה מסיפוריו הנודעים של הסופר המפורסם, נכתבו כאן.

סלסה, בריזה ומוחיטו

בהוואנה הלוהטת והתוססת בלילות ניתן למצוא מועדון סלסה כמעט בכל מקום. אוכל משובח קשה למצוא כאן למעט ארוחות פרטיות בבתי התושבים – סוג של יזמות מקומית. אבל אל דאגה: אחרי שתלגמו הרבה מהמוחיטו - המשקה הקובני העשוי מרום, מיץ לימון, סוכר ועלי מנטה טריים תכנסו לקצב והאווירה בקובה ותוכלו להסתדר ללא בעיות בעיר המיוחדת הזה על תושביה החייכנים ומסבירי הפנים.

אני אוהב את הוואנה. אוהב ללכת על המאלקון, לראות את הגלים המתנפצים אל עבר ארמונות פאר מטים ליפול ומתפוררים, לקנות קופסת סיגרים ברחוב ברבע ממחירה הרשמי, לחשוב שהיא אמיתית ושעשיתי את עסקת חיי, לנסות להתיש קובנית צעירה בריקוד סלסה פראי עד השעות הקטנות של הלילה, ולחזור שוב ושוב אל הוואנה היפהפייה מהקאריביים  שמצליחה לרתק אותי בכל פעם מחדש.

 


ניתן לראות את כל המסלולים לטיול לקוסטה ריקה וקובה

 

הדפס כתבה שלח לחבר כתבות נוספות     
שם מלא:
דוא"ל:
טלפןן/נייד:
מתעניין ב:


מועד נסיעה:
יעד נבחר:
הודעה:
טיולים מאורגנים

 
טיולים מאורגנים לאמריקה
מאורגנים לדרום אמריקה
טיולים מאורגנים באפריקה
מאורגנים לדרום אפריקה
מאורגנים לאסיה ואוקיאניה טיולים מאורגנים לאירופה טיולים מאורגנים למשפחות
טיול משפחות להולנד, בלגיה וצרפת
טיולי מסורת מאורגנים 

"Discovery – טיול עולמי" מציע מידע עולמי על תיירות, טיולים ונסיעות בנושאים הבאים: טיולים, אתרי טיולים, מסלולים, מסלולים לחופשות, חופשות, חופשה, אתרי תיירות, נופשונים, דילים, נסיעות, נסיעה, בתי מלון, מלונות, צימרים, לינה, מסעדות, קניות, טיולים גיאוגרפיים, טיול גיאוגרפי, שווקים,  מלונות בעולם, ילדים, אטרקציות, מוזיאונים, גלריות, אמנות, שופינג, אתגר, קרוז, שיט, סקי, משפחות, צילום, טיסות,חופשה בצפון , תרבויות, השכרת רכב, טבע, נוף, אדריכלות.
רומא, לונדון, ניו-יורק, איסטנבול, אמסטרדם, בודפשט, בייג'ינג, צפון-איטליה, דרום-איטליה, ברלין, ברצלונה, הוואנה, מדריד, פאריז, פראג, סידני, סקי, טוסקנה, פרובאנס, ירושלים.
איטליה, אנגליה, תורכיה, ארצות הברית, קובה, הולנד, הונגריה, גרמניה, הודו, תאילנד, ספרד, צרפת, צ'כיה, אוסטרליה, ישראל.


© כל הזכויות באתר שמורות לחברת דיסקברי טיול עולמי, משווקת טיולים לתאילנד, טיולים מאורגנים לדרום אמריקה, טיולים מאורגנים לתאילנד, טיולים מאורגנים למרכז אמריקה ולקאריביים, טיולים מאורגנים למזרח הרחוק, טיולים מאורגנים לאוסטרליה וניו זילנד, טיולים מאורגנים לאפריקה, טיולי ג'יפים, טיולים לנוסע העצמאי, טיולים מאורגנים לארצות הברית וקנדה, טיולים מאורגנים לאירופה, טיולים מאורגנים לאגן הים התיכון, ליוון, לבולגריה, טיולים מאורגנים לדרום אמריקה, לקרנבל, לברזיל, צ'ילה, ארגנטינה ופרו, טיולים מאורגנים למרוקו, טוניס, קניה, טנזניה ונמיביה  למרוקו, טיולים מאורגנים לסווואזילנד, זימבבואה ומפלי ויקטוריה, טיולים מאורגנים לטנזניה, טיולים מאורגנים לגיל הזהב,  טיולים מאורגנים לקבוצות סגורות, טיולים מאורגנים בהתאמה אישית ועוד.


קידום אתרים seo-up
Powered by Artvision | Truppo Websites